• $15,5742
  • €16,2325
  • 899.441
  • 2419.04
27 Kasım 2011 Pazar

Toprak biçtiği değerin onda birini getirsin, Köşk'ü hemen satarım

Remzi Gür'den, kendisini mahkemeye veren Halis Toprak'a mesaj. Köşkü ucuza aldığı yorumlarına katılmayan Gür, 'Köşkü TMSF sattı ben de aldım. TMSF'ye dava açabilir ancak bana açması çok tuhaf. 600 milyon TL gibi uçuk paralardan bahsediliyor. Halis Toprak bunun onda birini versin ben köşkü kendisine satmaya razıyım' dedi

Remzi Gür, 1990'lı yılların sonunda merak saldığı padişah fermanları ve beratları koleksiyonunu dünya turuna çıkarmaya hazırlanıyor. İlk kez Türkiye'de sergilenen ve şu günlerde de Londra'daki Yunus Emre Kültür Merkezi'nde İngilizlerin beğenisine sunduğu serginin açılışındaydık. Serginin açılışını yapacak olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu beklerken Remzi Gür ile sohbet ettik. Gür, sergiyi Brezilya, Paris, Viyana, New York gibi kültür merkezlerine de götürmeyi istediğini söyledi, koleksiyonun son durağı ise İstanbul olacak. Çünkü İstanbul'da Remzi Gür Vakfı'na ait bir müze açmak için çalışmalara başlanmış. Gür'e müzenin nerede olduğunu sorduk, ipucu vermedi ancak 'yeri hazır' demekle yetindi. Gazeteci arakdaşlarla aramızda 'Aslanlı Köşk mü, değil mi' diye tartışırken Remzi Gür'e de bu soruyu sorduk. Müzenin adresi Aslanlı Köşk değilmiş, Anadolu yakasında bir bina bulduklarını ve restorasyona başladıklarını söyledi Gül. Aslanlı Köşk'ü ne yapacaksınız diye sorduk yanıtı netti: Oturacağım! Aslanlı Köşk uzun zamandır tartışılıyor. Toprak Holding'in sahibi Halis Toprak bankasına el konulduktan sonra mülkiyeti TMSF'ye geçen Aslanlı Köşk, satışa çıkarılmış ve Remzi Gür tarafından satın alınmıştı.

RAPOR 140 MİLYON TL DİYOR
HALİS Toprak köşk satıldıktan sonra aslında sadece köşk değil İstanbul Beşiktaş'taki holding merkezi ve diğer mülklerinin satışının ardından çok sayıda dava açmıştı. Bu davaların bazıları lehine sonuçlandı ve örneğin holding merkezinin satışı iptal edildi. Aslanlı Köşk için de hem köşkü satan TMSF'ye hem de köşkü satın alan Remzi Gür'e açmıştı. Dava nedeni köşkün ucuza satılmış olması... TMSF köşkü 23 milyon 800 bin TL'ye sattı. Halis Toprak ve oğulları ise mahkemeye ABD'li ticari gayrimenkul firması Cushman&Wakefield tarafından hazırlanan değerleme raporunu sunmuştu. Bu raporda köşkün bedeli 140 milyon TL olarak hesaplanmıştı. Rapora karşın Yargıtay yerel mahkemenin kararını onaylamış ve köşkün tapusunu Gür'e verdi.

YATIRIMLAR ZAMAN ALACAK
GÜR'le Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün İngilitere ziyareti ve CEO Forum'u da konuştuk. Görüşmelerin çok olumlu gittiğini belirten Gür, 'Ortak yatırımlar kolay alınacak kararlar değil ancak görüşmeler iyi yönde gidiyor, tüm komisyonlar çok iyi oluşturuldu. Enerji Türkiye açısından kritik bir konu, bu bölgeye nereden gelirse gelsin tüm enerji yolları Türkiye'den geçmek zorunda. İngiliz yatırımcılar bu alana çok ilgi gösteriyorlar. Bir sonraki toplantı Türkiye'de yapılacak orada daha somut gelişmelerin olması beklenebilir' yorumunu yaptı.

Davayı bana değil TMSF'ye açsın
BU dava ve iddialar ardından hiçbir yorumda bulunmayan Remzi Gür, serginin açılışında ilk kez konuştu. 'Halis Toprak bana neden dava açtı anlayamadım aramızda herhangi bir idari ya da ticari ilişki yok. Köşkü TMSF sattı ben de aldım. TMSF'ye dava açabilir ancak bana açması çok tuhaf' diyen Gür, köşkün ucuza satıldığı iddialarına da katılmıyor. Gür '600 milyon TL gibi uçuk paralardan  bahsediyor. Bu paranın onda birini versin bana ben köşkü kendisine satmaya razıyım' diyerek tartışmaya son noktayı koydu. Asla yılmayan, dava üstüne dava açan Halis Toprak'ın bu iddia karşısında sessiz kalmasını beklemiyorum açıkçası, yeni bir meydan okumayla Gür'ün karşısına çıkacağını düşünüyorum.

<p>Arabesk müziğin önemli temsilcilerinden Ümit Yaşar, meslek hayatının ilk röportajını Akşam Gazete

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

NASA görüntüleri paylaştı! Mars'taki gizli geçidin sırrı ne?

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz

Akdeniz'de zehirli deniz kestanesi tehlikesi