• $17,0531
  • €17,5437
  • 986.282
  • 2392.52
3 Nisan 2014 Perşembe

Cumhuriyet‘ten ilginç satırlar

Yerel görünümlü genel seçime dair referandum yapıldı. Gülen oldu, ağlayan oldu. Hatta ağlanacak haline gülen de oldu.
Bu arada, burada "gülen" sözcüğünden hareketle kelime oyunu yapmadım. Sadece paralel bir kelime bulamadım. Lütfen çarpıtmayınız!
O kadar ki "Çarşambayı sel aldı" desem, birileri hemen şu yorumu bile yapabiliyor:

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

"Yazar burada Çarşamba derken, Samsun'daki Çarşambayı; Çarşamba derken Perşembeyi; Perşembe derken Perşembe ilçesinin bağlı olduğu Ordu'yu kastediyor. Dolayısıyla ordumuza yani Türk Silahlı Kuvvetlerine dil uzatıyor. 'Sel aldı' derken de 'Ordu çamura bulanmıştır' demek istiyor"! )
Neyse, bu tür paranoyak semptomları bir kenara bırakalım; konumuza dönelim.
Türk medyası seçimlere dair yine ilginç anekdotlar aktarıyor. "Geçmişte şu oldu, bu oldu, oh oldu.." şeklindeki haber ve makaleler uzayıp gidiyor.
Ben de şöyle bir hatırlamaya çalıştım; bakalım geçmişte neler olmuş? Mesela şunlar olmuş:
1999'da "Kürtçe klip çekeceğim" dediği için Ahmet Kaya lince maruz kaldı. 2013'te Ahmet Kaya'ya Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verildi.
YÖK tarafından Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne azım Karabekir Eğitim Fakültesi adı verildi. Fakültenin İnkılâp Tarihi sınavında, Kazım Karabekir'e "vatan haini, soysuz" diye hitap edilen Nutuk'tan soru soruldu.
1999'da başörtüsüyle Meclis'e giren Merve Kavakçı hakkında Bülent Ecevit "Burası millete meydan okunan bir yer değildir" dedi. Ecevit'in ölümünden tam 7 yıl sonra, "meydanda toplanan millet iradesinin" sandığa yansıması sonucu Meclis'e başörtüsüyle girebilme hakkı tanındı.
1970'lerde Atatürk'ü eleştirenlere Bülent Ecevit "yobaz" dedi. 1990'larda Ecevit, Atatürk'ü destekleyenlerin "vatan haini" dediği Vahdettin için "Vatan haini değil" dedi.
***
1947'de Aksaray dolmuş durağı açıldı. 2013'te Marmaray açıldı.
Cumhuriyet'in özelikle ilk dönemlerinde bazıları rejime karşı diyet ödedi. Son yıllarda ise bazıları rejim için diyete başladı.
1980'de ABD'nin iteklemesiyle Saddam İran'a saldırdı. 1990 ve 2003'te ABD, İran'a da saldırabilmek için Saddam'a saldırdı. 1979'da SSCB Afganistan'a saldırdı. Soğuk savaş nedeniyle 1979'da Afganları destekleyen ABD, 2001'de Afganistan'a saldırdı.
1950'de iktidara Menderes geldi. 1947 yılında açılan İnönü stadının ismi Menderes tarafından 1952'de Mithatpaşa stadı olarak değiştirildi. "Fi tarihinde" yani 1876'da Abdülaziz'i deviren darbeci Mithat Paşa'nın ismini stada veren Menderes 1960'ta darbeyle devrildi. 1973'te stada tekrar İnönü adı verildi.
İlhan İrem'in kulağında -üstelik tek kulağında ve üstelik bir tane- küpe var diye 1980'li yılların başında TRT'ye çıkması yasaklandı. 2000'li yıllarda ise TRT, üstelik iki kulağında ve yine üstelik ikişer tane ve yine üstelik tüm grup üyelerinde küpe olan Athena'yı Eurovision'a gönderdi.
1950'li yıllarda Aşık Veysel "Karnın yardım kazmayınan belinen, Yüzün yırttım tırnağınan elinen, Yine karşıladı beni gülünen, Benim sadık yarim kara topraktır" dizelerini yazdı. 2000'lerin ortalarında Tuğba Ekinci "Top yuvarlak saha düz, Fark etmez gece gündüz, Çıkma sakın karşıma, Ezerim seni dümdüz" isimli nadide besteye imza attı.
Refah Partisi 1998'de kapatıldı. Fazilet Partisi kuruldu. Parti, Cumhuriyet Bayramı'nda caddelere "Cumhuriyet fazilettir" pankartını astı. 2-3 yıl sonra Cumhuriyet Savcısı, Fazilet Partisi'ni kapattı.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı