• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
9 Şubat 2014 Pazar

Avrupa Birliği‘nde yolsuzluk raporu

BRÜKSEL

Avrupa Birliği'nde ilk kez yolsuzlukla mücadele raporu yayınlandı.
AB'nin "Yolsuzlukla Mücadele Raporu" ile Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün her yıl açıkladığı "Yolsuzluk Algılama Endeksi"yle paralel sonuçların elde edildiği belirtildi.
AB Komisyonu İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström'ün açıkladığı "Yolsuzlukla Mücadele Raporu"na göre yolsuzluğun Avrupa ekonomilerine yıllık maliyeti 126 milyar euro.
Ülkesinde son üç yılda yolsuzluk oranının yükseldiğini düşünenler ise yüzde 56 seviyesinde. Şirketlerin yüzde 43'ü rüşveti sorun olarak görüyor.
AB üyesi ülkelerin son yıllarda yolsuzlukla mücadele için çok önemli adımlar attığını söyleyen AB Komisyon Üyesi Malmström, bunların yeterli olmadığını ve hükümetlere çok daha ağır iş düştüğünü ifade etti.
AB raporuna göre dünyanın "en şeffaf bölgesi" olarak da adlandırılan AB'de yapılan yolsuzluğun Romanya ekonomisinin büyüklüğüne ulaştığına vurgu yapıldı.
Yapılan araştırmaya göre Yunanistan'da halkın yüzde 99'u, İtalya'da halkın yüzde 97'si, İspanya'da halkın yüzde 95'i, Litvanya'da halkın yüzde 95'i ve Çek Cumhuriyeti'nde halkın yüzde 95'i ülkelerinde yolsuzluk yapıldığına inanıyor. Yolsuzluk yapıldığına inananların AB ortalaması ise yüzde 76.
Uluslararası Şeffaflık Örgütü 2013 endeksine göre dünyanın en şeffaf ülkeleri sırasıyla Danimarka, Yeni Zelanda, Finlandiya, Norveç, İsviçre ev Almanya. Birinci sırada yer alan Danimarka'nın 91 puanı bulunurken, Türkiye'nin puanı 50. Yunanistan'ın puanı ise 40.
Yolsuzlukla mücadele konusunda müzakere sürecinde AB'den yoğun eleştiri alan Romanya ve Bulgaristan, bu kez listenin ilk sıralarında yer almadı.

AB vatandaşlığı 650 bin euro

MALTA, AB'ye üyelik müzakereleri sürecinde "sıfır" eleştiri alan çok az ülkeden biri. Ancak, Malta AB üyesi olduktan sonra AB'den eleştiri almaya başladı.
Malta bir süredir isteyen herkese ücret karşılığı Avrupa Birliği vatandaşlığı veriyordu. AB'den gelen tepkiler nedeniyle bir adım geri atan Malta, artık başvurularda, daha önce istemediği "12 ay Malta'da yaşama" koşulu arayacak.
Avrupa serbest dolaşım bölgesi Schengen'e de dahil olan Malta'nın bu uygulamasına Avrupa Parlamentosu, "AB vatandaşlığını ucuzlaştırması" nedeniyle karşı çıkıyor.
AB Komisyonu ve Malta'nın yayımladığı ortak açıklamaya göre, artık her yıl Malta'da 12 ay süreyle ikamet eden ve 650 bin Euro'su olan bin 800 kişi "AB vatandaşı" olabilecek.

Çavuşoğlu Brüksel'de

TÜRKİYE'de mecliste kabul edilen "yeni internet yasası"na AB'den "ciddi endişeler yarattığı" açıklamaları geldi.
AB Komisyonu Genişleme Komiseri Stefan Füle, "Türkiye'de kabul edilecek internet yasası ciddi endişeler yaratıyor. Kamuoyunun ihtiyacı olan daha fazla şeffaflık ve bilgi, daha az kısıtlama" mesajı yayınladı. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz da, "geriye doğru atılmış bir adım olduğu" açıklamasında bulundu.
Yarın Brüksel'de bir dizi temaslarda bulunacak olan AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM'de kabul edilen "yeni internet yasası"nı AB'li yetkililere anlatacak. Yasanın "internette herhangi bir kısıtlama öngörmediğini" savunan Bakan Çavuşoğlu, AB tarafından "dile getirilen endişelerin gereksiz olduğunu" dile getirdi...

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı