• $15,926
  • €16,794
  • 927.33
  • 2394.83
3 Temmuz 2011 Pazar

Yıldızların altında yelken eğitimi

Milattan önce atalarımız denizlerde seyahat ederken bırakın GPS'i pusulaları bile yoktu, yönlerini gökyüzündeki çeşitli yıldızlara bakarak tayin ediyorlar ve gitmek istedikleri yere gidiyorlardı. Bilim ilerledikçe çeşitli aletlerle denizcilik daha kolay hale geldi hele de Pentagon'un geliştirdiği GPS (Global Positioning System) ile artık kafamızı gökyüzüne kaldırmadan rotamızı saptayıp yönümüzü tayin edebiliyoruz. Bu aletlerin kullanımının çok kolay olması, koordinatları metre düzeyine indirerek vermesi büyük avantaj ancak yine de atadan kalma yöntemleri bilmek önemli. Özellikle açık denizlerde yol alacak, yelken yapacak, dünya seyahatine çıkacak olanlar için olmazsa olmaz. Düşünün elektrik bağlantılarında yaşanacak bir arıza, pilin bitmesi, güçlü bir fırtınada aletlerin ıslanması gibi aksiliklerden herhangi birinin olduğu bir açık deniz yolculuğunda denizin ortasında kalakalmak da var! Bu aksilikleri bir yana bırakalım bazen insan kendini doğanın kollarına bırakıp teknolojinin yardımı olmadan yolunu bulup bulamayacağını denemek isteyebilir.
'Gerçek denizci' olmak isteyenler, kısaca göksel navigasyon olarak adlandırılan yıldızlara bakarak yön bulma konusuna özel bir önem veriyor. Yelken ve denizcilik eğitimi veren bazı kuruluşlar da göksel navigasyon eğitimi almak isteyenler için özel programlar düzenliyor.
Bu dersleri veren yelken okullarından biri de Ankara'daki Derin Mavi. Ancak Derin Mavi'yi diğerlerinden ayıran bir özellik var çünkü eğitmeni ODTÜ'de astrofizik hocası... Murat Alev, hobisiyle işini birleştirerek denizde ilginç bir deneyim yaşamak isteyenlere yardımcı oluyor.

"yelken.20110702234456.jpg"
KUTUP YILDIZI NE SÖYLÜYOR?
Yelken eğitiminin pratik bölümünde gece seyri de yapan Murat Alev, öğrencilerine yıldızlara bakarak yönlerini bulma, yıldızların nasıl tanınacağı, özellikleri, yıldızlara bakarak yön bulma konusunda temel eğitimler veriyor.
Murat Kaptan, dönem dönem Pentagon'un GPS sistemini kapattığını bu dönemde yıldızları tanıyan kişilerin etkilenmediğini belirterek 'Örneğin ABD Körfez Savaşı sırasında GPS'i kapattı ancak eğer siz Kutup Yıldızı'nın yüksekliğini biliyorsanız en azından hangi enlemde bulunduğunuzu belirleyebilirsiniz diyor ve şu örneği veriyor: MÖ 3-4 binli yıllarda kullanılan basit bir yöntem. Kutup Yıldızı'nı bordaya alıp yol alırsanız ve bu sürede Kutup Yıldızı yükseliyorsa Kuzey'e doğru, alçalıyorsa Güney'e doğru gidiyorsunuz demektir.
Denizcilerin kullandığı yaklaşık   6-7 parlak yıldız olduğunu ve bunların mevsimlere göre değiştiğini belirten Murat Kaptan, 'Yıldızlar her gün güneşten  4 dakika daha erken doğuyor. Hayatımızı güneşe göre programladığımız için yıldızları göz ardı ediyoruz. Örneğin Sirius gökyüzünün en parlak yıldızı, kışın  görünür ve yön bulmakta büyük faydası vardı. Yazın görünen takımyıldızları da var onları da anlatıyorum' diyor.
Bilimin merakla başladığını, insanların gökyüzü hakkında öğrendikleri bilgileri kısa sürede pratik hayata aktaramıyor olsa da başka gezegenleri, yıldızları tanımanın çok önemli olduğunu söyleyen Murat Kaptan, 'Örneğin gökyüzünde burç yıldızları da var. İnsanlar burçlarını, yıldızlarını merak ediyor, o yıldızları da anlatıyorum, gözlem yapıyoruz' diyor.
TEORİ ANKARA'DA  PRATİK FETHİYE'DE
Murat Kaptan, eşi ve birkaç arkadaşıyla birlikte Ankara'daki Derin Mavi Yelken adlı eğitim kurumunda belirli periyotlarla yelken ve amatör denizcilik belgesi almak için eğitimler veriyor. Ankara'nın yanı sıra birçok ilden de öğrencileri olduğunu belirten Murat Kaptan 'Katılımcıların programına göre ders saatlerini düzenliyorum, hafta sonu da var hafta içi akşamları da. Hatta il dışından gelenler için yoğunlaştırılmış ders programları da yapıyoruz. Pratik eğitimleri ise Fethiye'deki Derin Mavi adlı teknemde veriyorum. İki ayrı program var; birincisi temel 2 günlük eğitim. Diğeri ise 4 günlük ve teknede konaklamalı. O programda gece seyri de yapıyoruz, bu çok yaygın bir uygulama değil. Bu seyir sırasında kursiyerlere yıldızlar, yön bulma eğitimleri de veriyorum ve çok keyifli geçiyor' diyor.
İSTEYENE ÖZEL TUR
Derin Mavi'nin gece seyrine katılmak ya da göksel navigasyon dersi almak için kursiyer olmak gerekmiyor. Daha önce yelken eğitimi almış kişiler gece seyri yapmak ya da pratiklerini artırmak için Derin Mavi ile turlara katılıyor. Sadece gökyüzüyle ilgilenenler için de özel turlar düzenlediklerini söylüyor Murat Kaptan.

İlk teknemi 1982'de aldım
Ankaralıların denize olan ilgisi son yıllarda hızla artıyor. Murat Kaptan da bu ilgiyi doğruluyor ve 'Ankara eğitim seviyesi yüksek bir kent, her meslekten öğrencim var ve ilgi giderek artıyor' diyor. Ailesinde hiç denizci olmayan Murat Kaptan'ın deniz merakı da ODTÜ'de başlamış. 1979 yılında ilk Mavi Tur'una çıkan Murat Kaptan, 1982'de ilk teknesini ve kaptanlık belgesini almış. 1991 yılında da asistanken hala öğretim üyeliği yaptığı ODTÜ'de denizcilik kulübünü kurmuş. 2001 yılında da hobisini işe dönüştürerek Mavi Derin'in temellerini atmış.

ANTALYA'DA HEM TATİL HEM DE DALIŞ
Müşterilerine farklı tatil deneyimleri yaşatmak isteyen turizm acenteleri ve oteller deniz sporlarıyla ilgili seçenekleri artırıyor. Deniz paraşütü, muz, jet-ski gibi seçenekler tatilciler için 'çok sıradan' hale gelince yeniliklerin de önü açılmış oldu. Bu şirketlerden biri de The Marmara Antalya...
Otel, 31 Ekim 2011 tarihine kadar müşterilerine Scuba Paketi'yle her gün eğitimli uzmanlar eşliğinde dalış eğitimi veriyor. Su altını ilk defa görecek olanlar deneyimli dalgıçlardan aldıkları eğitimin ardından özel bir programla ilk dalışını yapıyor. Antalya'daki dalış okulu Stingray işbirliğiyle düzenlenen bu programda Antalya'da bulunan İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma gemi batığına dalış yapılabiliyor.

<p> </p>

İsveç terör örgütü PKK'ya neden destek veriyor?

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama