• $15,9295
  • €16,8434
  • 940.96
  • 2393.61
23 Ocak 2012 Pazartesi

'Başbakan içten biri TÜSİAD da söyleyeceğini söylüyor'

İş alemine yönelik Başbakan Erdoğan'ın 'bitaraf-bertaraf' sözüyle zirve yapan eleştirilerinden beri temkinli ve tedbirli davrananlar çoğunlukta, malum.
TÜSİAD'da da 'yeni başkan kim olacak?' sorusunun altında biraz da 'sözcülüğü kim üstelenme cesaretini gösterecek?' merakı yatıyordu. Ümit Boyner, başkanlığının üçüncü yılında da doğru bildiğini söylemekten geri durmayacağının mesajını veriyor. Ne diyordu geçen hafta genel kurulda?
'Üstelik değinmek zorunda kaldığım konuların netameli olması nedeniyle, 'her gördüğün haksızlığı dile getirme', 'her aklına geleni söyleme', 'dikkatli ol başını derde sokma' uyarılarının arttığı bir ortamda bunları söylemenin daha da gerekli olduğuna inanıyorum.
Ve doğrusu, başka şekilde davranırsam da kendime olan saygımı kaybetmekten korkuyorum.'
Hrant Dink davası için tepkilerini dile getirirken, 'hukuk' vurgusu yapıyordu. Türkiye için de şunları söylüyordu:
'Yıllardan beri hedefimiz Türkiye'nin 'orta halli', 'orta demokrasili' bir ülke konumuna kilitlenmemesini sağlamak oldu. Çalışmalarımızı hep bu hedefi gözeterek tasarladık ve uygulamaya geçirdik.'
Sohbetimizde Bülent Eczacıbaşı'na sordum:
'TÜSİAD'ın neredeyse tek başına kaldığı eleştiren olma özelliğinin karşısında Başbakan Erdoğan'ın sinirlenmesi sizlerde endişe yaratıyor mu?'
'Bence Başbakan içten biri' diye söze başladı Bülent Eczacıbaşı:
'Sinirlendi mi, kızdığını ortaya koyuyor. Üzüldü mü ağlıyor. Ne tepki veriyorsa, o an gerçekten öyle hissettiği için yapıyor.'
Peki, iş aleminin eleştiri dozu?
'Bazı insanlar, endişe duyuyor olabilir. Ama sonuçta yapılacak olan yapılıyor, getirilecek eleştiri, yine getiriliyor. TÜSİAD da eleştirmesi gerektiği yerde eleştiriyor.'

TÜSİAD'da 'buzağı' tebriki
Sütaş'ın sahibi Muharrem Yılmaz, TÜSİAD'da başkan yardımcılığını üstlenen üç isimden biri oldu. TÜSİAD geleneklerine göre, geleceğin üç başkan adayından biri. Tebrikleri kabul ederken, TÜSİAD genel kurulunda ayaküstü sohbet konumuz buzağı oluverdi.
Sütaş reklamlarına rast geldiniz mi, sevimli bir buzağı şehir sokaklarında koşturuyor ve nihayetinde çiftliğin yolunu bulup, huzura eriyor. Ayaküstü sohbette konuya dahil olanlar reklamı başarılı bulduğunu, buzağının çok sevimli olduğunu söylüyordu.
Muharrem Yılmaz, reklamın sırrını da verdi. Meğerse buzağı yurtdışından gelen iki uzman tarafından iki hafta eğitilmiş. Bu arada çekimler sırasında da kameranın hemen yanında bir görevli elinde büyük bir biberon tutuyormuş, buzağı kameraya doğru hareket etsin diye. Yakında da reklamın kamera arkası yayınlanacakmış.

'Nos dos yabanci Yes, konu komşi'
Mimar Sinan Genim, 'Nihayet bitti' diyor, bıkkınlığından değil ortaya çıkardığı muhteşem eseri layıkıyla tamamlamış olmanın keyfiyle.
'Konstantiniyye'den İstanbul'a' dev dört cilt. 19. yüzyıl ortalarından 20. yüzyıla uzanan Boğaziçi çalışması, Sinan Genim'in. Anadolu yakası fotoğrafları sergisi de yine Sinan Genim'in küratörlüğünde Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi'nde sizleri bekliyor.
Fotoğraflar arasında hayranlıkla gezindim. Ne muhteşem bir şehir, bugün şekli değişmiş ve bir dolu eşsiz güzelliklerini kaybetmiş olsa da.
Sinan Genim dikkatimi çekti, başlıktaki cümleye. 1950'li yılların ortalarına kadar özellikle Musevilerin çoğunlukta olduğu Kuzguncuk'tan kulaklarda kalan bir söz bu: 'Aramızda yabancı yok, hepimiz komşuyuz.'

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister