• $16,3346
  • €17,4219
  • 972.557
  • 2394.65
24 Ekim 2012 Çarşamba

Ayvalık'ta rüzgar enerjisi eylemi

Zeytin Hasadı şenliğinde ilk durağımız Kürşat zeytinyağları işletmesinin bahçesi. Önce Zeynep Kürşat'ı fark ediyorum. Elinde tepsi, misafirlere yemek, içecek ikram ediyor, üstünde tişört:
"foto.20121023220027.jpg"RES-T çekiyor: Cunda rüzgar enerjisini istemiyor diye.
Sonra kardeşi, Cem Boyner'in damadı Ali'yi görüyorum: Ali de 'rest' çekiyor.
Tüm garsonların üstünde aynı slogan.
Balıkesir Valisi Ahmet Turhan'ın ilgisini çekiyor, soruyor Zeynep Kürşat'a.
Tam arkalarındayım, kulak kabartıyorum
Vali hak veriyor, 'eyleme'.
Rüzgar enerjisine 'çevreci' olarak kimse karşı çıkmaz, aslında. Yenilenebilir enerjiye Türkiye çok daha önem vermeli. Sorun burada, rüzgar enerjisi santralının yeri.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Balıkesir Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu,
25 Eylül'de 'çevrecileri' ayağa kaldıracak bir karar alıyor: Doğal SİT alanı, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı'nın mutlak koruma alanında, rüzgar enerjisi üretilmesinin önü açıldı.
Ayvalık, Cunda sokaklarında aynı tepkiyle, sloganla karşılaşıyorum. Ayvalık'ın en zengininden, en dar gelirlisine birleşmiş. Simitçinin, börekçinin tezgahında, kafelerin, restoranların camekanlarında, 'REST' yazılı.
Ayvalık Adaları Tabiat Parkını Koruma Platformu metin hazırlamış, farkındalık yaratıyor. Diyorlar ki, 'Biz, yenilenebilir enerjiye karşı değiliz. RES'ler tabiat parkının dışında birçok yere yapılabilir. Enerji şirketinin, tabiat parkı içinde santral kurma ısrarı anlaşılır gibi değildir.
Pervane çapı 70 metre, direk yüksekliği 140 metre olabilecek RES'lerin yapılabilmesi için yüzlerce ağaç kesilecek. Her direğin arasına yollar için beton dökülecek.'

Hastane gibi maden, siz servet düşmanı mısınız?
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Balıkesir Milletvekili Edip Uğur'un zeytin, zeytinyağı üreticisine yönelik hiç de haklı olmayan bakış açısını önceki gün sizlere aktarmıştım. Edip Uğur, maden konusunda da 'ilginç' yaklaşım sergiliyor:
Zeytinin sorunlarının konuşulduğu panelde, bir dinleyici, zeytinliklere yakın maden işletmesi kurulmasını eleştiriyordu.
Edip Uğur, mikrofonu aldı:
'Tepeova'daki madenden söz ediyorsunuz. Bakır ve daha kıymetli elementlerin olduğu bir maden. Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nden 1980'lerde lisans alıyor. 5-6 milyon verip alıyor. Ben gittim hastane gibi bir maden.
Tüm çevre şartlarını yerine getirmiş, adam 100 milyon yatırım yapmış. İhracat yapıyor, döviz kazandırıyor, istihdam sağlıyor, ülkeye para kazandırıyor. Çevreye kirletmedikten sonra, böyle bir zenginliği niye esirgiyorsunuz milletten.
Salonda ÇED (Çevre Etki Değerleme) diye tepki yükseliyor:
Edip Uğur devam ediyor:
'ÇED'den önce lisansı yapılmış. Adamın hakkı var.'
Bir dinleyici ayağa kalkıyor:
'O davayı ben açtım' diye söze başlıyor: 'Alanı genişlettiler. O kadar çok ağaç kesildi ki. Daha yeni 500 hektar orman yandı. Civardaki köylerde susuzluk başladı. Orada antik kent var, kıymetli bir yer. Bölgede taşocaklarının sayısında patlama oldu. Aynı yere 10 taşocağı lisansı veriliyor.'
AKP'li Edip Uğur karşılık veriyor:
'O madenci, şimdiden dikeceği çam ağaçlarının fidanını yetiştirmeye başladı. Bölgede gelir düşüyor. Madene karşı çıkarsanız refah düşer... Tabii zenginlik bu. Adam yatırım yapıyor döviz kazandırıyor.'

<p> </p>

Ev kiralamasına sınırlama gelir mi?

Gündüz ''kartal'' gece ''yarasa'' F-16'lar, her şartta göreve hazır

Doktor gözlerine inanamadı! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı?

Yüksek manevra kabiliyetli yangın söndürme uçakları İzmir'e geldi