• $9,3463
  • €10,8642
  • 533.321
  • 1430.37
28 Mayıs 2013 Salı

Belçika’nın Türkiye’den Suriye talebi

BRÜKSEL

Suriye’deki çatışmaların başlamasından bu yana 16 Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi sonuç bildirgesi yayımlandı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 3 kez karar yayımladı.
Suriye’deki çatışma, bugüne kadar 1,5 milyon kayıtlı mülteci yarattı. Bunların 350 bini Türkiye’de, 470’er bini Lübnan ve Ürdün’de, 146 bini Irak’ta... 
Avrupa Parlamentosu geçen hafta genel kurul görüşmelerinde, Suriyeli mültecilerin toplu göçünün artarak devam etmesinden duyduğu endişeyi dile getirerek, bir kez daha ilke kararı aldı. AP, Suriye rejiminin ülkenin nüfusuna karşı gerçekleştirdiği vahşet ve saldırıları bir kez daha kınadı ve Esad rejiminin barışçıl, kapsayıcı ve demokratik bir dönüşüme izin vermek için derhal çekilmesini istedi. Reyhanlı’daki terör saldırısını da kınayan AP ilke kararında, AB’nin, Suriye’deki çatışmaların komşu ülkelere sıçramasını önlemek için yapılan çalışmalara öncülük etmesi gerektiğini vurguladı.
Terör konusunda, özellikle PKK ve DHKP-C, sürekli karşı karşıya gelen Türkiye ile Belçika geçen hafta bir kez daha masaya oturdu. Belçika Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Joelle Milquet, Türkiye’de bir dizi görüşmelerde bulundu. 
Belçikalı Bakan, Sultanahmet, Fatih Camii, Galata Kulesi gibi tarihi mekanları gezdi ve Boğaz’da tekne turu yaptı. Teknede çay-simit keyfi yapan Belçikalı Bakan, İstanbul’da Suriye muhalefet liderleri ile görüştükten sonra Ankara’ya geçti.
Bakan Milquet’ye, Belçika federal polis temsilcileri, askeri istihbarat teşkilatı yetkilileri, devlet güvenlik teşkilatı temsilcileri ve tehdit analizi koordinasyon kurumu yetkilileri eşlik etti.

ÇARE TÜRKİYE’DE
Belçika son günlerde, kendi ülkesinde doğup büyüdükten sonra Suriye’ye gidip, muhalif saflarında savaşa katılan gençleri tartışıyor. Soruna çözüm bulamayan Belçika, çareyi Türkiye’de arıyor. Belçikalı Bakan, Belçika’da yetişen özellikle Arap kökenli gençlerin radikal gruplara katılarak muhaliflerin safında Suriye’de savaşa katılmalarının önlenmesi için Türk yetkililerden yardım istedi.
Ocak ayında, iki ülke arasında Dışişleri, İçişleri ve Adalet Bakanlıkları arasında yapılan “üçlü bakanlar anlaşması”nda somut adımlar atma kararı aldılar. Türkiye’nin özellikle Suriye sınır denetimlerinin sıkılaştırılması, Belçika devletinin ise başta DHKP-C ve PKK konusu olmak üzere her konuda bilgi paylaşımı ve ortak hareket etme konusunda anlaşıldı.
Türkiye ve Belçika istihbaratları önümüzdeki ay iki kez daha bir araya gelip, bilgi paylaşımı yapacak. Türkiye’de yapılacak ilk toplantıda, Suriye’de muhaliflerin safında çatışan Belçikalı gençler konuşulacak. Brüksel’de yapılacak toplantıda ise terörle mücadele ve bilgi paylaşımı üzerinde durulacak.
Önümüzdeki yıl Belçika’ya Türklerin ve Arapların ‘göçmen işçi’ olarak gelişlerinin 50. yılı. 2014 yılında göçün 50. yılı çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Hem Türk hem de Arap işçi göçünün üzerinden 50. yıl geçti. 50. yılı kutlamaya hazırlanan Belçika, özellikle Arap kökenli gençlerin ‘terör olaylarına karışmaması için’ Türkiye’den yardım istedi. 
Belçika Başbakan Yardımcısı Milquet, Belçika Kralı’nın da katılacağı ‘Türk göçünün 50. yılı kutlama töreni’ne Başbakan Erdoğan’ı bizzat davet etti.

<p class=''>Brezilya'daki yüz binlerce kahve bitkisi, iklim krizinin yol açtığı kuraklık ve don nede

Kahve krizi yolda

Dünya'ya devasa bir asteroid çarpınca neler yapılacak?

WhatsApp'tan yeni güncelleme! Yedekler de korunacak

İstanbul'da sabah saatlerinde trafik yoğunluğu yaşanıyor