• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
15 Eylül 2013 Pazar

Olimpiyat sadece spor değildir

BRÜKSEL

Olimpiyat 2020 oyunlarına ev sahipliği için yarışan İstanbul finalde Tokyo’ya kaybetti. İstanbul’un kaybetmesi Türkiye’de deprem etkisi yarattı. Oysa olimpiyat oyunları sadece spor karşılaşmaları değil, aynı zamanda güçlü ülkelerin uluslararası arenada bilek güreşine de sahne olur. 
Belçikalı gazeteci Hans Vandeweghe, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin iplerinin aslında Rusya lideri Vlademir Putin ve Kuveyt Şeyhi El Sabah ailesinin elinde olduğunu iddia etti. 
2020 Olimpiyatları’nın ev sahipliğinin açıklandığı geceden beş gün sonra Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) yeni başkanı da seçildi. IOC başkanlığını 12 yıldır sürdüren Belçikalı Jaques Rogge’nun yerine Alman Thomas Bach seçildi. 
Rusya’dan Sergey Bubka, Singapor’dan Ng Ser Miang, İsviçre’den Denis Oswald, Porto Riko’dan Richard Carrión ve Taivan’dan Ching-Kuo Wu’nun yarıştığı IOC başkanlık yarışında ipi göğüsleyen Alman Thomas Bach oldu. Bach en yakın takipcisi Richard Carrión’a 20 oy fark atarak, 49 oy ile yeni Olimpiyat Komitesi Başkanı oldu. 
IOC başkanlık seçimleri yapılmadan bir gün önce bir radyo programına katılan Belçikalı spor yorumcusu Hans Vandeweghe, Thomas Bach’ın başkan olacağını açıkladı. Vandeweghe, bu iddiasını da Putin ve Muhammed El Sabah’ın Bach ismi üzerinde anlaştıklarına oturttu. IOC seçiminden önce, bir dönem Doğu Almanya’da en üst düzey KGB ajanlığı yapmış Putin ile Almanya Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach’ın yan yana oturduklarını, uzun uzun Almanca sohbet ettiklerini söyleyen Belçikalı spor adamı, IOC başkanlığının bu yemekte kesinleştiğini ileri sürmüştü, seçimler yapılmadan bir gün önce. 
Hans Vandeweghe sıradan bir spor yorumcusu değil. 1978 yılında gazeteciliğe başlayan Vandeweghe, 1991/93 yıllarında iki yıl boyunca Belçika Olimpiyat Komitesi’nin iletişim direktörlüğünü yaptı. 1993 yılından beri Jaques Rogge’nun en yakınındaki isimlerden biri. Öyle ki, Hans Vandeweghe L’Equipe dergisinden Alain Lunzenfichter ile birlikte Jaques Rogge’nun biyografi kitabını kaleme aldı. 6 kitap yazan Vandeweghe, 2011 yılında Belçika Bisikletçiler Sendikası’nın genel müdürü oldu. 1996 yılından beri çeşitli üniversitelerde “Spor ve Jeopolitika” dersleri veriyor. Belçika basınında düzenli olarak spor endüstrisi ve spor sosyolojisi üzerine makaleler kaleme alıyor. 
Bu birikime sahip bir spor adamı olan Hans Vandeweghe, olimpiyat oyunlarında 6 milyar dolarlık bir bütçenin söz konusu olduğunu, dünya petrolünü elinde bulunduran El Sabah ailesi ile dünya gazına hükmeden Putin’in, olimpiyat komitesinde her istediklerini yapabilme gücüne sahip olduklarını söyledi. 
Putin ile El Sabah’ın birbirlerini Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC döneminden tanıdıklarını, iyi dost olduklarını bu nedenle de insan hakları ihlalleri konusunda dünya birinciliğini elinde bulundurmasına rağmen 2008 Olimpiyat oyunlarının Pekin’de (Çin) yapıldığına dikkat çekti. 
Olimpiyat Komitesi içerisinde bulunmuş, en etkin isimlerden birinin ağzından bütün bunları ve “olimpiyatlar sadece spor değildir” sözlerini duyduktan sonra, Türkiye’de yapılan ‘kına’lı tartışmalar oldukça anlamsız geliyor. 

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler