• $ 7,8158
  • € 9,4809
  • 461.388
  • 1330.87
Reklamı Kapat

Baklava fıstığın yarı fiyatıdır

Meslektaşım Vahap Munyar'ın köşesinde Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Güllüoğlu'nun "8-10 stokçu büyük oyun oynuyor. İç fıstığın kilosu 90 lira oldu. Bu gidişle 100 lira olacak" sözlerini okurken, yanımdaki Reşit Göğüş'e yorumunu soruyorum.
"Baklavanın kilosu Güllüoğlu'nun keyfine göre belirlenmez" diyor.
Aydınlatma sektörünün en büyüğü Pelsan'ın sahibi Reşit Göğüş ne anlar baklavadan demeyin. Başlıyor anlatmaya:
"Stokçu falan ben bilmem. Erik büyüklüğünde dolu yağdı, fıstık ağaçları çok zarar gördü. Bu sene doğru düzgün fıstık yok."
Devam ediyor:
"Baklavanın fiyatı fıstığın yarı fiyatı veya tereyağın kendi fiyatı olarak belirlenir."
Demek ki en pahalı baklavanın kilosu şu an 45 lira olmalı.
Reşit Göğüş sürdürüyor:
"Kenarsız baklava olmaz. Satarken baklavacı tıraşlaması lazım. 3 kilo baklavadan, 200-300 gram tıraşlanmış kısmı çıkar. Onu da misal kilosu 10 liraya satılır. İnşaatlarda, daha doğrusu ağır işte çalışan dar gelirli alır, ekmek arası yapar, karnını doyurur."
Philips'in dünya başkanına baklavayı öğretmesini yazmıştım, Reşit Göğüş'ün. Gaziantep'te, belediyeye bağışladığı doğduğu evde hizmete giren Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi'nde 3 aylık kurslara katılanlar 300 civarı yemeği yapmayı öğrenecekmiş.
Bugünkü yazıyla biraz içimiz 'tatlansın' istedim.

Duyduğum her yemeği yaparım

Reşit Göğüş'ün aşçılığı dillere destan. En iyi hangi yemeği yaptığını soruyorum. Gayet iddialı: "Duyduğum her yemeği yaparım."
Devam ediyor:
"Geçenlerde Büyük Kulüp'ten misafirlerim vardı. Omaç yaptım. Annelerimizin masrafsız yemeğidir, evde ne varsa onla yapılır. Antep peyniri, mayasız hamurdan sac ekmeği, domates, pul biber, biber salçası koydum. Anında yenmesi lazım. Mayasız hamur olduğu için zaman geçerse keyfi olmaz. Evde katmer yaparım, hem de çarşıda satılan yufka ile."

Mail adabı da olsun

Tüm il ve ilçelerdeki ve hatta beldelerdeki başkan adayları ve danışmanları sağ olsunlar bizleri habersiz bırakmıyorlar. Yürüdükleri yollarda, ellerini sıktıkları esnafla dahi albüm olabilecek fotoğraflarını e-posta ile gönderiyorlar. Tek bir ricamız olacak ne olur: Aynı mailde 2,4 MB'lik birkaç eklenti göndermekten vazgeçin. Posta kutusunun kitlenmesinden ben bıktım. Eskiden PR, halkla ilişkiler şirketleri yapardı, günlük bir gazetede haber değeri taşımayacak bültenleri bol görsel soslu gönderirdi. O sektörde istisnalar dışında bir 'adap' oluştu.

04 Aralık Güncel Haberler

04 Aralık Güncel Haberler

Amasya Üniversitesinde görevli öğretim üyesi, yeni bir toprak bak

Amasya Üniversitesinde görevli öğretim üyesi, yeni bir toprak bakterisi keşfetti

Seren Serengil: Travmalarım yüzünden yuva yıkan kadınlara d

Seren Serengil: Travmalarım yüzünden yuva yıkan kadınlara düşmanım

İstanbul'da silahlı suç örgütüne yönelik operasyon

İstanbul'da silahlı suç örgütüne yönelik operasyon