• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
13 Ağustos 2013 Salı

Doğu Akdeniz yeniden şekillenirken

BRÜKSEL-  Doğu Akdeniz’in Levant havzasında 3.450 milyar metreküplük doğalgaz ve 1,7 milyar varillik petrol potansiyelinin 2010 yılında keşfedilmesi sonrasında bölgenin güvenliği Amerika açısından ilk sıraya yükseldi. 
Bölgede, Türkiye ve Güney Kıbrıs yeni keşfedilen petrol ve doğalgazı çıkarma ve bu kaynaklara erişimlerini savunma hususunda çıkar çatışması yaşarken İsrail ve Lübnan ortak deniz sınırları ve kara suları hakkında tartışmaya devam ediyor. 
Petrol ve doğalgaz rezervlerinin keşfedildiği Levant havzası İsrail, Güney Kıbrıs, Lübnan ve Türkiye arasında münhasır ekonomik bölgeler ile ilgili rekabete yol açtı. Türkiye’nin kendine fazla güvenli duruşuyla Suriye ve Mısır’daki siyasi kargaşa, Doğu Akdeniz’deki gerginliğin daha da tırmanmasına neden oldu. 
Geçmişten bu yana ABD, İsrail ve Türkiye arasındaki üçlü ilişki bölgedeki istikrarın temelini oluşturuyordu. Ancak yakın zamanda bölgede büyük petrol ve doğalgaz rezervlerinin keşfedilmesi ile Doğu Akdeniz değişmeye başladı. Petrol sahaları, hâlihazırda bölgedeki stratejik ittifakları yeniden şekillendiriyor. İsrail ile Kıbrıs arasında ortaya çıkan ekonomik işbirliği ihtimali bu iki ülke arasındaki diplomatik uzlaşmaya önayak olduğu gibi. 
Coğrafi stratejik konumu Türkiye’yi, Doğu Akdeniz’de en önemli oyuncu haline getiriyor fakat Türkiye doğal enerji kaynaklarına sahip değil. Bunun yerine, enerji bakımından zengin Hazar Denizi bölgesini enerjiye aç olan Batı’ya bağlayan coğrafi konumundan faydalanmayı amaçlıyor. 

KKTC KARTI

Doğu Akdeniz’de yeni gaz sahaları tespit edilirken Türkiye hem enerji merkezi olma konumunu kaybetmek istemiyor hem de bu durumdan kendi payını elde etmeye çalışıyor. Ankara, Kıbrıs’ın gaz ve petrol sahaları üzerindeki egemenliğine itiraz etmek için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kartını ortaya koyuyor. 
Enerji Bakanı Taner Yıldız, mart ayında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Güney Kıbrıs ile iş yapan şirketlerin Türkiye’deki projelerdeki rolünün askıya alınabileceğini söyledi. 
Mart 2012’de Türk hükümeti ülkenin savunma sanayiini 2016 yılına kadar dünyanın en büyük 10 savunma sanayiinden biri haline getirmek amacıyla beş yıllık bir strateji planı ortaya koydu. 
Türkiye kendisini korumak açısından sağlam konumlanmış bir ülke: Bölgedeki en güçlü donanmaya sahip; firkateynler, korvetler, taktik denizaltılar, hızlı hücum gemileri, amfibik gemiler ve lojistik gemilerden oluşan 200 gemilik bir filosu var ve Marmara Denizi’nde Gölcük’te bir donanma komutanlığı var. 
2023 yılındaki Doğu Akdeniz, 2013 yılındaki Doğu Akdeniz’den çok farklı bir görünüme sahip olabilir. 
American Enterprise Enstitüsü “Doğu Akdeniz yeni Basra Körfezi mi olacak?” sorusunun cevabını arıyor. Enstitüden Niklas Anzinger’in kaleme aldığı makalede bunları okuduğumda, “acaba bizde kaç kişi bütün bunlara kafa yoruyor?” diye sormadan geçemedim kendime. 
Mısır’da askeri darbe, Suriye’de iç savaş, Güney Kıbrıs’ın gaz sondajları ve Türkiye ile İsrail ilişkilerinde hâlâ devam etmekte olan gerginlik ortamında Doğu Akdeniz yeniden şekilleniyor. 

<p> Orman yangınlarında son durum ne?  Altınbaş Üni. Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer ve 24 Editörü Mu

Orman yangınlarında son durum ne?

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı