• $ 6,866
  • € 7,7826
  • 399.649
  • 119012
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Anadolu Girişim, ilk yatırımını Kayseri’ye yaptı

Afrika, Latin Amerika, Ortadoğu ve Asya’daki büyüyen pazarlarda faal sermaye şirketi Abraaj Group, Anadolu’yu mercek altına alırken, Anadolu Girişim Sermayesi Fonu’nu kurmuştu.

Çıkış noktası da kişi başı geliri Türkiye ortalamasının yüzde 75’inin altında olan ve aynı zamanda büyüme potansiyeli sunan 43 il. İlk yatırımı da Kayseri’deki BRN Yatak oldu.
BRN 9 yıl önce kuruldu, 1.5 yıl öncesine kadar sadece ihracat yapıyordu, Türkiye’nin toplam yatak ihracatının da yarısını gerçekleştiriyor.
Bir grup meslektaşımla buluştuğumuzda BRN Yatak’ın sahibi Berna İlter, Abraaj Grubu’nun, EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) ile birlikte yaptığı yatırımla yeni ataklara hazırlandıklarını anlatıyor. Gündemlerinde Avrupa’da üretim tesisi kurmak varmış.
Uluslararası, hatta uluslar ötesi tanımlanan şirketlerden biri olan P&G’nin Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, geçen haftaki sohbetimizde vurgulamıştı:
“Şirketler de büyüme odaklı bakar, büyümenin nereden geldiği şirketlerin büyümesi açısından da önemli ve ona göre yatırım kararı verir.”
Ekonomide çalkantı tartışmaları yaşanırken, yurtdışı sermayesi büyümeye bakıp, Türkiye’ye yatırımı devam ediyor.

Turquality önce marka ol dedi

Berna İlter ve eşi Mustafa İlter, 9 yıldır Türkiye’nin toplam yatak ihracatının yarısına yakınını BRN markasıyla gerçekleştiriyor ama yurtdışında marka olmayı hedefleyen şirketleri destekleyen Turquality programına başvurduklarında deniliyor ki:
“Türkiye’de marka değilsiniz.”
1.5 yıl önce iç piyasaya giriyorlar, 2014 sonunda İstanbul, Ankara, Gaziantep, Kayseri, Bodrum’da 11 mağazaya ulaşıyorlar.
Abraaj ve EBRD’nin sermaye desteğiyle hedef bu sene sonuna kadar 28 mağazaya ulaşmak.
Berna İlter, “Turquality sürecimiz de başladı” diyor.

Yemin etmiş Tahran’da mağaza açacak

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu’nun ve İcra Kurulu’nun da üyesi Berna İlter, yatak ihracatının yüzde 80’ini Avrupa ülkelerine yaptıklarını anlatırken, İran’da yaşadıklarını da aktardı:
“İki yıl önce ihracatımız durakladı. Sonra kapı açıldı ama aslında açılmış gibi davranıldı. Eski ithalatçı bizim markamızla, sahte yatak üretmeye başlamış, şikayetleri duyunca öğrendik. İran’da hapse girdi, çıktı, haber bültenlerinde haber olmuş ama hala BRN markasıyla satmaya devam ediyor. Turquality’den destek alma sürecimiz tamamlansın, yemin ettim Tahran’ın en iyi yerinde mağaza açacağım, artık BRN mi olur, öz BRN mi bilmiyorum.”

İstanbul Havalimanı Metrosu'nun yüzde 71'i bitti.

İstanbul Havalimanı Metrosu'nun yüzde 71'i bitti.

9 Temmuz günlük burç yorumları sizlerle! Aslan burcuna güzel habe

9 Temmuz günlük burç yorumları sizlerle! Aslan burcuna güzel haber

Dünyanın nazar boncuğu 'Meke Gölü'nde bir damla su kalmadı

Dünyanın nazar boncuğu 'Meke Gölü'nde bir damla su kalmadı

Uyarılar fayda etmedi; İstanbul'da minibüsler tıka basa doldu, kap

Uyarılar fayda etmedi; İstanbul'da minibüsler tıka basa doldu, kapılar kapanmadı