• $9,568
  • €11,1114
  • 554.517
  • 1518.57
7 Ekim 2013 Pazartesi

20 yıl sonrasının Akdeniz heykeline yatırım yaptı

İlhan Koman’ın Akdeniz heykeli Zincirlikuyu’dayken İstanbul ile bütünleşmişti. Şirket el değiştirmeleri, el koymalar, yerleşik düzene geçememeler derken heykel de oradan oraya taşındı. 2000’lerin ortasında dev heykel Galatasaray Meydanı’ndaydı ki, oraya da çok yakışmıştı. Şimdiki yerini bir İstanbullu olarak pek beğendiğimi söyleyemem. Plazalar arasında sıkıştı kaldı. 
İlhan Koman’ın oğlu Prof. Ahmet Koman da bir zamanlar karşı çıkmıştı, heykelin yerine ama sahibi olan Yapı Kredi Sigorta sonuçta karar vermişti. 
Akdeniz heykelinin yerinde şimdi farklı bir heykel duruyor. Gemi çark dişlilerini anımsatan, ‘kaos içindeki harmoni.’ Tam da İstanbul’u anlatıyor. 
İki genç Türk heykeltıraş Berra Ertürk ile Elif Özsezen’in eseri. 
Heykelin sahibi, önünde durduğu Avantgarde Oteli’nin sahibi olan İsmet Ömer Öztanık. 
Son zamanlarda sanata yatırım yaptığını gururla anlatıyor ve ekliyor: “Akdeniz Heykeli’ni satın almak istedik ama talep edilen ücret çok yüksekti. İki genç sanatçıya 20 sene sonrasının yatırımını yaptık.” 
Berra Ertürk ile Elif Özsezen, İlhan Koman’ın yolunda yürürler umarım. Sanat dünyası iki önemli sanatçı daha kazanır. 

ÖZTANIK LONDRA'DA YENİ OTEL AÇACAK

Siirtli Öztanık ailesi 45 yıl önce İstanbul’a göç ediyor. Üç nesildir otelci ailenin üçüncü kuşak temsilcilerinden İsmet Ömer Öztanık ile sohbet ediyorum. Babası ve üç amcası araya küslük girmeden geçen yıl yatırımları dörde bölmüşler. İsmet Bey, kardeşi Cenk Öztanık ve babaları Lütfü Bey biri Talimhane, diğeri Zincirlikuyu ve üçüncüsü de Bodrum Yalıkavak’ta olan Avantgarde otellerinin sahibi. Kardeş kardeş bölünme için İsmet Bey sadece, “Herkesin yoğurt yiyiş biçimi farklıydı” diyor. 
Avantgarde’da hedefleri İstanbul’da üç otel daha açıp, Londra’ya gitmek. 
“Londra’daki otelimiz de şehir merkezinde olacak” diyor, İsmet Ömer Öztanık. 

İNSANLARIN KENDİ İŞİNE SAYGISI YOK Kİ

İsmet Ömer Öztanık, Avantgarde otellerinde tüm çalışanlara ortak eğitim verdiklerini anlatıyor: “Her oteldeki ayrı telden çalmasın, misafir karşılamadan, tüm otelcilik jargonuna ortak standart oluşsun” diyor. 
Turizmde Türkiye büyük büyük adımlar atıyor ama biliyoruz ki maalesef çoğunlukla hizmet kalitesi kötü. Uzun uzun örneklendirmeye de gerek yok, en lüks restoranda da, en lüks otelde de hizmet tarzını eleştireceğimiz insanlarla karşılaşıyoruz. 
İsmet Ömer Öztanık, “Çünkü insanların kendi işine saygısı yok. Bulunduğu yeri sıçrama tahtası olarak görüyor” diyor. 
Garson, şef garsonluk peşinde ama kendi işini doğru yapmıyor. Ön büro elemanı genel müdür olma sevdasında işini lütfen yapıyor. 
Yıllar önce bir taksi şoförüyle karşılaşmıştım. Koltukların arka cebinde günlük gazeteler, haftalık dergiler. “Müşteriniz unutmuş galiba” dediğimde, gülerek “Ben satın alıp koyuyorum. Zaten İstanbul’da trafik sıkışık, yolda müşteri okuyup, rahat geçirsin diye. Müşteri memnuniyeti” diye anlattığında, elimde olsa bir plaket asmak istemiştim boynuna. 

<p>Almanya'da önemli bir ilk yaşandı. Türk  kökenli bir milletvekili, ilk kez federal mecliste başka

Federal meclise Türk başkanvekili

Ateş Serbest 2021 faaliyetinden heyecanlandıran görüntüler

Trakya'da 65 yaş üzeri ve risk grubundakilere ''grip aşıları'' evlerinde yapılıyor

En güzel, kısa, uzun, anlamlı, resimli 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları burada!