• $9,7293
  • €11,3799
  • 562.146
  • 1479.93
6 Kasım 2013 Çarşamba

‘1 saniye TV’de 1 satır gazetede haber olmadı’

Serzenişte bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker. Diyor ki, “Seralarda metil bromür, methylbromide de denilen ilaç, kimyasal zehir, seraları dezenfekte etmek için kullanılıyordu.”
Sera sahibi ürünü hasat ettikten sonra, yeni ürünü ekmeden önce serada üreyen bakteri, virüs gibi zararlıları yok etmek için dezenfekte ediyordu.
Oysa OTTOWA sözleşmesinde bu kimyasal, ozon tabakası için çok çok tehlikeli olarak kabul edilmiş, bir de şu söylenmişti:
“1 molekülü 250 bin ozon molekülünü tahrip ediyor.”
Sera ürünlerini yediğimizde hücrelerimizdeki tahribatı varın siz düşünün.
Dünya kademeli olarak bu kimyasalların kullanımına son verme kararı aldı. AB, ABD, Kanada gibi ‘birinci sınıf’ ülkeler 2005’te tamamen kullanımı bitirdi. Türkiye gibi ülkeler de 2015’te bitirecekti.
Bakan Mehdi Eker, “2005’te göreve geldiğimde biz niye 2015’e kadar bekliyoruz dedim. 2008’de bitirdik. Antalya’da kamuoyuna duyurusunu yaptık, ey ahali bu, insanlık, bu dünyanın, tabiatın düşmanıdır dedim. 1 saniye televizyonlarda, 1 satır gazetelerde haber olmadı.”
Serzenişte haklı mı?

2014’te tüm arazileri devlet gözetleyecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda 30 milyon tarım parsel arazisini dijital ortama aktarılmış, kimlik verilmiş. Artık herhangi bir parselle ilgili tüm veriler kayıt altında olacak.
‘Büyük göz’ün devrede olması biz tüketicilerin çok ama çok hayrına.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in kimyasal ilaçlardan arındırılmış güvenilir gıda yolunda büyük adımlar attıklarına dair sözlerini daha önce aktarmıştım.
Bu gözetleme de yine güvenilir gıda teminimiz için önemli bir adım. Bakan Mehdi Eker anlatıyor:
“Çiftçi gübre almak için başvurdu diyelim. Bilgisayardan tüm bilgileri dökülecek, ne ürün ekeceği, ne kadar gübre kullanması gerektiği, ne kadar ilaç kullandığı hepsini izleyip, takip edebileceğiz.”
Gözetleme gelecek seneye başlayacak.

Akıllı telefonlarla gıda denetimine başlıyoruz

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bir önemli uygulaması daha. Yılbaşından itibaren alışverişe gittiğinizde bir ürünün sahte mi, sağlıksız mı üretildi, denetlenmiş mi, ambalajı dahil sağlıklı mı, tüm bilgilerini cep telefonunuzla öğrenebileceksiniz.
Uygulama yedi üründe başlıyor. Çocuk maması, takviye gıda, alkollü içecekler, enerji içecekleri, bal, çay ve sıvı yağlar.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ille de herkesin akıllı telefonunun olması gerekmediğini de söylüyor. Akıllı telefonunuz varsa, ambalaj üzerindeki barkodu okutarak tüm bilgileri alabileceksiniz. Akıllı telefonunuz yoksa da önümüzdeki günlerde kamuoyuna duyurulacak numaraya mesaj çekerek anında bilgi alabileceksiniz.
Bakan Eker, dünyada bir ilki başaracak olmanın da keyfini yaşıyor.

Niye bu 7 ürün?

Maalesef ki, çocuk maması, takviye gıda, alkollü içecekler, bal, çay ve zeytinyağı başta olmak üzere sıvı yağlar, tüketicinin en fazla ‘kandırıldığı’ ürünler. Enerji içeceklerinin ilk 7’ye girmesinin nedenini sordum?
Sahte ürün meselesi enerji içeceklerinde de varmış. Kullanımının yaygın olduğunu bilmiyordum, Bakan Mehdi Eker, “Sınava hazırlanan gençler ve uzun yol yapan TIR ve kamyon şoförleri çok sık kullanıyor” dedi.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Galatasaray'ın Nef Stadı'ndaki taraftara açık antrenmanından fotoğraflar

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı