• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
22 Nisan 2012 Pazar

Başbakan makası sakladı, Trump da istedi

ABD'li emlak kralı Donald Trump ve kızı Ivanka Trump onuruna verdikleri davet için Arzuhan Doğan Yalçındağ-Mehmet Ali Yalçındağ çiftinin evine, trafiğe güvenemedim, yola erken çıkınca biraz erken gittim. Arzuhan Hanım, hoş geldin faslından sonra 'Hay Allah' diyordu, CD'si bozulmuş, kokteyl için müzik çalacak bir şeyler aratıyor. Hoparlöre bağlanabilecek, yanımda küçük müzik aletim var ama içindeki şarkıların bazıları ortama pek uygun düşmez.
Neyse ki Arzuhan Hanım'ın iPhone'uyla sorun çözüldü.
Arzuhan Hanım, Aydın Doğan'ın 10 yıllık tercümanı ve Kanal D yöneticileriyle bahçede sohbet ederken, hatırlanıyor.
Yıllar önce Aydın Bey, yabancı bir misafiri geleceği için 'tercümanını' istemiş. Bu istek yanlış anlaşılıyor, toplantı masasında, Aydın Bey'in önüne 'Tercüman' gazetesi konuluyor. Toplantı öncesi Aydın Bey gazeteyi alıyor, okuyor. Bu arada herkes suspus, Aydın Bey'in gazetesini okuması bekleniyor. Dönüyor tekrar baştan okuyor. Sonra soruyor: 'Niye koydunuz gazeteyi önüme, hangi haber için?'
Aydın Bey, zannediyor ki, 'rakip gazetede aleyhinde bir şeyler yazılı.'
Sonradan ortaya çıkıyor, tercüman ve Tercüman farkı.
Biz kahkahalarla gülerken, Doğan Holding Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Ali Yalçındağ, Donald Trump ile birlikte içeri giriyor.
Bir gün önce, Doğan Grubu'nun haber kanalı CNN Türk'te Trump Towers'ın canlı açılış törenini izlemiştim. Kurdele kesilecekken, Başbakan Erdoğan, Aydın Doğan'a 'Mehmet Ali nerede?' diye soruyordu. Aydın Bey de iki kez etrafına sordu: 'Mehmet Ali nerede?' O sıra Begümhan Doğan Faralyalı'nın seslenişi duyuldu: 'Mehmet Ali.'
Mehmet Ali Yalçındağ'a izlediklerimi anlatıyorum, gülüyor:
'Annem de izlemiş. O da dedi, sürekli adın ekrandaydı. O sıra ben başka bir şeylerle uğraşıyordum.'
Aydın beyin kestiği kurdeleden bir parçayı sakladığını gördüm ekranda, sizde de böyle bir adet var mı?
'Yok, bende yok ama Arzuhan, TÜSİAD başkanlığı döneminde edindi bu adeti. O saklar. Başbakan da kurdeleyi de, makası da aldı, sakladı.'
Ekranda fark etmiştim, kurdele kesim töreninden sonra görevli hanım tepsiyle sahnedekilerden makasları alıyordu, Başbakan Erdoğan'ın kendi makasını korumasına verdiğine dair işaretini gördüm.
Başbakan meğerse temel atma ve açılış törenlerindeki kurdele ve kullandığı makasların saklanmasını istiyormuş.
Hatta Emine Erdoğan demiş ki, 'Nereye saklıyorlarsa bilmiyoruz, bazen öyle an oluyor ki, evde kesecek makas bulamıyoruz.'
Bu sohbeti duyan Donald Trump da 'Aslında ben de önemli törenlerin kurdele ve makaslarını saklıyorum. Unuttum o gün almayı. Benimkini de bana gönderin, çerçeveleteceğim' diyordu.

"bsbknmksi.jpg"Aydın Doğan: Benim için çok önemli bir gündü
ARZUHAN Doğan Yalçındağ ile Mehmet Ali Yalçındağ'ın Donald Trump ve kızı Ivanka Trump onuruna verdiği davet bir bakıma üst düzey medya buluşmasıydı.
Yukarıda gördüğünüz fotoğraf da gecenin anısına. Mehmet Ali Yalçındağ, 'Bizim eski köşe yazarımız' diye tanıştırıp, birlikte bu karenin çekilmesini istedi. 12 yıllık kısa tarihin ayrıcalığı olsa gerek.
O sıra gazetemizin genel yayın yönetmeni İsmail Küçükkaya geldi. Eski patronum ve yeni patronum...
Aydın Doğan ve eşi Sema Hanım geldiğinde de gidip sordum, 'Aydın Bey, siz de kurdeleyi hep saklar mısınız?'
'Eskiden tören sırasında kurdeleyi alır, bir ucunu dışarı çıkararak, göğüs cebime koyardım, törenden sonra da saklamazdım. Ama bu sefer sakladım.'
Niye?
'O gün benim için çok anlamlı bir gündü.'
Hazır, yazı konusunu kafamda oluşturmuşum, üç beş kadın bir araya gelip dedikodu yapıyoruz.
Gündüz, Şirin Payzın, Donald Trump ve kızı Ivanka'yı ayrı ayrı konuk etmişti, ekranda.
Ivanka Trump, gayrimenkul işine çocukluktan merak saldığını vurguluyor, 'Annem ve babam akşam yemekte emlak konuşurdu' diyordu.
Dünya jet sosyetesinden, fotoğraflarını cemiyet sayfalarında gördüğümüz annesi Ivana'nın 'sıradan bir iş insanı gibi evde iş konuşmasını pek tahayyül edemiyoruz' sözlerine gülüyoruz birlikte.
Ivanka bir dönem modellik yapmış, gerçekten de manken edasıyla fotoğraf çektiriyor, ışığı, poz vermeyi çok iyi biliyor.
Dünyada tanınmış bir soyadına sahip olmak başka bir şey. Çocuğunun altı dadısı varmış. Bu da başka bir sohbet konumuz oluyor.

Kara kızdan, Begümhan Hanım'a
YILLAR önce, Kanal D'nin yöneticisi iken Tuncay Özkan'dan dinlemiştim. Begümhan Doğan Faralyalı'nın Kanal D'de staj yaparken, Aydın Bey'in kızı olduğunu sakladığını.
Sordum.
'Bir yıl önce Dışbank'ta staj yapmıştım. Herkes biliyordu, Aydın Doğan'ın kızı olduğumu. 19 yaşındayım ve herkes Begümhan Hanım deyip, durdu. Hiçbir şey öğrenemedim, iş yapamadım. Ertesi yıl Kanal D'de staj yapmadan önce dedim ki, kimse bilmesin. Kara kız diyorlardı, Kara kız oraya, Kara kız buraya. Kaset taşıyorum, kameramanlarla habere gidiyorum. Hem çok şey öğreniyorum, hem de çok eğleniyorum. Hatta dedikodu da yapıyoruz. Derken öğrenmişler, daha doğrusu yönetimden birileri söylemiş, kim olduğumu. Bir anda 'kara kız'ken, Begümhan Hanım oluverdim.'

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak