• $15,5557
  • €16,2165
  • 895.233
  • 2416.25
12 Ekim 2012 Cuma

Bir koca karısını dövdüğünde, şiddetin maliyeti ne?

Kadının yaşadığı acının, psikolojik tahribatının 'rakamsal' karşılığından söz etmiyoruz elbette. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin 'Şiddetin maliyetini çıkaracağız' derken, kadının şiddet sonrası iş gidememesinin, şiddet nedeniyle sağlık harcamasının rakamsal karşılığından söz ediyor. Kadına şiddet dur durak bilmiyor, kadınlar öldürülüyor.
Peki, kadına yönelik adı konmayan toplumsal şiddet?
Kamu, vatandaşına hizmet götürürken, adı 'şiddet' olmayan ama kadını göz ardı eden politikaları?
Örneği Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı verdi:
'İngiltere'de toplu taşıma araçlarını yüzde 70'ten fazla kadınlar kullanıyor. Toplu ulaşıma zam yaptığınızda, kadınlara zam nedeniyle mağdur ettiğinizi biliyorsunuz. Türkiye'de toplu ulaşımı kim daha çok kullanıyor, doğu ve batı arasında fark var mı?'
Fatma Şahin sözü alıyor:
'Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme hepimiz için yeni bir terminoloji. Ankara Üniversitesi'nden Serpil Sancar hoca bu konuyu birlikte çalışmamızı istedi, ardından TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı) adına Güven Sak hocamız cinsiyete duyarlı bütçeleme konusunda çalışmak istediğini söyledi. Ali Babacan'a söyledim, gerekli talimatları veririz dedi. Sayın Başbakanımız da 2008'deki 'şiddetle mücadele' genelgesinde,'toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme' yapmamız gerektiğinin altını çizmişti.'

Sabancı 1.7 milyon dolar harcayacak
Cinsiyete duyarlı bütçe, Sabancı Vakfı'nın 1.7 milyon dolar harcayacağı yeni sosyal sorumluluk projesinin ana konusu.
Sabancı Vakfı'nın 2006 yılında başlattığı ortak programın devamı niteliğinde bu yeni program.
Güler Sabancı,'Sabancı Vakfı olarak kadınların ve kız çocuklarının insan haklarının korunması, eşit ve demokratik bir yaşam şekline kavuşabilmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızdan birisi de, 2006-2010 yılları arasında yürütülen Birleşmiş Milletler Kadınların ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı'ydı. Kadınlarla ilgili yerel düzeydeki ilk kapsamlı programdı. Şimdi de yine yerelde 3 yıl sürecek olan Birleşmiş Milletler Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı'na başlıyoruz' diyor.
Sabancı Vakfı programda İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 'devlete dair' desteğini yanına alıyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi (UN Women), Sabancı Üniversitesi ve Türkiye Belediyeler Birliği ile birlikte 10 ilde programı uygulamaya geçiyor.
Aydın, Çanakkale, Edirne, Erzincan Eskişehir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli ve Ordu'da uygulanacak.

Üç temel hedef hayata geçirilecek:
- Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme sistemleri oluşturulmasına yönelik yerel çalışmalar yapılacak. Bu çalışmalar sonucunda, yerel yönetimlerin bütçelerinin toplumsal cinsiyet eşitliğine uygun bir hale gelmesi hedefleniyor.
- Sabancı Vakfı Hibe Programı aracılığıyla yerel kurumlara hibe desteği verilecek. Program illerindeki kadın STK'ları, toplumsal cinsiyet alanında çalışan üniversiteler ve yerel yönetimler geliştirecekleri projeler ile hibe programına başvuracak. 
- Mor Sertifika Programı kapsamında lise öğretmenlerine Sabancı Üniversitesi akademisyenleri tarafından toplumsal cinsiyet eğitimleri verilecek. Ayrıca, yerel yönetimler ve STK'lar da toplumsal cinsiyet atölyelerinden yararlanacak.
İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş'in 'Cinsiyete duyarlı bütçeleme teknikleri konusunda 10 ilde 250 civarı görevliye eğitim verilecek' sözü de, programın 'sonuç odaklı' başarısını şimdiden kanıtlıyordu.

<p>T-129 ATAK ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Helikopterin ilk teslimat ise  2

TAARRUZ VE TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ - T129 ATAK

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz

Akdeniz'de zehirli deniz kestanesi tehlikesi

Kupa artık sahibinin ellerinde!