• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
2 Eylül 2013 Pazartesi

Vehbi Koç’un az bilinenleri, hiç bilinmeyenleri

Birkaç gündür, çok önemli bir kitap okuyorum. Kitabın ismi, “Özel Arşivinden Belgeler ve Anılarıyla Vehbi Koç”… 2 ciltlik kitabı yayına hazırlayan Can Dündar… 
Kitapta öylesine ayrıntılı bilgiler ve belgeler var ki… Doğduğu 1901 yılından, 1976 yılına kadar işlenmiş. (1976’dan, öldüğü 1996’ya kadar olan bölüm ise, henüz yayınlanmayan 3. ciltte yer alacakmış.) 
Şimdi Cumhuriyet’in en büyük müteşebbisi Vehbi Koç’tan, dikkatimi çeken bazı anekdotları kitaptan alarak aktaracağım. 
BİR: Koç, 1920 yılında 19 yaşındayken ilk Meclis’te memur olarak görev yapıyor. 
İKİ: Türkiye’nin ilk anonim şirketi, 1938’de kurulan Koç Ticaret Türk Anonim şirketi… 
ÜÇ: BEKO isimli şirketi, İsrailli Leon Bejerano ile birlikte kuruyor. Soyadlarının ilk iki harfinden oluşuyor. 
DÖRT: Haliç’i mahveden fabrikaların önemli bir kısmı Menderes döneminde inşa ediliyor. Arçelik, Sütlüce’de; Türk Demir Döküm Alibeyköy’de kuruluyor. (Şimdi bu fabrikaların olduğu yer yemyeşil… Hafta sonları Arçelik su ısıtıcısı eşliğinde vatandaşlar piknik yapıyor!) 
BEŞ: Koç, 1975 yılında tuttuğu notta “Hükümetin ne yaptığı belli değil. Dışişleri Bakanı ikide bir Arap ülkelerine, komünist Romanya’ya ziyaret yapıyor” diyor. 
( Yıl 2013. Ve Koç Holding’in Arap ülkelerinde ciddi yatırımları var! Elbette iyi ki var.) 
ALTI: 1975’te dönemin Diyanet İşleri Başkanı Lütfü Doğan’a mektup yazıyor. Diyor ki: “Sayın Bay Doğan, dün Dolmabahçe Camii’nde cuma namazındaydım. İmam, Tanrı yerine Allah denilmesini istiyor. Böyle söylenmesini sizler mi istediniz? Oysa Tanrı sözü ne güzel bir sözdür..” (Koç, peygamber ismi yerine, Nurullah Ataç ürünü  “yalvaç”; cennet yerine “uçmak” denilmesini talep etti mi bilmiyorum!) 
Pardon şunu da ekleyeyim: Lütfü Doğan, cevabi mektup yazıyor. Diyor ki: “Hayır biz talimat vermedik. Sürdürdüğümüz eğitimlerle imamları uygun bir anlayışa getirmeye çalışıyoruz. Yüce Tanrı’dan başarılar dilerim”. (Buradaki Lütfü Doğan, CHP’li.  Bir önceki başkan da Lütfü Doğan.. Ama o, MSP’li..) 
YEDİ: Gençliğinden beri CHP üyesi... Demokrat Parti kurulunca, istifa edip DP’ye geçmesi isteniyor. Ama büyük bir işadamı olmasına rağmen ciddi manada direniyor. Fakat ısrara dayanamayarak, DP’nin devrilmesinden 2 ay önce yani Mart 1960’ta CHP’den istifa ediyor. 
SEKİZ: Bir başka mektup: Önceki hükümetlerin kudretli Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, 1972’de Vehbi Koç’tan yazılı olarak bir tavassutta bulunuyor. Diyor ki: “Vehbi Bey, şoförüm Karabey’e bir Anadol otomobil lazım. Taksitlerinde yardımcı olur musunuz?” Koç, yazılı olarak cevap veriyor: “Prensiplerime aykırı… Maalesef..” 
(Bu arada ekleyelim: Anadol isimli otomobile 1972’de o kadar talep var ki 4-5 ay sonrasına teslimat yapılabiliyor!) 
DOKUZ: 1969’da Demirel’i evinde ziyaret ediyor. Demirel ile kendisinin 3’er kadeh viski içtiklerini söylüyor. Yanında da patlamış mısır yenildiğini ama hepsini Demirel’in yiyip bitirdiğini söylüyor. İkinci tabağın ise gelmediğini söylüyor!) 
ON: 6 yıldır yaptığı Devlet Planlama Müsteşarlığı görevinden 1971 muhtırası nedeniyle ayrılan Turgut Özal’a Koç, 1972’de mektup yazıyor. Özal üç sayfalık mektupla cevap veriyor. Diyor ki: “Doğu kalkınması, benim için bir numaralı meseledir. Bu, hem insana olan saygımızdan hem de güvenlik açısından mühimdir. Ayrıca tabuların, dindarlar ya da inançsızlar üzerindeki baskıların kalkması lazım. Her milletin, kendine has ananelerini muhafaza etmesi lazım.” (Özal, işte o yüzden “bir büyük adam”dır.) 
ONBİR: Oğlu Rahmi Koç’a ve gelini Çiğdem Koç’a bile resmi hitapta bulunuyor. 1964’te yazdığı mektupta diyor ki: “Sayın Rahmi Koç ve Sayın Çiğdem Koç… Haftada bir gün eğlenmeniz lazım gelirken dozu kaçırıyorsunuz. Matbuatı takip etmiyorsunuz. Müsrif davranıyorsunuz. İki termosifon çalışıyor. Birini katiyetle kapatınız.” 
Yer kalmadı. Ben de kapatıyorum! 

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler