• $15,7682
  • €16,8551
  • 939.271
  • 2380.9
12 Aralık 2012 Çarşamba

Aynur Atlı yeşil kartlıydı şimdi 4 kişi çalıştırıyor

Conrad Oteli'nin balo salonu. İşadamları, iş kadınları. Özellikle rotaryenler canla başla, 'masaları satmış', geliri mikrokrediye.
Mikrokrediyi Türkiye'ye getiren Prof. Dr. Aziz Akgül, karşılaştığımız anda çevresindekilere anlatıyor:
'Yıl 2003, Diyarbakır'dayız. Tek gazeteci Funda, bir de Hüsnü Özyeğin. Bir gecekonduya gittik, mikrokredi vereceğiz. Yere bağdaş kurup oturacağız ama Funda da, Hüsnü bey de bağdaş kuramıyor. Alışık değiller. Bir o yana oturuyorlar, bir bu yana. Evden çıktık, Hüsnü Özyeğin 25 bin dolar verdi. Ardından 600 bin lira. Şimdi zaten Ergani şubesi, Hüsnü beyin sayesinde çalışıyor.'
Ve ekliyor:
'Funda ilk günden beri yazılarıyla destekledi.'
Prof. Dr. Aziz Akgül, 'Fakir kadınlara mikro kredi vereceğiz, emeğini üretime çevirecek, evinin nafakasını çıkarabilecek' dediğinde, kimileri 'Kamu bankalarını boşaltacaklar, AKP'nin reklamı yapılacak' diye karşı çıkıyordu.
Aziz Akgül, AK Parti'nin 'reklamını' yapmak için sahneye çıkmış olsaydı, bugün herhalde hala milletvekili olurdu.
Kamu bankaları da boşaltılmadı, zenginlerden, şirketlerden destek alındı. En son desteği de Turkcell verdi.
İlk şube Diyarbakır'ın gönüllüsü Nazan Yıldız da hatırlatıyordu:
'Funda hanım hatırlıyor musunuz, yazınızı yazmak için klavye bulamamıştık size.'
Bugün 65 ilde, 94 şube hizmet veriyor.
8 Aralık haftası rakamlarına göre 52 bin 384 fakir kadın mikrokredi kullanmış. Toplam kullanılan kredi: 186 milyon 613 bin 83 lira. Geri dönmeme oranı mı? SIFIR.
Aziz Akgül, kürsüden Bismilli Aynur Atlı'yı anlatıyordu:
'2004'te yeşil kart sahibiydi, ayni ve nakdi sosyal yardım alıyordu. İlk 500 liralık kredisiyle dikiş makinası aldı. Mahallenin dikiş işlerini yapmak için. 2 Aralık 2011'de 10 bin lira kredi verdik. Aynur Atlı artık yanında 4 kişi çalıştırıyor.'

100 liralık krediyle ev mi geçindirilir?
Geçindirilir. 100 liralık mikrokrediyle gecekondusunun bir odasını bakkaliyeye çeviren bir kadınla tanışmıştım, yine Diyarbakır'da. 1 liraya oyuncak bebek satıyordu. 'Evde oturacağıma, mutfak masrafımı çıkarıyorum' diye anlatarak.
Çamaşır makinası alıp, Diyarbakır'daki lokantaları tek tek dolaşarak, 'Örtülerinizi ben yıkayayım' diyen kadın da vardı.
100 liralık mikrokredinin haftalık taksiti 2.5 lira.
1000 liralık mikrokredinin de 25 lira.

FON yazın, 5886'ye SMS gönderin
Fakir kadınların mikrokredi hizmetinden faydalanmasına bir katkı da siz vermek isterseniz, 'FON' yazıp, 5886'ya mesaj atmanız yeterli. Bu mesajla havuza 5 liralık katkıda bulunmuş olacaksınız. Operatör farkı olmadan, gönderilen mesaj da, gelecek bilgilendirme mesajı da ücretsiz. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv anlatıyor: '5 lirayı girişimci kadınlara bağış olarak değil, borç olarak verecek. Turkcell, 1 sene sonra bu borcu verenlere soracak 'Verdiğiniz krediyi 1 sene daha uzatmak istiyor musunuz? Yoksa 5 lirayı size iade edelim mi?'.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor