• $9,3143
  • €10,8148
  • 530.004
  • 1418.55
11 Ağustos 2014 Pazartesi

Araştırma sanayinin istediği yönde geliştiriliyor mu?

2002’de ar(aştırma)-ge(liştirme)’nin milli gelirden aldığı pay binde 5’ti, 2012’de yüzde 0.92’ye çıktı. 2023’te 500 milyar dolar ihracat hedefleyen Türkiye’nin hedefini gerçekleştirebilmesi için pahada ağır, yükte hafif ürünler satması gerekiyor.

Katma değeri yüksek ürünün de dört şartı var: Inovasyon, tasarım, ar-ge ve marka.
Katma değeri yüksek ihracatın bayraktarlığını yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ar-ge’nin milli gelirden aldığı payın son 10 yıldaki karşılaştırmasını “Yüzdesel olarak az gibi görünüyor ama aslında inanılmaz bir büyüme bu. 200 milyar dolarlık GSYİH’dan binde 5 pay alırsa 10 milyar dolar yapar, 800 milyar dolarlık GSYİH’dan yüzde 0.9 alması neredeyse 80 milyar dolar eder, demek ki 8 kat büyümüş. 10 senede 8 kat büyüme astronomik, ancak ilk başlangıç 0.5 yerine 1.5 olsaydı, mükemmel olurdu” diye özetliyor.
Ancak önemli bir konuya dikkat çekiyor Mehmet Büyükekşi:
“Türkiye’deki sorun, ar var, ge yok. Bizim bundan sonra çalışmalarımızı geliştirmeye yönlendirmemiz lazım. Araştırıyoruz ama hayata geçiremiyoruz. Geliştirmek ne demek? Ticarileştirmek demek. Araştırmadan sonra, kaynak lazım ki yatırıma dönüşsün. Araştırma yapan, yatırımcı bulamıyor. Bir sorun da maalesef bazı araştırmalar, sanayicinin talep ettiği değil. O yüzden üniversitelerin sanayicinin veya toplumun talebine göre ar-ge yapmasında büyük fayda var.”

Karadeniz’in ilk turizm fakültesi

Karadeniz’in o muhteşem yeşili, yaylaları, serin iklimi Ortadoğu, Körfez ülkelerinin yeni gözdesi. Elbette Türk dizilerinin de etkisi büyük. Dizi karakterinin yolu nereden geçtiyse, Arap turist de adım atmada geri durmuyor. Ne var ki Karadeniz’deki tesislerin hizmet kalitesi pek de iç açıcı değil, 1980’lerin Akdeniz’deki tesislerine benziyor.
Astaş Holding’in sahibi Vedat Açcı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde bölgenin ilk turizm fakültesinin yatırımını yaptı, fakülte bu yıl eğitime başlayacak.
Vedat Aşcı, “Samsunlu, Bafralı bir aile olarak, babamın adına Hacı Şevket Aşçı adına bir turizm fakültesi yapmak istedik. İki yıl önce inşaatına başladık, 5 bin öğrenci kapasiteli, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne bağışlanmak üzere, Bafra, Kızılırmak kenarında tamamladık, 15 milyon dolarlık bir yatırım oldu” diye anlatıyor.
Vedat Aşcı binayı üniversiteye teslim edip, çıkmayacak, himayesini sürdürecek. Şunları söylüyor:
“Fakülte yetiştireceği öğrencilerle Karadeniz’in büyük ihtiyacına cevap verecek. Öğrencilerimize hem Mandarin Bodrum’da, hem İstanbul’da yapacağımız otelde staj imkânı sunacağız. Hatta Mandarin Orieantal ile anlaşma yaptık, iyi yetişmiş öğrencileri dünyadaki otellerinde istihdam edecek. Biliyorsunuz Türkiye iyi eğitimli, işini iyi yapan, işini seven ciddi bir genç nüfusa sahip. Mandarin, gençlerimizden de dünya çapında yararlanmak istiyor.”
Karadenizli turizmci gençlerin yolu açık olsun.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>İnsanlar her yıl 4,5 trilyon sigara  izmaritini doğaya atıyor. B

Trilyonlarca sigara izmariti nereye gidiyor?

Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar