• $8,4796
  • €10,0609
  • 493.858
  • 1413.8
11 Ağustos 2013 Pazar

Kuzey Kıbrıs'tan artık kan akmıyor

Avrupa Birliği tarafından geçen hafta açıklanan resmî istatistiklere göre Yunanistan’ın haziran ayındaki işsizlik oranı yüzde 26,9. AB verilerine göre, Yunanistan’da işsizlik oranı geçen yılın mayıs ayında yüzde 23,8 idi. Euro Bölgesi genelinde işsizlik oranı ortalaması ise yüzde 12,1. 
Ekonomik darboğaz ile altı yıldır boğuşan Yunanistan’da üretim 2007 yılından beri yüzde 25 oranında azaldı. Euro Bölgesi ülkeleri arasında, küresel krizden ve resesyondan en ağır etkilenen ülke olan Yunanistan, AB’den 2010 yılında ‘kurtarma paketi’ alan ilk ülke olmuştu. 
Bu rakamlar, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras’ın Washington’da Başkan Obama ile yaptığı görüşme öncesinde açıklandı. Yunanistan Başbakanı Samaras ile Oval Ofis’teki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Başkan Obama, Kıbrıs sorununun çözümü için büyük fırsat olduğunu belirterek, “Rum ve Türk toplumundan gelen mesajlar bizi cesaretlendirdi” dedi. 
Yunanistan’ın Türkiye’ye yakın bölgelerinde, onların ısrarla söylemekten kaçındıkları Batı Trakya’da, yol kenarlarına yerleştirilen kanlı propaganda tabloları ekonomik darboğaz döneminde birer birer kaldırıldı. 
Batı Trakya’da yol kenarlarına yıllar önce yerleştirilen ‘kanlı Kıbrıs haritaları’ sürücülerin dikkatini çekiyordu. Kıbrıs haritasının kuzeyinden güneyine süzülen kan izlerinin altına “Kıbrıs Kan Ağlıyor” ibaresi eklenmişti. 
Bu haritalar, Yunanistan’da yaşanan ekonomik kriz ile birlikte teker teker kaldırıldı. Özellikle yaz aylarında yüzbinlerce gurbetçi Türk’ün ‘sıla yolu’ güzergahında yer alan bu tablolar, artık yok. 
Bütün dünyayı olduğu gibi Balkan Türklerini de yakından izleyen gazeteci dostum Gökhan Güvenç ile bu konuyu konuştuk bir dost muhabbetinde. Çünkü bir dönem Türkçe konuşmanın bile birçok sorunu beraberinde getirdiği Batı Trakya’daki değişimin en somut ve elle tutulur örneği bu tabloların kendiliğinden kaldırılması aslında. 
Başta Batı Trakya olmak üzere Yunanistan’ın bir çok bölgesinde işletmeler Türkçe konuşan en az bir personel görevlendirmeyi de ihmal etmiyorlar. 

<p class='MsoNormal'>Yusuf Güney, geçtiğimiz gün Antalya Manavgat'ta Çardak  Mahallesi Balamut mevki

Yangın söndürme görevlileri ile tartışıp gözaltına alınan Yusuf Güney olay anının görüntülerini paylaştı

Tarihi değiştiren araştırma: Machu Picchu'nun bilinenden daha eski olduğu ortaya çıktı

Kemerköy Termik Santrali'ne yaklasan yangin havadan görüntülendi

Evsel atıklar burada elektrik enerjisine dönüşüyor