• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
4 Temmuz 2011 Pazartesi

'Asıl Avrupa'da domino etkisi olursa felaket olur'

Beyin avcısı Amrop Dünya Başkanı Ulrich Dade 'Avrupa henüz krizin tam da ortasında' diyor.
Malum, global kriz ilk patladığında, ekonomistler de 'U', 'V', 'M' harfleriyle özdeşleştirip, krizin gidişatına ilişkin öngörülerde bulunuyordu.
Biz kendi halimize şükretmeye devam edelim, Amrop başkanından sonra aynı gün karşılaştığım işadamı Remzi Gür de benzer yorumu yaptı:
'Avrupa hala krizin ortasında. Yunanistan malum, Portekiz, İspanya ve İngiltere de korkutuyor. Kendi adıma korkmuyorum ama Avrupa'da domino etkisi olursa, çok felaket olur.'
Remzi Gür, Başbakan Erdoğan'ın yakın arkadaşı. Çocuklarının bursiyeri olarak kamuoyunda tanınmıştı. İngiltere'de başarı kazanan Remzi Gür ile İngiltere eski Başbakanı Tony Blair'in eşi Cherie Blair'in konuşma yapacağı Vodafone davetinde karşılaştık. Ayaküstü ben sordum, Remzi Gür yanıtladı:
'Bazı ekonomistler, Türkiye'nin ihracatında Avrupa ülkelerinin payının düşmesiyle Avrupa'nın krizinden Türkiye'nin çok da etkilenmeyeceğini söylüyor' diyordum ki, Remzi Gür cümleye devam etti:
'Konu Avrupa'ya ihracatın toplam içindeki payının yüzde 60 veya yüzde 20 olması değil ki. 130 milyar dolardan 100 milyar dolara düştüğü zaman, siz yüzde 30 kaybediyorsunuz. Bir de ithalatımız var.'
Şunu da söylüyor Remzi Gür:
'ABD krizi yaşadı ama işi kolaydı. Basıyor dolar, krizi ihraç ediyor. Bizim veya Avrupa'nın böyle bir imkanı da yok.'
Türkiye'nin geleceğine ilişkin Remzi Gür'ün tek karamsar olduğu yer Ortadoğu, Arap ülkeleri.
'Ortadoğu sorun olmazsa, 20 yıl içinde Türkiye lider ülkelerden biri olacak.'
Konuyu siyasete, daha doğrusu iç siyasete getirdim: 'Seçim sonrası yaşanılan siyasi gelişmeler konusunda Başbakan ile hiç sohbet ettiniz mi?'
Gülümsüyor, 'Başbakan ile konuşuyoruz ama biz şimdi o konuya girmeyelim.'

Vodafone Düşler Akademisi albümü
Şebnem Ferah'ın 'özünü' ilk defa Vodafone'un davetinde gördüm. Minyon olduğunu görünce şaşırdım ve aynı zamanda bir kez daha hayranlık uyandırdı bende 'bu küçük güzel kadından çıkan o büyük muhteşem ses' için. Ateş düştüğü yeri yakar, Allah sabır versin ona, kolay değil annesinin kaybının verdiği acı.
İki gündür Şebnem Ferah'ın da büyük desteğiyle hazırlanmış olan 'Düşler Akademisi' albümünü dinliyorum. Dört parça var, CD'de.
Sanatçılar, darbuka görme engelli Orhan, bongo görme engelli Ezgi, surdo otizmli Tolga, vokal görme engelli Şilay, djembe down sendromlu Murat ve projeye gönüllü katılan diğerleri.
Vodafone Vakfı'nın projelerinden biri Düşler Akademisi. Engelli gençlerin,  sosyal hayatın içinde aktif ve üretken bireyler olarak yer almasını destekleyen bir proje. Social Inclusion Band de Düşler Akademisi'nden mezun engel tanımayanlarla, gönüllü gençlerden oluşan müzik grubu.

Ontolojik sorunlu CHP
AKLIMA geldikçe gülüyorum. Perşembe günü AKP'nin istişare toplantısında Başbakan Erdoğan kürsüde konuşuyor, CHP'ye öfkesini yöneltiyor, 'ister gelin, ister gelmeyin' restini çekiyor.
Bu konuşma sırasında direksiyon başındaydım, haber kanalından dinliyordum, Başbakan Erdoğan'ın yüzünü de, salondaki insanların mimiklerini de görmeyi çok isterdim. Özellikle Başbakan Erdoğan şunu söylediğinde:
'CHP, ontolojik sorunlar içersindedir.'
Radyodan daha önce sık sık, coşkulu alkış sesleri geliyordu.
'CHP, ontolojik sorunlar içersindedir' dediğinde salondan cılız alkış sesinin geldiğini duydum.
'Ontolojik'in anlamını bilmiyordum, tahminin salonda o an alkışlamayanlar da 'ihtiyatlı' davrandı.
İki gündür Selahattin Duman'dan 'ontoloji' üzerine bir yazı bekliyorum ama dayanamadım iki kelam ben yazayım dedim.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak