• $16,77
  • €17,4945
  • 975.768
  • 2443.77
31 Aralık 2013 Salı

Yeni yıl gelenekleri

BRÜKSEL

WASHINGTON’dan yazan arkadaşımız Gönül Tol’un yaptığı gibi “2013’te Türk-AB ilişkileri” gibi bir yazı kaleme almak isterdim.
Ancak, Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkileri 2013 yılında sadece 1 cümleden ibaret: Teknik düzeyde seyreden ilişkilerde 5 Kasım’da “bölgesel politikalar” müzakere faslı yani 22. başlık düzenlenen bir törenle açıldı. Nokta.
Bir yılı geride bırakırken her ülkede çeşitli kutlama törenleri düzenlenir. Eş dost ile beraber yenilen yemekler, eğlence partileri ve sokakta yeni yılı karşılama kutlamaları yapılır. Bir de her ülkenin yeni yıl gelenekleri var. Yeni yılı karşılama gelenekleri...
İspanya’da gece yarısı çanlar çalarken her bir vuruş için bir üzüm tanesi yemek âdettendir.
Danimarka’da bir yandan eski tabak ve bardaklar eşin dostun kapılarına fırlatılırken bir yandan da tam gece yarısını vurduğunda sandalyelerin üzerinden aşağı atlanır. Yeni yıla hızla girmek kötü ruhları geride bırakır, iyi şans getirir.
İtalya’da yılbaşı gecesi yeni bir kırmızı iç çamaşırı giyerseniz o yıl büyük aşk yaşarsınız.
Türkiye’de de son yıllarda kırmızı iç çamaşırı giymenin bereket bolluk getireceğine inanılır oldu. “Kırmızı don giyen donanır” denir.
Finlandiya’da kurşun dökmek, geleceği tahmin etmek için kullanılır. Dökülen kurşunda yüzük ya da kalbe benzeyen bir şey çıkarsa karşınıza o yıl aşk ve evlilik anlamına gelir.
Estonya’da yılbaşı günü yedi öğün yemek yemek ve böylece bir sonraki yıl yiyeceklerin bolluğunu sağlamak gelenektir. Yedi kişilik yemek yiyen bir kişinin yedi kişinin gücünü alacağına da inanılır.
Yeni Zelanda’da yeni yıla girildiğinde herkes sokaklara dökülür ve mümkün olduğunca yüksek sesle tencere tava çalınır.
Filipinler’de yuvarlak şekilli cisimler altın paraları hatırlattıkları için bereket simgesidir. O nedenle yılbaşı geceleri sofrada yuvarlak şekilli meyvelerin olması gelenektir. Hatta 12 yuvarlak meyve yemek de âdettendir.
Arjantin’de tam gece yarısı sağ ayak ileri uzatılırsa, yıla sağ ayakla girmiş olursunuz. Bütün sene iyi geçer.
Brezilya’da kötü ruhları uzaklaştırmak için “beyaz” giyinilir. Ayrıca, Brezilyalılar 7 deniz dalgası üzerinden atlarsanız şansın açılacağına inanılır.
Kolombiyalılar için sokağın çevresinde boş bir valizle biraz dolanmak, bütün yılın gezerek geçeceği anlamına gelir.
Şili’de tam gece yarısı bir kaşık mercimek yiyenlerin bütün yılının iş ve parayla dolu olacağına inanılır. Yine Şili’de evi içeriden dışarıya süpürürseniz bir önceki yılın kötü ruhlarını da beraberinde süpürmüş olursunuz.
Panama’da yılbaşı gecesi ünlülerin “muneco” denilen ve kötü ruhları temsil eden kuklaları yakılır.
İskoçya’da saatler gece yarısını vurur vurmaz eşin dostun evine “ilk ayak” basan olmak için bir yarış başlar. İlk ayaklar gittikleri evlere para, ekmek, tuz, kömür, viski gibi kültürel bolluk sembollerinden de götürürler.
Rusya’da insanlar dileklerini küçük kağıt parçalarına yazar, bu kağıtları yakar, sonra yanık kağıdı şampanya ve votka bardaklarına atıp içerler.
Belarus’ta bekâr kadınların önüne birer koçan mısır konur bir de odaya horoz bırakılır, horoz önce kimin mısırını gagalarsa o yıl ilk evlenecek olan odur.
Güney Afrika’da eski elektronik eşyalar camdan atılır.
Japonya’da başlayacak olan yılın zodyak hayvanının kılığına girilir (2014 için bu hayvan at olacak), yerel tapınağa gidilir ve çanlar 108 kez çalınır.
Yeni bir yılı dolu dolu ve doya doya yaşamanız dileğiyle, (u)mutlu yıllara...

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak