• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
01 Temmuz 2012 Pazar

Yelkende tematik tur dönemi başladı

Denize tutkuyla bağlı olanların tercihi 'tekne tatilleri' çeşitleniyor. Adriyatik kıyılarında başlayan yeni trend 'tematik yelken turları'... Yemek, tarih-arkeoloji ya da avcılık gibi özel ilgi alanları olanlara yönelik bu turlar, deniz tutkusunun yanında farklı ilgi alanları olanlara 'bir taşla iki kuş' vurma fırsatı veriyor.

"yelken.20120630202947.jpg"

Deniz tatilinde seçenekler artmaya başladı. Artık bir tekneye binip koyları gezmek, iyi rüzgar yakaladığında yelken yapmak gibi klasik tekne tatillerinin yerine, daha tematik turlar yapılıyor... Anımsayacaksınız bir süre önce 'teknede wellness' konusunu işlemiştik. Özel olarak yapılmış ve 5 yıldızlı tatil köylerinin SPA'sını aratmayan bu teknelerde yenilenmek, dinlenmek için her ayrıntı düşünülmüş. Wellness turlarının da alternatifleri çıktı, özellikle Adriyatik koylarında yapılan bu 'tematik turlar' arasında gastronomi, dostluk, balıkçılık, heyecan ve UNESCO başlıkları dikkat çekiyor.
TÜRKİYE'DE ÇEŞİT AZ
Türkiye, Akdeniz pazarındaki payını artırıyor olmasına karşın hala çeşitlilik anlamında adım atabilmiş değil. Yeni deneyimler edinmek isteyenlerin yanı sıra gençleri de çekebilecek bu turlar maalesef ülkemizde yok. O nedenle şimdilik İtalya, Yunanistan, özellikle de Hırvatistan'da bu turları düzenleyen şirketlerin hizmetlerinden yararlanmak mümkün. Tematik turların gördüğü ilgi arttıkça Türkiye'de de yaygınlaşmasını bekliyoruz.
DOSTLUK FİLOLARI...
Bu tema ilk kez 2007 yılında kullanılmaya başlandı. Önceleri yılda birkaç seferle başlayan bu turlara özellikle gençler büyük ilgi gösterince şimdi neredeyse her hafta bir dostluk filosu bulmak mümkün. Turun amacı, yeni insanlarla tanışmak, rahat, keyifli bir tatil geçirmek. Tur kapsamında tekneler arasında günlük kısa yarışlar yapılıyor, farklı teknelerde tatil yapan insanlar çeşitli etkinlikler aracılığıyla bir araya gelerek zaman geçiriyor. Günlük yarış ve oyunların sonunda düzenlenen çeşitli partilerle günün yorgunluğu atılıyor. Rekabetin daha düşük seviyede olduğu dostluk filoları, kalabalık gruplar tarafından da tercih ediliyor. Geniş aileler, çeşitli hobi kulüpleri, öğrenci dernekleri ya da farklı amaçlar için bir araya gelmiş grupların kaynaşmasına ve karada da sürecek dostluklar kurmasına aracılık ediyor. İsteyen gün içinde yapılan etkinliklere katılıyor, isteyenler de tembellik hakkını kullanıp gün boyu deniz ve güneşin tadını çıkarıyor.
UNESCO TURU
Turun içeriği UNESCO tarafından koruma altına alınmış yerleri görmek. Daha çok kültür turu niteliği taşıyor, farklı bir rotası var. Hırvat yaşamının özellikleri, adaları, UNESCO'nun önerdiği ya da koruma altına aldığı yerler geziliyor, bu bölgeler hakkında ayrıntılı bilgiler veriliyor. Tatil sırasında yelken eğitimi verildiğini de ekleyelim.
DENİZDE GASTRONOMİ
Gastronomi turları uzun yıllardır yapılıyor ancak 'denizde gastronomi' yeni bir trend. Tatile gidilen ülkenin geleneksel mutfağının tanıtıldığı bu gezide oldukça yetenekli aşçılar, her gün farklı bir yerel yemeği masaya koyuyor. Sabah kahvaltısıyla başlayan yeni tatları keşfetme ritüeli, öğlen ve akşam yemeklerinde de devam ediyor. Yemeğin yanında lokal içkiler, kahveler, çaylar ve diğer içecekler de servis ediliyor. Kilo alırım diye dert etmek de yok, sabahları dünyanın en sessiz koylarında yüzerek, gündüzleri yelken yaparak formunuzu koruyabilirsiniz.

BALIKÇILIK TURLARI
Klasik bir mavi yolculuk ancak bu kez amaç balık avlamak, dalmak ve denizin altını keşfetmek. Teknelerde yelkenin yanı sıra şnorkel, zıpkın ve diğer balıkçılık malzemelerinin tümü bulunuyor. Kaptanlar, turistik rotalar yerine daha gizli koyları, kayalıkları, resiflerin keşfedileceği özellikle de balığın bol olduğu yerleri seçiyor. Teknelerde balıkçılık konusunda teorik ve pratik eğitim verecek uzmanlar da var. Daha önce balık avlamadıysanız temel bilgileri almış biri olarak turu bitirmek mümkün. Bu turlar genellikle 5 kişilik gruplar için tasarlanmış ancak daha kalabalık olanlar da önceden haber vermek şartıyla kabul ediliyor. Hırvatistan'ın liman şehri Split'e yakın Lastovo, Susac, Stevac, Palagruza gibi adalar tur boyunca ziyaret ediliyor.

<p>CHP’nin yayın organı Halk TV’de program sunan Özlem Gürses MHP lideri Devlet Bahçeli&

Sağlık Bakanlığından Halk TV sunucusu Özlem Gürses'e yalanlama: Öyle bir personelimiz yok

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yurt genelinde yapılan huzur uygulamasında 2 bin 402 kişi yakalandı

İstanbul boğazında görüntülendi! Sakarmekeler martılarla beraber simitle besleniyorlar