• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
2 Kasım 2012 Cuma

Ayşen Zamanpur'un projelendirilmiş tutkusu

Ayşen Zamanpur şanslı insanlardan, dahası şansını kendi yaratanlardan. Dünyada pek çok kez 'ders' konusu olan', hakkında tez yazılan başarılı girişimci, Silk&Cashmere'ın yaratıcısı.
'Sevgili Funda, sen de bu tutkulu yolculuğun şahitlerindensin. Katkılarına teşekkürler' imzasıyla göndermiş ilk ve son romanını.
İlk ve son roman tabiri Ayşen Zamanpur'a ait.
Kitabın yayımlandığının ilk haftası (ekim ayı başı) D&R'dayım. Kasada bir işkadını dikkatimi çekiyor. 'Kaşmir Yolu' kitabından birkaç tane almış. Merak ettim sordum, arkadaşlarına hediye edecekmiş.
Aşk ve annelik...
Dün Ayşen Zamanpur'u aradım, 'kitapseverlerin' ilgisini öğrenmek için. Çok mutluydu. Anı kitapları arasında dördüncü sıraya yükselmiş.
Yıllardır tanıdığım Ayşen içten bir insandır, kitabı da öyle. Sayfaları çevirirken fark ettim ki, 'iş insanı' kitabı okumuyorum. İşadamları arasında da bugüne kadar çok hayat öyküsünü yazan oldu. Laf aramızda, çoğu yavan ve yoksulluktan nerelere geldiklerini anlatan ama pek de hayatı aktarmayan kitaplar.
Ayşen'in kitabı farklı. Bir kadın duyarlılığına sahip. Yaşar Kemal, Selim İleri gibi edebiyat tarihinin büyük ustaları 'Ayşen'in incelikli dostluğundan' söz ediyorsa, eklenecek kelime kalmıyor.
'Hayatta en çok aşkı ve anne olmayı sevdim. Anne olmasam, sanırım hiçbir şey olamazdım' diyor, başlarda. Zaten kitabı da 'Henüz olmayan canım torunlarıma' diye ithaf etmiş.
'Kaçışlara ihtiyacım olduğu bir anda edebiyat söyleşilerine, yazın atöl-yelerine, felsefe kulüple-rine katılmaya başladım' diye anlatıyor. Belki de bu cümlede gizli, kitabın renkliliği. Renk yelpazesinden yana Ayşen Zamanpur'un sıkıntısı yok. Dün telefonla aradığımda fark ettim ki, 'saygı kıstaslarının ötesinde' çaldırıyorum. Çalarken dinlet sistemiyle ben, Cohen'den My Man'ı dinliyorum.
25 ülkeye girdi
'Az sonra Rusya ve Çin'deki büyüme stratejile-rimizi konuşmak üzere ekibimle toplantıya gireceğim. Ardından Londra PortobellRoad'da açılan mağazamıza seyahat planım var. Hemen ardından Çin'de Shanyang'da, Fiba Holding'in TurkMall ile birlikte inşa ettiği şahane AVM'de 'tereciye tere satmak üzere mağazamızın açılışına gideceğiz. Dubai, Bahreyn, Avustralya ve Amerika'da büyüme planları sıcak gündemimizde.
Yirmi yıldır hep yaptığım gibi kaşmir keçisinin boynuzundan sımsıkı tutmuş, omzumda ipekböcekleri uçuşarak, hedefimizi hep büyüterek koşturuyorum' diyor.
Mağaza ve corner sayısı 160'ı bulmuş, 25 ülkede var olan Silk&Cashmere'ın, Ayşen Zamanpur'un kitabını keyifle tavsiye ederim.

Üçüncü çocuğa da eşe de aynı duygu
Yıllar önceydi, taksideyim. Ön koltuğun arka cebinde haftalık dergiler. Şoföre, 'Biri dergilerini unutmuş' dedim. 'Yok' dedi. 'Ben satın alıp koyuyorum. İstanbul trafiği malum. Müşteriler arkada sıkılmasın diye dergiler koyuyorum. Bizim için de geçerli, müşteri memnuniyeti.'
Türkiye'deki büyük sorunlardan biri maalesef ki, çoğunluk yaptığı işi sevmiyor, dört elle sarılmıyor.
'Tutku'nun tam karşılığı Ayşen Zamanpur'un kitabında var.
'Silk&Cashmere bir tutku markası' diyor. 'Doğal olarak ticari kaygılar taşıyan, imza sirküleri, yönetim kurulu kararı, bilançosu, senedi, cari işlemi, reklamı, tedarikçisi olan, kar yapmak için kurulmuş bir şirket sonuçta. Ama böyle görmeyi inanın hiç başaramadım ben' diye duygularını kağıda döküyor, üçüncü çocuğu için.
Aynı tutkuyu eşi için de dile getirmiş:
'17 yaşımda aşık olduğum 21.5 yaşında evlendiğim eşim... Bijen, her kim senin eşin olsa, hiç eksilmeyen vizyoner bakışın, yaşam boyu verdiğin cömert destek ve daha önemlisi, özgür ruhlu, biraz başına buyruk ve yoğun çalışan bir eşe gösterdiğin hoşgörüyle, böyle kaç tane Silk&Cashmere yaratırdı.'

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?