• $16,6926
  • €17,4875
  • 967.667
  • 2405.36
25 Kasım 2013 Pazartesi

Büyük koalisyonda Türkiye kavgası

ALMANYA’da devam eden ‘büyük koalisyon’ görüşmelerinde Türkiye kavgası çıktı. Almanya’da 22 Eylül’de yapılan genel seçimlerden sonra Hıristiyan Birlik Partileri CDU/CSU ile Sosyal Demokrat Parti SPD’nin hükümet kurma görüşmeleri devam ediyor.
Berlin’de iki aydır devam eden koalisyon görüşmelerinde CDU/CSU’nun “Türkiye talepleri” tartışmalara neden oluyor. Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin Hıristiyan Birlik Partileri’nin, “tam üyelik için halk oylaması” istedi. Türkiye’nin üzerine düşen her şeyi yaptıktan sonra “üyeliğe kabul edilmesi için üye ülkelerde halk oylaması yapılsın” talebi SPD’nin büyük eleştirisini aldı.
Dış Politika ve Savunma Politikaları Çalışma Grubu’nda Türkiye’nin Avrupa Birliği konusu da ele alındı. Çalışma grubunun koalisyon sözleşmesine geçirilmek üzere hazırladığı ortak formülasyonda, “Üyelik hedefiyle 2005 yılında başlayan müzakereler otomatizm teşkil etmeyen ucu açık bir süreçtir” ifadelerine yer verildi. Benzer bir formülasyon 2005 yılında aynı partiler tarafından kurulan koalisyonun sözleşmesinde de yapılmıştı.
Hıristiyan Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) Türkiye’nin AB üyelik sürecine ilişkin öngördükleri “ayrıcalıklı ortaklık” formülasyonu metne girmemiş oldu. Ancak, “referandum talebi” sıkıntı yarattı.
Koalisyon görüşmelerini yürüten tarafların üzerinde çalıştığı koalisyon sözleşmesinde ülke çapındaki halk oylamalarıyla ilgili olarak “Özellikle üye ülkelerin kabul edilmesiyle ilgili konularda, önemli yetkilerin Brüksel’e devri gerektiğinde ya da Almanya’nın Avrupa Birliği düzeyindeki mali icraatları söz konusu olduğunda geçerlidir” ifadelerine yer veriliyor. Bu ifadelere göre Türkiye’nin AB üyeliği, euro krizini aşmak için yapılacak mali yardımlar gibi çeşitli konuların halk oylamasına sunulması mümkün hale geliyor.
“SPD’yi bir sosyal demokrat olarak kendimin ikna olmadığı bir koalisyonun içine sokmam. SPD’ye içinde çifte vatandaşlığın yer almadığı bir koalisyon sözleşmesi sunmayacağım” diyen SPD Genel Başkanı Gabriel, Leipzig kentindeki parti kongresinde delegelere hitaben yaptığı konuşmada CDU/CSU ile koalisyon müzakerelerinde daha sert bir tutum izleyeceklerini söyledi.
SPD Parlamento Grup Başkan Vekili Axel Schafer, “Türkiye bütün hataları ve eksiklikleriyle Avrupa Birliği ailesi içerisindedir. Hıristiyan Birlik Partileri CDU/CSU, Türkiye’nin AB’deki yerini yeniden tartışmaya açmaya çalışıyor. Son olarak, Türkiye’nin AB üyeliğini halk oylamasına sunmayı masaya getirdiler. Bu gibi konularda referandum, fiilen reddetmek anlamına gelir ki bunu biz kabul etmeyiz” diye konuştu.

KEMAL YALÇIN'IN 40. SANAT YILI

Bochum kentinde yaşayan yazar “Kemal Yalçın’ın Yazarlıkta 40. Yılı” kutlamasına katılan SPD Parlamento Grup Başkan Vekilii Axel Schafer yaptığı konuşmada, “Buraya koalisyon müzakere görüşmelerinden çıkıp geldim. Bir Türk yazarının 40. sanat yılı kutlaması, Nobel Edebiyat Ödülü almış bir Alman yazar Heinrich Böll’ün ismi verilen bir okulda yapılıyor. Aynı ödülü birkaç yıl önce bir başka Türk yazar Orhan Pamuk da aldı. Ne kadar ortak paydamız olduğu ortada. Tartışmaları kültür düzleminde yaparsak çok daha verimli sonuçlar alacağımıza eminim” dedi.
Türkiye’deki azınlıklar üzerine 20 kitap yazar Kemal Yalçın’ın 40. sanat yılı kutlamasına, Türkiye’den azınlıklar temsilcileri katıldı. Ruhr Üniversitesi Öğretim Üyesi Ordinaryüs Prof. Dr. Onur Güntürkün, Kemal Yalçın için “mikro tarihçilik yapıyor” tanımlamasında bulundu. Kutlamada ayrıca Süleyman Özdemir’in yönetmenliğini yaptığı Kemal Yalçın’ın hayatını konu alan “Kalemi ve Yüreği” adlı belgesel de gösterildi.

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Esrarengiz Höyük! Türkiye'de başka örneği yok

Fenomen baba-oğul yine herkesi şaşırttı! Eski atarinin içinden bakın ne çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Haziran 2022)