• $16,7348
  • €17,7163
  • 988.112
  • 2529.28
5 Ağustos 2012 Pazar

Türk yelkencilerin Olimpiyatla imtihanı

Londra Olimpiyatları’na kalabalık bir sporcu kafilesiyle gittik ve Olimpiyatlar ayrıca önemli hale geldi. 5 milli yelkencimiz, 9 Ağustos’a kadar zorlu bir sınavdan geçiyor. Bunu vesileyle, Osmanlı Dönemi’nden bu yana Olimpiyatlar’da bizi temsil eden isimleri gözden geçirdik.

Gündem, en azından benim gündemim bu sıralar 2012 Londra Olimpiyatları. Tüm spor dalları oldukça heyecanlı, keyifli ve çekişmeli ancak özellikle yüzmede her yarış bir sürprize gebe. Yeni başlayan atletizm yarışmaları bu heyecanı katlayacak gibi görünüyor. Bu yıl olimpiyatları bu kadar konuşuyor, izliyor olmamızın nedenlerinden biri Türkiye için birkaç ilki barındırıyor olması. Öncelikle tarihimizdeki en kalabalık sporcu kafilesine sahibiz. Kafiledeki kadın sporcuların sayısı erkeklerden daha fazla ve ilk kez takım sporlarında temsil ediliyoruz. Kadın voleybol ve basketbol takımlarımız ilk kez Olimpiyatlar’da yarışıyor, bugüne kadarki performansları da yabana atılacak gibi değil. Bu satırları yazarken kadın voleybol takımımız Güney Kore maçını önde götürüyordu. 

Bizim köşemiz açısından Olimpiyatları farklı kılan bir diğer neden de yelkende de iddialı bir ekiple Londra’ya gidişimiz. 5 milli yelkencimiz farklı kategorilerde yarışıyor. Ülkedeki yelken sporcusu sayısına baktığımızda 5 kişilik kadro hiç de fena değil. Bugüne kadar koşulan yarışlarda her ne kadar çok parlak sonuçlara imza atamamış olsak da gelecek vaat eden isimlere sahip olduğumuzu gördük. Ben de geçmişe dönüp hem Türkiye hem de yelken özelinde Olimpiyat taraması yaptım. İlginç bilgilere ulaştım. 

Örneğin Türkiye daha doğrusu Osmanlı adına Olimpiyatlar’a katılan ilk kişi Aleko Mulos. Modern Olimpiyatlar’ın kurucusu Baron Pierre De Coubertin’in İstanbul’u ziyareti sırasında kendisine tercümanlık yapan bir Galatasaray Lisesi öğrencisi Mulos. 1908 yılında Türkiye adına yarışan Tatavla Heraklis Jimnastik Kulübü sporcusuydu. Oyunlarda derece elde edemedi. Ancak 1908’den önce Atina’da yapılan ara Olimpiyatlar’a Osmanlı Devleti’ni temsilen İstanbul, İzmir ve Selanik’ten 1 Ermeni, 10 İngiliz, 18 Rum, 1 Musevi olmak üzere 30 sporcu katıldı. Atletizm, jimnastik eskrim, güreş ve futbol dallarında sporcular Osmanlı’yı temsil etti. Yorgo Aliprantis adlı jimnastikçi, 10 metrelik ipe tırmanma yarışmasında, 11.4 saniyelik derecesiyle dünya rekoru kırarak birincilik kürsüsüne çıktı. Aliprantis’in bu rekoru, ipe tırmanma yarışının ertesi yıl Olimpiyat sporu kategorisinden çıkartılmasından dolayı günümüzde de geçerliliğini koruyor.

Türkiye, ilk madalyasını 1936 Berlin Olimpiyatları’nda kazandı. ‘Mersinli’ lakabıyla anılan Ahmet Kireççi’nin serbest güreşte 3. olarak bronz madalya almasıyla... İki gün sonra bu kez 61 kiloda güreşen Yaşar Erkan, Türkiye’ye Olimpiyatlar tarihindeki ilk altın madalyayı getirdi.

BAŞLANGIÇ 1896

Yelken sporu Olimpiyat ailesine 1896 yılında katıldı. Türkiye, Osmanlı’nın son, Cumhuriyet’in ilk yıllarında Olimpiyat’a jimnastik, güreş, eskrim gibi dallarda katılıyordu. Cumhuriyet’in ilanının ardından yöneticilerin de yelkene önem vermesiyle başta İstanbul olmak üzere birçok kentte yelken sporcuları yetişti ve sayıları arttı. Türkiye’nin yelkende ilk Olimpiyat denemesi 1936 yılında yaşandı. Olimpiyatlar’a katılan ilk yelkencilerimiz, 1936 Berlin Olimpiyatları’nda, Kiel’de ilk kez görüp bindikleri Starboat sınıfı tekneyle yarıştılar. Harun Ülman ve Behzat Baydar ikilisi, 13 ülke arasından 7. oldu. Olimpik Yole sınıfında Dr. Demir Turgut ve yedek sporcu Şeref Birgen yarıştı. Ara ara kesintiye uğrasa da günümüze kadar da Türk yelkenciler Olimpiyatlar’a katılmaya devam etti. 

1964’teki Tokyo Olimpiyatları’na Erdoğan Arsal, Metin Akdurak ve Haluk Kakış katıldı. 1984 Los Angeles Olimpiyatları’nda 2, 1988 Seul Olimpiyatları’nda 3, 2000 Sidney Olimpiyatları’nda 4 ve 2008 Pekin Olimpiyatları’nda 6 sporcu ile yarışmalara katıldık. Maalesef, tarihimiz boyunca bir madalya alamadık. Türkiye 1996 yılından bu yana en az dört sınıfta yarışlara katılıyor. Olimpiyat’ta Türkiye’nin aldığı en büyük başarı ise Sidney 2000’de Enver Adakan’ın Finn sınıfında aldığı sekizincilik. 

LONDRA OLİMPİYAT OYUNLARINDA 5 YELKENCİMİZ YARIŞIYOR

Laser Radial’de Nazlı Çağla Dönertaş, Laser Standart’ta Mustafa Çakır, Finn’de Alican Kaynar, 470’de ise Deniz Çınar- Ateş Çınar, 9 Ağustos’ta sona erecek yelken yarışlarında madalya kovalıyor. Şu ana kadar alınan sonuçlar pek parlak olmasa da ümitlerimizi koruyoruz. Tüm sınıflarda 10 yarış sonucuna göre madalya sırasının belirlendiği yelkende, sporcuların hedefi ilk 10 içinde yer alarak son günündeki Medal Race’e (Madalya Yarışı) katılmak olacak. Madalya Yarışı’nda ilk sekize giren yelkencilere Olimpik Diploma veriliyor. 2011 ve 2012 Avrupa ve Dünya Şampiyonaları’na katılarak büyük tecrübe kazanan sporculardan Nazlı Çağla Dönertaş, Laser Radial disiplininde Türkiye’yi temsil edecek ilk kadın sporcu… Yelken Olimpiyat Takımı’nda ilk kez Olimpiyat tecrübesi yaşayacak üç sporcumuz var. Deniz-Ateş Çınar kardeşler Pekin 2008’den sonra ikinci kez en üst düzey arenada mücadele verecek.

Türk Yelken dünyası, sporcuların yanı sıra iki hakemle de Londra’da temsil ediliyor. TYF’ye bağlı hakemlerden İlker Bayındır ve Pınar Coşkuner Genç’in, Londra Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nda görev alması yelkenciliğimiz için bir ilk.

OLİMPİYATLARIN EN BAŞARILILARI

- Tüm zamanların en başarılı Olimpiyat yelkencisi Danimarkalı Paul Elvstrom. 1948, 1952, 1956 ve 1960 yıllarında üst üste altın madalyanın sahibi oldu. 

- Tüm zamanların en başarılı kadın Olimpiyat yelkencisi İtalyan Alessandra Selsini. Başarılı yelkenci, 1996 ve 2004 yılında bronz, 2008 yılında gümüş ve 2000 yılında altın madalya kazandı. 

- Brezilyalı Torben Grael ise en çok madalya alan yelkenci. Grael, 1996 ve 2004 yıllarında altın, 1984’te gümüş, 1988 ve 2000 yılında ise gümüş madalyayı evine götürdü. 

- 2012 Londra Olimpiyatları’na 380 yelken sporcusu katılıyor. 

- Erkekler için 6, kadınlar içinse 4 olmak üzere 10 farklı yarış var. 

- Kadın ve erkekler ilk kez 1988 Olimpiyatları’nda ayrı ayrı yarışmaya başladı.

<h2><span style='font-size: 1.6rem;'>Yonca-Onuk Tersanesi<span style='font-weight: normal;'> ve </sp

ULAQ VE SALVO'NUN ARDINDAN DENİZLERDEKİ YENİ GÜÇ SANCAR!

Karahantepe geçici çatıyla korunma altına alınacak

Her gün iki tane yumurta tüketirseniz... İşte vücudunuza etkileri

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Milyonlarca kişi tarafından izlendi