• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
21 Ocak 2013 Pazartesi

Türk yatcı ABD'lileri kıskandıracak

Mekanlar Kibrit'in ortağı Ömer Malaz'ın Numarine adlı markası, Miami Boat Show için özel bir tekne üretti. Numarine, 78 Fly adlı yeni teknesiyle 36 knots'u aşarak sınıfında önemli bir rekora imza attı.
Dünya sosyetesine 'Made in Turkey' imzalı yatlar üretmek üzere yola çıkan Numarine, 2013 yılına hızlı girdi. Şirket, dünyada Numarine serisinin en gözde modeli olarak kabul edilen Numarine 78' Fly ile dikkat çekmeye devam edeceğini kanıtladı. 2013 Miami Boat Show için hazırlanan ve ilk defa MAN V12 1550 motorların kullanıldığı Numarine 78' Fly, yapılan testler sırasında 36 knots'luk sürate ulaşarak sınıfında yakalanması çok zor bir başarıya imza attı.
Bu yeni tekne, Numarine'in Abraaj Group ile ortaklığını sona erdirdikten sonra dünya pazarlarında iddiasını gösteriyor. 2000'li yılların başında kurulan ve dünya sosyetesine Türk malı yat üretmek üzere yola çıkan Numarine, oldukça başarılı sonuçlar aldı.
Şirketin sahibi Ömer Malaz, Türkiye'de herkesin bildiği Malazlar Kibrit markasının ortağı. Malaz, çocukluğundan beri denize, teknelere olan tutkusunu büyüdüğünde hobi olarak devam ettirmiş ancak iş birden bire profesyonelleşmiş. Çünkü etrafta 'Bize de tekne yap' teklifleri artmaya başlamış.
İSTANBUL'A DA HAZIR
Numarine, ilk teknesini maket
olarak 2003 yılında Düsseldorf Yat Fuarı'nda görücüye çıkardı. Arka arkaya gelen talepleri karşılamaya çalışan şirket, 2008'e geldiğinde ve ekonomik kriz tüm dünyada
kapıları çaldığında 'Ya bu noktada kalacağız ya da bir dünya markası olacağız' diyerek yabancı bir ortak aldı. Aynı yıl başlayan Abraaj Group ortaklığını ise 2012'nin ortalarında bitirdi. Malaz, 'Abraaj Group ile başlattığımız ortaklık hedefine ulaştı. Amacımız dünya çapında marka yaratmaktı. Abraaj, ekonomik durgunluktan az zararla çıkmamızı sağladı' sözleriyle ortaklığın bittiğini duyurdu.
Yeni pazarlar olarak Brezilya, Meksika, Venezüella, Lübnan ve Hong Kong'u belirleyen şirket, eskiden olduğu gibi dünyanın en önemli fuarlarına katılmaya devam ediyor.
Bu fuarlar için de özel teknelere imza atıyor. 78' Fly da bu teknelerden biri. Yeni teknelerinin bekledikleri hızla ulaşmasını 'Hep altını çizdiğimiz üretim teknolojimizin güzel bir sonucu' sözleriyle tanımlayan Malaz, 'Sınıfımızda rakiplerimizden her zaman daha küçük motor seçenekleriyle sınıfın gerektirdiği süratlere ulaşmayı başardık, bu başarının yüksek üretim teknolojimizin bir sonucu olduğunu belirttik. İlk defa diğer üreticilerle aynı büyüklükte bir motor kullandık ve sonucu kolay kolay yakalanmayacak bir performans oldu' diyor.
Yeni Numarine 78' Fly, 14-18 Şubat 2013 tarihleri arasında International Miami Boat Show'da sergilenecek.
Hong Kong International Boat Show için hazırlanan yeni 78' HT ise 15-24 Şubat tarihleri arasında Uluslararası Avrasya Boat Show'da görücüye çıkacak.

113 gün tatil yetmez diyenlere
Dünyanın en uzun deniz tatillerinden biri 6 Ocak'ta başladı. Silversea Cruises imzasını taşıyan 113 günlük dünya turunu yapacak olan gemi, Los Angeles'tan demir aldı. 30 Nisan'da Barselona'da sona erecek tur, Hawaii, Japonya ve Avustralya'ya kadar uzanan geniş bir coğrafyayı gezecek.
Geziye bu yıl Myanmar da eklendi ancak şirket, Myanmar'ın 2014 turlarında olacağını söylüyor.
Silver Whisper adlı gemiye doluşan yolcular, 29 ülkede 54 ayrı yeri ziyaret edecek. Silversea Cruises yetkilileri 'Eğer 113 gün yeterli değilse, ek güzergah isteyen yolcularımıza 17 günlük Panama Kanalı ve
7 günlük Barcelona-Lizbon güzergahını da ekliyoruz' diyor. Yani turu 24 gün uzatmak mümkün. 382 yolcu kapasiteli gemide, 113 gün tatil yapmak isteyenler kişi başına 54 bin 550 dolar ödeyecek. Ancak bu miktarın içinde sadece konaklama ve gemideki yemeklerin olduğunu belirtelim.
<p>Haber: Ayşe Gültekin </p><p>'İSTANBUL BİR OKULSA BEYOĞLU BUNUN MERKEZİ' </p><p>Beyo

Kültür ve sanatın kalbi Beyoğlu

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor