• $16,5637
  • €17,5596
  • 971.998
  • 2529.26
19 Mart 2012 Pazartesi

Bankacı Civil, otel-konutunda kremanın kremasını ağırlayacak

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Varol Civil'e toplantı öncesinde 'Hadi köyümüzden konuşalım' diye söze başladım. 'Köyden duyduğum' kadarıyla otelciliğe soyunuyordu, bankacı Varol Civil.
'Henüz değil. Belki emeklilik projem olur. Şimdilik sadece dört odamız var. Aslında otel işi olur mu diye baktık. Yeteri kadar müşteri olmayacağını anladık. Sonuçta yılda dört ay ile yatırım rantabl olmaz' diyor.
Sonradan köylüsü olduğumuz Adatepe. Kaz Dağları'nda. Mitolojide Zeus'un Troya Savaşı'nı izlediği sunağın olduğu köy.
Geçen yaz, yerli turistlerin akınına uğradı da ne var ki cazibe noktası Gülali'nin evi, Gülbeyaz'ın bilmem nesiydi.
Karamazov Kardeşler'in uyarlaması geçen sezon yayınlanan Karadağlar dizisinin çekildiği yer olması nedeniyle ilgi patlaması yaşadı. Kapadokya'nın bir dönem Asmalı Konak nedeniyle akına uğrayıp, unutulması gibi bizim Adatepe de muhtemelen bu yaz gözden düşmüş olacak.
Döneyim Varol Civil'in planına.
TEB'in hisselerinin bir bölümünü BNP Paribas satın almıştı. Avrupa merkezde de Fortis, BNP grubuna geçince Türkiye'de iki güç birleşti.
Aydın Doğan'ın sattığı Dışbank, bir dönem Fortis adıyla faaliyet gösterdi, birleşmeden sonra da Türkiye'de Fortis, TEB bünyesine katıldı.
Varol Civil 'Avrupalı misafirleri belki ağırlarız, Adatepe'de' diyor ve ekliyor:
'Avrupa'dan gelen Bodrum'a gidiyor. Ben de Adatepe'yi adres göstereceğim.'
Adatepe'de TEB'in kurucusu Çolakoğlu Ailesi'nden ve aynı zamanda bankanın hissedarı Henza Çolakoğlu'nun da evi var. Bildiğim Henza Çolakoğlu da mümkün olduğu kadar çok zaman geçiriyor köyde.
Birbirlerinden mi etkilenip köye gelmişler?
Komşu köy Yeşilyurt'ta, Manici Kasrı ve Çetmihan'ın sahibi Haluk Ulusoy (isim benzerliği, bahsettiğim Haluk Ulusoy eski bankacı, Bahreyn merkezli TAİB Bank Yatırım Bankası'nın yöneticisiydi) ve kardeşi Tarık Ulusoy yakın arkadaşlarmış, Varol Civil ile.
Varol Civil, 'Haluk ve Tarık'a, Avrupa'dan, dünyadan gelebilecek A plus müşteriyi benim yerde konaklatabileceklerini söyledim' diye anlatıyor.

KOBİ'lerin ortalama ömrü 11 yıl
10 yıl öncesine kadar butik bankacılığı yapan TEB'in gözbebeği küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler). Daha çok yeni, IFC, TEB'i 'KOBİ'lere finansal olmayan kapsamlı hizmetler sağlama' konusunda dünyaya örnek gösterdi.
TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz'un anlattığı rakamların bir bölümünü daha aktarmak istiyorum. Diyor ki, Turgut Boz, 'KOBİ'ler büyümede iştahlı ama ortalama ömrü kısa.'
Türkiye'de KOBİ'lerin ortalama ömrü 11 yıl.
KOBİ'ler ekonominin motoru ama sonuçta yakın bir zamana kadar kaderlerine terk edilmişti. Bankalar, KOBİ'lerle iş yapmakta epey isteksizdi. Geçen yıl KOBİ'lerin kullandığı kredilerin payı, toplam ticari krediler içinde yüzde 35'e yükselmiş.
Toplam istihdamın yüzde 78'ini, toplam üretimin de yüzde 58'ini KOBİ'ler gerçekleştiriyor.
Buna rağmen, küçükler, orta ölçeğe ulaşabiliyor da, ortalar büyük ölçeğe geçemiyor yeterli imkan sağlanmadığı için.

E5'te hız sınırı var mı yok mu?
E5'nin 'çevre yolluğu' eskide kaldı, bildiğimiz şehir içi yol. Epey oldu, E5'te azami hız sınırı tabelaları konuldu, bol bol da 'radar' ikazları ve kamera işaretleri.
Sorum çok basit: E5'te saatte 70 kilometre hız sınırı uygulamaya konuldu mu konulmadı mı?
Direksiyona geçtiğimde de, gazetemizin ulaştırma servisi personeli de bu hız sınırına uygun davranıyor. Davranıyor da, bizler orta şeritte seyrederken bile arkadan birileri selektör yapıyor, olmadı kornaya basıyor ya da slalom yaparken, 'kötü kötü' bakıyor. 

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını