• $15,9297
  • €16,7615
  • 926.727
  • 2390.78
11 Haziran 2013 Salı

Gezi’den Gesi Bağları çıkar mı?

BRÜKSEL 

Brüksel’i bilen bilir. İstanbul’da buluşma noktası Taksim ise Brüksel’de buluşma noktası da tarihi borsa binasının merdivenleridir. 
Brüksel’de büyük meydanın (Grand Place) hemen arkasında, ana yol üzerinde bulunan tarihi borsa binası çevresi hafta sonu piknik alanına çevrildi. 
Borsa binasının içerisinde dünya tarihinin en büyük mucidi Leonardo Da Vinci’nin sergisi dışarıda piknikçiler vardı. 
Bir sivil giriş olarak, Avrupa’daki şehirlerin boğucu havasından kurtulmak isteyen gençler bir günlüğüne de olsa yolları kapatıp, sergi bezlerini açtı ve piknik sepetlerinden çıkarttıkları kahvaltılıklarla AB’nin merkezinde yol ortasında piknik yaptı. 
Brüksel’de AB’nin genişlemesinden sorumlu komiseri Stefan Füle, hafta sonu kot pantolonunu çekerek, Gezi Parkı’ndaki göstericilerin arasına girdi. Konferansa katılmak üzere İstanbul’da bulunan Füle, gençlerle yüz yüze ve aracısız konuştu. Füle, Gezi Parkı’ndan Başbakan Erdoğan’a “Avrupa değerlerini tesis edelim” mesajı verdi. 
AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Füle “Küresel Sorunlar Karşısında Türkiye ve AB İçin Ortak Gelecek” konferansı kapsamında yaptığı konuşmada Gezi Parkı’ndaki gösterilere polisin aşırı güçle müdahalesini eleştirdi ve böyle durumların “demokraside yeri olmadığını” söyledi. 
Füle konferansta yaptığı konuşmasını “Bu konferansın konusu olan ortak geleceğimizden söz etmeden evvel, bugünkü gelişmeleri göz ardı edemeyiz. Bugün bir araya geldiğimiz yerden sadece birkaç yüz metre ileride bir haftayı aşkın bir süredir yaşanmakta olan olaylara değinmeden edemeyeceğim. Gerek AB’ye üye gerekse üyelik yolundaki ülkeler olarak, hepimizin görevi mümkün olan en yüksek demokratik standartları ve uygulamaları hedeflemektir. Bir kimsenin düşüncelerini ifade etme özgürlüğü, barışçıl biçimde toplanma özgürlüğü ve medyanın gelişmeleri yaşandığı gibi bildirme özgürlüğü bu hedefler arasında yer alır” sözleriyle açtı. 
AB’nin Dış İlişkiler’deki en yüksek temsilcisi Catherine Ashton da, AB’nin Türkiye’deki gelişmelerden endişe duymaya devam ettiğini açıkladı. 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu karşısında Başbakan Erdoğan’ı savunan AP Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda bile Gezi Parkı ile başlayan olaylardan “endişe duyduğunu” açıkladı. Swoboda, AP’nin Türkiye’de polis şiddetini kınayan bir karar alması için ısrarcı olduğunu ve “AB ile müzakerelerde bir erteleme mümkün” uyarısı yaptı. 

ANA GÜNDEM TÜRKİYE 
Bu hafta Strasbourg’da yapılacak Avrupa Parlamentosu genel kurul toplantısının ana gündem maddelerinden biri de yine Türkiye olacak. Gezi Parkı’ndaki olaylara destek amacıyla Brüksel’de düzenlenen gösterilere katılan AP üyesi birçok milletvekili, konuyu AP Genel Kurulu’nda taşıyacaklarını ifade ettiler. CHP de AP Başkanı Martin Shultz’a çağrıda bulunarak, konunun gündeme alınıp tartışılmasını istedi. 
Gezi Parkı’nda başlayan olaylar Türkiye’nin “uzun ince AB yolu”nu yeni bir yol ayrımına getirdi. 
Gezi Parkı’ndaki çadırlar ve oradaki yaşam biçimi Taksim’i “piknik alanı”na çevirdi. İki haftadır Taksim, AB’nin başkenti Brüksel’in tarihi borsa binası önünde yapılan “piknik eylemi” ile aynı görüntüleri veriyor. 
Gezi Parkı sürecinden, hiç olmazsa, Cumhurbaşkanı Gül’ün memleketi Kayseri’nin piknik alanlarıyla bilinen Gesi Bağları çıkar mı? Senede bir gün de olsa, şehrin orta yerinde piknik yapma özgürlüğü getirir mi? 

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Mersin'de film gibi operasyon! 50 adrese helikopter destekli uyuşturucu baskını

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı