• $7,5082
  • €9,0811
  • 443.561
  • 1518.81
25 Eylül 2011 Pazar

Yüzen ofiste yelken dersi!

Yelken sporuna merak sardınız ama zamanınız mı yok; arayın 'yüzen ofis' istediğiniz yere gelsin! 12 saatlik teorik dersi denizde alın, daha az para ödeyin...

Yüzümüzü denize dönmeye başladık, artık en azından hafta sonları İstanbul'da çok sayıda yelkenli görebiliyoruz. Ya oldukça çekişmeli yarışlar var ya da yelken öğrencileri denizde süzülüyor. Bu gelişmede kurumsal şirketlerin katkısı oldukça fazla. Çokuluslu şirketlerin modern insan kaynakları uygulamaları kapsamında çalışanlarına bazı fırsatlar sunması deniz sporlarını da etkiledi. Kurumların, çalışanlarının hobilerini geliştirme, çeşitli spor dallarında uzmanlaşma gibi geniş bir yelpazeye verdiği destekten yelken sporu da payına düşeni aldı. Ardından Türkiye'deki kurumsallaşmış yerel şirketler de bu uygulamalara başlayınca profesyonel dünyada yelkene olan ilgi arttı. Bu sporun seçilmesinde ekip çalışması, zor anlarda hızlı ve doğru karar verme gibi yelkene has özellikler de etkili oldu. Bu gelişim yelken eğitimi veren sporcu ve girişimcilerin de ufkunu genişletti. Bu şirketlerden biri Hedef Yelken.  Yelken antrenörü Levent Özgen ve genç girişimci Yiğit Eroğlu önce yüzen bir ofis tasarladılar, 'Bu iş olmaz' diyenlere inat tekneyi ürettiler ve ofis olarak kullanmaya başladılar. Bu yüzen ofis, kişilerin ayağına giderek yelken eğitimi verecek donanıma sahip. Marmara Denizi'nin herhangi bir noktasına gidip isteyenlere yelken eğitimi veriyor.
Yiğit Eroğlu, 'Madem yelken eğitimi veriyoruz bu iş karada olmaz' diyerek Kalamış'taki apartman dairesindeki ofisi Fenerbahçe Marina'da demirli olan yüzen ofis ile denize taşımaya karar vermiş. 'Başta birçok insan bu projemizin hayata geçemeyeceğini söyledi ancak biz 4 ay gibi kısa bir sürede şimdiki ofisimizi sıfırdan inşa ettirdik. Şimdi dışarıdan görenler önce buranın bir işyeri olduğunu anlamıyor, şaşırıyor. İçeri girince şaşkınlığı daha da artıyor çünkü burası aynı zamanda bir lokal havasında' diyor Yiğit Eroğlu.

"yelken.20110924205905.jpg"

TEORİK EĞİTİM YOK
Yüzen ofisin tavanı diğer teknelerdeki gibi alçak değil oldukça yüksek, içerisi de oldukça geniş, burada hem ofis işleri yapılıyor, hem ders veriliyor hem de kafe olarak kullanılıyor. Eroğlu, 'Öğrencilerimiz ders saatleri dışında da buraya geliyor, arkadaşlarını getiriyorlar' diyor.
Eroğlu, 'Yüzen ofis ile yelken sporunu Sarıyer, Beykoz, İstinye, Yeşilköy, Ataköy, Pendik, Adalar ve Tuzla, Yalova gibi semtlere taşıyarak bu sayede İstanbul'da yelken yaptırdığımız alan ve kitleyi genişletmeyi hedefliyoruz' diyor.
Yelken kullanmak için genellikle önce 10-12 saatlik teorik ders veriliyor, öğrenciler bu dersin ardından denize çıkarak pratik eğitim alıyor. Hedef Yelken, yüzen ofis ile bu alışkanlığı da değiştirmiş. Eroğlu, 'Biz teorik eğitimi de teknede veriyoruz' diyor. Öğrenci ilk derse başladığında can yeleği giydirilerek tekneye alınıyor ve güvenlikle ilgili kısa bir brifing veriliyor. Teorik derste öğretilen tüm bilgiler teknede canlı olarak anlatılıyor. Eroğlu, 'Böylece hem kavraması kolaylaşıyor hem de denize daha kolay uyum sağlanıyor' diyor.
Çok sayıda şirketle çalışma yaptıklarını da belirten Eroğlu, 'Yüzen ofisin en büyük özelliği
30 kişilik kalabalık gruplara da eğitim verebilmesi. Böylece 12 saatlik ders ücreti kişi başına 300 TL'ye düşüyor' şeklinde konuşuyor.

11 EĞİTMEN VAR
Ünlü yat tasarımcısı Turhan Soyaslan tarafından tasarlanan yüzen ofis,
15 metre boyunda. Gövdesi sac olan teknenin geniş bir salonu, kıç tarafında gerektiğinde 'iskele' olarak kullanılabilecek hareketli bir platformu var. İki makineli motoruyla saatte 10 mil seyir sürati yapabiliyor. Eğitimde kullanılan iki gorbon teknesini üzerine alarak seyahat edebilen ofisin içinde geniş bir salon, soyunma odaları, mutfak, duş ve tuvalet de bulunuyor. Eğitim ekibiyse 11 kişiden oluşuyor ve 14 yaşın üzerindeki herkese eğitim verebiliyor.

SATILIK BAŞKAN
Türkiye'nin ilk ve tek kadın başbakanı Tansu Çiller, kendisiyle özdeşleşen yatı President'ı 195 bin Euro'ya satıyor. Çiller, bu yatı başbakanken almış ve kamuoyunu uzun süre meşgul etmişti. Şimdi yeni alıcısını bekleyen bu tekne, çok sayıda habere de konu olmuştu.
En önemli iddia Çiller Ailesi'nin yatın bakımı için devlet olanaklarını kullandığı yönündeydi. Nitekim 1997 yılında Refahyol döneminde kapatılan 'Yat Dosyası' yeniden açılmış, daha önce Çiller tarafından görevden uzaklaştırılan ve ANASOL-D koalisyonu ile tekrar Turban Genel Müdürlüğüne getirilen Hilmi Seçilmiş, dosyayı yeniden açtı. Dosyada 'President' ve 'Denge' isimli yatlar için yapılan ödemelerde, 'sahte evrak düzenlendiği' iddiası vardı. Yargılama çok uzun sürdü ve Özer Çiller, 2008 yılında bu davadan beraat etti. 
Haziran 2009 tarihinde Çiller'in iki oğlu Mert ve Berk Çiller, kız arkadaşlarıyla President yatında eğlenirken kameralara yakalanmıştı. Anneleri başbakanken Turban'a ait jetskileri kullandıkları ortaya çıkan Çiller Kardeşler, jetski kullanırken görüntülenmişti.
President, 2002 yılında da bir kazayla gündemdeydi. Marmaris açıklarında su alarak batma tehlikesi geçiren President, Cennet Adası'nda karaya oturunca uzun süren uğraşlar sonunda kurtarıldı, suyu boşaltıldıktan sonra onarımına başlandı. Bu yıl başka bir tekneyle tatile çıkan ve mayoyla görüntülenen Çiller, President'le de iki yıl önce Bodrum'da mayosuyla güneşlenirken kameralara takılmıştı.

YELKENE MERHABA DEMEK İSTEYENLER
Hedef Yelken'in bir başka hizmeti de 2 saatlik 'Yelkene Merhaba' programı. Eroğlu, bu programı neden hazırladıklarını şöyle anlatıyor: 'Birçok insan yelken sporuna merak duyuyor ama ya korkusundan ya da hoşlanıp hoşlanmayacağını bilmediği için başlamıyor. Çünkü bir kursa yazıldığınızda ilk etap programın hepsini almanız gerekiyor. Oysa bu 2 saatlik kursa gelen kişi, 2 saat boyunca teknede eğitim alıyor, hem yelken hem dümen kullanıyor.
Bu da karar vermesine yardımcı oluyor. Fiyatı da kişi başı 59 TL.'

<p>İstanbul beyaz örtüye teslim oldu. Kar yağışı harika manzaralar oluşturdu. Sokağa çıkma kısıtlama

İstanbul beyaza büründü

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Rıdvan Dilmen: Beşiktaş şampiyonluğa inanmış

Haftanın yalanları