• $7,4234
  • €9,0356
  • 439.755
  • 1528.21
22 Mayıs 2011 Pazar

Yelkenin F1'i Haliç'te adrenalini yükseltecek

Yelken dünyasının en heyecanlı ve bir o kadar da keyifli yarışı Extreme Sailing Series'in 3. etabı İstanbul'da yapılacak.
27-29 Mayıs'ta İstanbul Haliç'te yapılacak yarışlar için yelkenliler ve yelkenciler son hazırlıklarını yapıyor.

Şubat ayında Umman'da başlayan ve aralık ayında Singapur'da sona erecek olan Extreme Sailing Series'e 8 ülkeden 11 takım katılıyor. Yelkenciler tarafından 'Yelkenin Formula 1'i olarak tanımlanan bu uluslararası yarış, hem katılımcılar hem de izleyiciler için oldukça heyecanlı anlara sahne oluyor. Birbirinden yetenekli profesyonel takımların çekiştiği Extreme Sailing Series, İstanbullulara keyifli bir hafta sonu yaşatacak; çünkü yarışlar sahil şeridine yakın yapıldığı için teknelerin ulaştığı hız, yelkencilerin mücadelesi, ani manevraları oldukça yakından görülebilecek.
Seri, şubat ayında Umman'da başladı, ikinci ayağı ise 13-17 Nisan tarihlerinde Çin'in Qingdao şehrinde koşuldu. Uzakdoğu'nun yelkencilik şehri olarak bilinen Qingdao'daki yarış oldukça çekişmeli geçti. 5 gün süren 29 yarışta bazı tekneler alabora oldu, çok sayıda kaza yaşandı ve Lunna Rossa, Emirates Team New Zealand'ı geçerek ikinci etabı birinci olarak sonuçlandırdı.
UÇAN MAKİNELER
Extreme Sailing Series yarışlarını bu kadar heyecanlı kılan en önemli neden yelkenlilerin zor parkurlarda birbirlerine oldukça yakın mücadele etmeleri, bu da haliyle kişisel beceri ve deneyimi ön plana çıkarıyor. Yarışlar Extreme 40 yelkenlileriyle yapılıyor, Olimpiyat şampiyonları Yves Loday ve Mitch Booth tarafından dizayn edilen bu teknelerin en önemli özelliği orta şiddetli bir rüzgarda bile yüksek hıza ulaşabilmeleri. Ufak bir esintide bile hızlanabilen 12 metrelik yelkenliler, mürettebatın akıl ve kas gücünü en üst düzeyde kullanmalarına fırsat veriyor. Bu özelliği nedeniyle birçok yarışta kazalar ya da alaboralar yaşanabiliyor. Bu durumlarda F1 yarışlarında olduğu gibi teknik ekipler devreye girip sorunları çözüyor ve ekiplerin yarışa devam etmesini sağlıyor.
AVRUPA'DAN ASYA'YA TAŞINDI
Extreme Sailing'in bu yıl 5. yarışı yapılıyor. İlk üç yarışı Avrupa'da gerçekleştirilen seri, iki yıldır Asya'ya taşındı. Dünyanın ünlü markalarının sponsorluk desteğiyle yapılan yarışların Asya'ya taşınmasının nedeni de hem bu bölgede yelkene olan ilgiyi artırmak hem de sponsorların daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlamak. Extreme Sailing Series 2011 yarışları 11 ay sürecek ve Kuzey Amerika, Avrupa, Ortadoğu ve Uzakdoğu'da toplam 9 etkinlik gerçekleştirilecek. 17 ülkeden birçok uluslararası başarıya sahip yelkencinin yarıştığı seride toplam 47 gün sürecek 9 etapta yaklaşık 20'şer dakikalık 282 yarış yapılması planlanıyor.

11 iddialı ekip İstanbul'da puan almaya çalışacak
Alinghi
Yves Detray ve Nills Frei ekibin önde gelen isimleri.
Artemis Racing
2008 Extreme Sailing Series şampiyonu Rodney Ardern'e, Morgan Trubovich eşlik edecek.
Emirates Team New Zeland
Olimpiyat madalyalı Glenn Ashby, America's Cup şampiyonları James Dagg ve Jeremy Lomas var. 
Groupe Edmond de Rothschild
Extreme 40'ta sekiz yıl geçirmiş olan ekipte Thierry, Christophe ve Herve dikkat çekiyor.
Luna Rossa
2010 şampiyonu Paul C. James en tecrübeli isim. Niceforyou
Olimpik sporculardan oluşan ekibin ilk yarışı.
Oman Air
David Carr, Nasser Al Mashari görev yapacak
Red Bull Extreme Sailing
Hagara'nın yanında, Hans Peter Steinacher olacak. 
Team Pindar
Brad, Gilberto ve Jono, America's Cup'ın gediklileri. The Wave Muscat
Khamis Al Anbouri ve Hutton bu yıl yine birlikte.

"yelken.jpg"

<p>Başkan Erdoğan: Türkçe'de kelime katliamı oldu </p><p>KÜLTÜR VE TURİZM ÖZEL ÖDÜLLERİ </

21 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Amasya'da mamutlara ait olduğu değerlendirilen fosiller bulundu

Bülent Turan, 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında incelemelerde bulundu