• $16,5508
  • €17,5833
  • 970.096
  • 2529.26
25 Şubat 2014 Salı

Avrupa’ya sosyalistler geliyor

BRÜKSEL
AVRUPA Birliği de Türkiye gibi seçim atmosferine girdi. Önümüzdeki 22-25 Mayıs tarihlerinde 28 AB ülkesinde yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinden sosyalistlerin birinci parti olarak çıkması bekleniyor.
Yaklaşık yarım milyar nüfusa sahip olan Avrupa Birliği ülkelerinde yapılacak seçimlerde 375 milyon seçmen AP’ye 751 milletvekili gönderilecek.
Tüm AB ülkelerinden yapılan kamuoyu araştırmasına göre Sosyal Demokrat grubun (S&D) yüzde 29,4 oyla (221 sandalye) 1994 yılından sonra ilk kez birinci parti olacağı, Hıristiyan Demokratlar grubunun (Avrupa Halk Partisi’nin EPP) yüzde 26,9 oyla (202 sandalye) ikinciliğe düşeceği tahmin ediliyor.
Poll Watch 2014 ve Vote Watch Europe tarafından yapılan London School of Economics (LSE) ve Trinity College Dublin’den akademisyenlerce yürütülen kamuoyu araştırması verilerine göre Liberal grubun (ALDE) 64 sandalye alması beklenirken, aşırı sol grup GUE/NGL’nin 56, Yeşiller’in 44, Avrupa Muhafazakarlar ve Reformcular grubu ECR’nin 42, aşırı sağ EFD’nin ise 30 sandalye alması bekleniyor.
Seçimlerde merkez partilerin geçen seçimlere göre daha az sandalye çıkartacağını belirten araştırmacılar, radikal sol, radikal sağ ve Avrupa karşıtı partilerin daha çok sandalyeye sahip olacağına dikkat çektiler. Kamuoyu araştırmasını geçen hafta açıklayan araştırmacılar Kevin Cunningham, Simon Hix ve Michael Marsh’a göre, “merkezden radikal sol ve sağa ciddi bir kayma olacağı” ve seçimlerden sonra oluşacak Avrupa Parlamentosu’nda “kayda değer ölçüde kutuplaşmış olacağı” ifade edildi.
Almanya 99 , Fransa 74, İngiltere 73, İtalya 73, İspanya 54 ve Polonya 51 sandalyeyle Avrupa Parlamentosu’ndaki sandalyelerin neredeyse yarısını oluşturuyor. AP seçimlerini AB’nin “Büyük Altılı”sı olan bu ülkelerde Sosyal Demokratlar ve Hıristiyan Demokratların alacağı oylar ve çıkartacağı sonuçlar belirleyecek. Yapılan araştırmada, bu ülkelerdeki iktidarları elinde bulunduran “ana akım partilerin baskı altında olduğu” ifade ediliyor.
Avrupa Parlamentosu seçimlerinden çıkacak sonuç, AB Komisyon Başkanlığı seçimini de bire bir etkileyecek. AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, seçimlerden çıkacak sonuca göre koltuğunu yeni sahibine bırakacak.
AB Komisyonu Başkanlığı’nı elinde bulunduran Hıristiyan Demokratlar grubu EPP, yeni adayını 6-7 Mart tarihinde düzenleyeceği kongrede belirleyecek. AB Komisyon Başkanlığı için EPP’nin adayının Lüksemburg eski Başbakanı Jean-Claude Juncker’in olması bekleniyor.
Sosyalistler grubu S&D, AB Komisyon Başkanlığı'na şu andaki AP Başkanı Martin Schulz’u resmen aday gösterdi.

Türkiye karşıtları da güçleniyor
Avrupa Parlamentosu’nda “Avrupa Şüphecileri” adı altında bir oluşuma giden aşırı sağcı AB karşıtlarının bir grup oluşturması da söz konusu.
Poll Watch anketine göre, aşırı sağcı Fransa’daki Ulusal Cephe ve Hollanda’daki Özgürlük Partisi’nin seçimlerde 38 sandalyeye ulaşabileceğini ve aşırı sağın parlamentodaki varlığını ikiye katlayabileceğini ortaya koyuyor. “Avrupa Şüphecileri”nin seçimlerden yaklaşık 150 sandalye çıkartması bekleniyor.
Fransız aşırı sağ lider Marine Le Pen ile Hollandalı popülist politikacı Geert Wilders’in başını çektiği oluşuma, Fransa’dan Ulusal Cephe (FN), Hollanda’dan Özgürlük Partisi (PVV), Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ), Belçika’dan Vlaams Belang (VB), İsveçli Demokratlar, İtalya’dan Kuzey Ligi, İngiltere Bağımsızlık Partisi (UKIP), Finliler Partisi (eski Gerçek Finliler) ve Polonyalı Dayanışma Partisi destek veriyor.
“Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakereleri, AB’nin göç ve sığınma politikaları”na karşı çıkan aşırı sağcı partilerin oluşturduğu Özgürlük ve Demokrasi Avrupası (EFD) ile radikal sağ partilerin de katılımıyla meydana gelecek bir blokun Avrupa Parlamentosu’nda güç birliği yapması söz konusu.

<span style='font-size: 1.6rem;'>Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan, temasında darbe, direniş ve özgü

On5Sıfır7 Film Haftası'nın basın toplantısı gerçekleşti

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını