• $15,8359
  • €16,7357
  • 927.268
  • 2394.83
14 Ekim 2011 Cuma

Ankara kriteri asker gölgesinden ibaretmiş

Son bir yılda Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine ne kadar yaklaştığını veya uzaklaştığını anlatan Avrupa Komisyonu'nun İlerleme Raporu'na gösterilen ilgi ortada. Bu rapor, 2007'ye kadar Ankara'nın baş gündemi olurdu. Artık AB Bakanı, Başmüzakereci Egemen Bağış yorumlarını 'Kıbrıs'ta çözüm istemeyenlerin gaz sancısı, anamızın ak sütü gibi helal AB üyeliği' gibi tanımlamalarla yapıyor.
Bir zamanlar diyordu ki bu ülkenin yöneticileri, 'Kopenhag kriterleri olmazsa Ankara kriterleri, Maastrich olmazsa İstanbul kriterleri ile yolumuza devam ederiz.'
Bir zamanlar bizler de şöyle eleştiriyorduk:
'AB'ye kaplumbağa hızıyla ilerliyoruz.'
Sonraki eleştirimiz de şuydu:
'Mehteran adımlarıyla ilerliyoruz, iki ileri bir geri.'
Artık ileriye adım kalmadı.
AB'nin hala övdüğü demokratikleşme çabası da 'askeri vesayetten kurtulma' çabasıyla özdeşleşti. Asker gölgesinden kurtulduk, sivilleştik, demokratikleşme çabamız da bitti.
CHP'li Umut Oran 'İlerlemedik, çünkü' diye görüşlerini göndermiş:
İlerlemedik çünkü basılmamış kitaba el konuldu.
İlerlemedik çünkü yargılama öncesi tutukluluk süreleri endişe verici boyutlara ulaştı.
İlerlemedik çünkü parlamenterlerin dokunulmazlığı kapsamı düzenlenmedi.
İlerlemedik çünkü güvenlik güçleri orantısız şiddet uyguladı.
İlerlemedik çünkü yargının bağımsızlığı sorunu yaşıyoruz.
İlerlemedik çünkü...

Siftah yapandan yapmayana göz hakkı
KAPALIÇARŞI'da 150. satış noktasını açan Silk and Cashmere'in yaratıcısı Ayşen Zamanpur, 'Biz Kapalıçarşı'nın kokusuna, dokusuna geldik' diyor. Dokuya hemen uyum sağlamış.
'Siftah yapanın, yapmayana pay verdiği bir gelenek var. Biz de, ikinci satışlarımızdan elde edeceğimiz geliri Kapalıçarşı'ya vereceğiz. Kapalıçarşı'nın güzelleştirilmesi için kullanılsın' diye anlatıyor.
Tavandan sarkmış yazıyı okuyorum: 'Esnaf arasında rekabet yasaktır. Dolap olarak bilinen dükkanlarda 19. yüzyıla kadar tabela, vitrin, kapı numarası bulunmuyordu.'
Dükkanlar birbirinden ayırt edilmemesinin nedeni de şu: Müşteri tekrar geldiğinde bir yandaki, öte yandaki dükkandan da alışveriş edebilsin.
Bu arada bir önceki yazıda Kapalıçarşı Esnafları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Fırat'ın 'Louis Vuitton da gelmek istedi ama biz sıcak bakmadık' sözüne yer vermiştim. Louis Vuitton'dan 'Kapalıçarşı'nın kültür mirasına sonsuz saygı duymakla birlikte şu an için mağaza açmayı planlamıyoruz' diye açıklama geldi.

Buzda masal: Disney on Ice
7 EKİM'de başladı, son iki gün 'Disney on Ice' için. Geçen hafta sonu, birlikte gittiğim 2.5 yaşındaki yeğenim kadar eğlendim ben de. Farklı ülkelerden 42 sanatçı, buz pistinde muhteşem bir görsel şölen. Avrupa turuna Türkiye'den başlamışlar, sonraki durakları Moskova, Belgrat'mış.  Bugüne kadar 18 ülkede, 5 milyondan fazla kişi izlemiş, masal kahramanlarını buz üstünde.
Gösterinin ana sponsoru Ergo yetkililerine sordum, çocukların hayal gücüne etkisini. Diyorlar ki:
'Karakterlerinin ana teması dürüstlük, azim, dostluk ve cesaret içerir. Satır arasında verilen mesaj çocuklara iyi yönde ve pozitif çabadır. Çocukların bu pozitif değerler ile kendilerine çok yakın karakterlerle büyümesi de duygusal zeka ve sosyal yaşamlarını pozitif etkilemektedir.'

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama