• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
27 Ekim 2013 Pazar

Siyasette futbol jargonu

Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkileri bir süredir futbol üzerinden anlatılıyor. Futbol terimleri ile açıklanıyor. İlerleme Raporu’nun Avrupa Parlamentosu’ndaki görüşülmesinde de futbol konuşuldu. Bir süredir siyasette futbol jargonu kullanılıyor. 
Herşey Başbakan Tayyip Erdoğan ile dönemin İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile başladı. Koyu bir futbol taraftarı olan Erdoğan ile AC Milan’ın da başkanlığını yapan eski İtalya Başbakanı Berlusconi, AB toplantılarında her fırsatta futbol konuşur, her durum futbol terminolojisiyle açıklanır olmuştu bir dönem. 
AB devlet ve hükümet başkanları 17 Aralık Zirvesi’nde, Türkiye ile müzakerelere 3 Ekim 2005 tarihinde başlanmasına karar verdi. AB ile müzakerelerin başlangıç gecesi bir hayli sancılı geçiyordu. 3 Ekim’de Lüksemburg’taki görüşmeler zora girdi. Müzakere metni Türkiye’nin istediği gibi olmayınca Türkiye Lüksemburg’a gelmeyeceğini açıkladı. Saatler gece yarısını geçince AB sembolik olarak “saatleri dondurdu”ğunu beyan etti. Başbakan Erdoğan “Oyun 90 dakikadır. Maç bitmeden oyunun kuralları değiştirilemez” sözü durumu en iyi özetleyen sözdü. Metin üzerinde anlaşıldıktan sonra dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül gece yarısından sonra Lüksemburg’a geldi ve müzakereler resmen başlamış oldu, “maçın uzatma dakikaları”nda. 
Mayıs 2006’ta Viyana’da düzenlenen AB üye ülkeleri ve aday ülkelerin devlet ve hükümet başkanları özel bir futbol karşılamasında karşı karşıya geldi. AB ülkeleri ile aday ülkeler karmalarının karşılaşmasını 10-7 aday ülkeler kazandı. Başbakan Erdoğan da maçta iki gol attı. 
AP Türkiye raportörü Hollandalı Ria Oomen Ruijten, AP Genel Kurulu’nda Türkiye görüşmelerde yine futbolu konuştu. Birkaç gün önce oynanan Türkiye-Hollanda maçına atıfta bulunan Oomen-ruijten, “Benim ülkem Hollanda ile raportörü olduğum ülke Türkiye arasında güzel bir maç oynandı. Ama her zamanki gibi yine biz kazandık. Biz daha iyiydik” sözleri genel kurul salonunda gülümsetme yarattı. 
AP’nin en tecrübeli ismi ve AP Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı olan Almanya milletvekili Elmar Brok, “Zaten en iyi Türk futbolcusu Mesut da Almanya milli takımında oynuyor” karşılığını verdi. 

ABD’den Merkel’e gol 

AB devlet ve hükümet başkanları perşembe ve cuma günleri ekonomi gündemi ile Brüksel’de toplandı. Ama AB’li liderler saatlerce “ABD’nin Almanya Başbakanı Angela Merkel’e attığı gol”ü konuştu. 
ABD istihbaratının, Merkel’in telefonunu dinlediği iddiası AB zirvesinde saatlerce tartışıldı, birçok lider ABD yönetimini suçlayan açıklamalar yaptı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile “dinleme”yi konuşan Merkel, “artık bir şeylerin kayda değer şekilde değişmesi gerektiği”ni açıkladı. 
Brüksel’in Schumann Meydanı’nda bulunan AB Konseyi binasında da 2003 yılında dinleme cihazları bulundu. “Tartışma”sı hala devam etmekte olan olayda dinleme cihazlarının binanın yapım aşamasında yerleştirilmiş olabileceği konuşuldu. 
Uluslararası istihbarat savaşlarına Rusya lideri Vladimir Putin, futbol jargonu ile durumu en net şekilde özetleyen cevabı verdi: “Rakip elbette gol atmaya çalışacak, senin görevin de o golü yememek.” 

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi