• $9,4474
  • €10,9763
  • 547.574
  • 1505.71
2 Aralık 2010 Perşembe

Özilhan, Gürcistan'ı baraj üssü yapıyor

Anadolu Grubu, enerji sektörüne geç ancak hızlı bir girdi. Enerjinin üretim ayağında yer almayı tercih eden grup, biri yurtdışında ikisi de Türkiye'de olan üç ayrı proje üzerinde çalışıyor.

En büyük yatırım daha önce duyurusu yapılan Sinop'un Gerze ilçesindeki termik santral. Özilhan, benimde katıldığım bir toplantıda 'Bölgede tek bir kişi bile itiraz ederse  vazgeçerim'demişti.  Malum termik santrallara büyük tepki var. Özilhan, bunu söylerken halkı ikna edeceklerine emin gibiydi, santralın Türkiye'de var olan eski termik santrallar gibi çevreyi kirletmeyeceğini ısrarla vurgulamıştı.

Gelişmeler, Özilhan ve ekibinin bölge halkını ikna ettiğini gösteriyor. Çünkü proje, ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) Olumlu Raporu'nu çok kısa bir süre önce aldı. Özilhan 'Gerzelilerle toplantıları yaptık, nasıl üretim yapacağımızı, teknolojimizi anlattık. Bu rapor bizim için çok önemli bir aşamaydı. Artık çalışmalarımızı hızlandırıyoruz'  diyor.

Anadolu Grubu'nun Giresun'da bir baraj projesi var ancak dikkat çekici olan Gürcistan yatırımı. Gürcistan'da su rezervinin çok fazla olduğunu gören Anadolu Grubu, bir süre önce Gürcistan hükümeti ile görüşmelere başlamıştı. Gürcistan'ın Türkiye sınırına 25 kilometre uzaklıktaki Paravani nehri üzerindeki baraj, 2014 yılında devreye girecek ve ürettiği 90 megawattlık elektriğin yüzde 75'ini Türkiye'ye satacak. Bu projede de Gürcistan hükümetinden ÇED Olumlu Raporu'nu kısa bir süre önce aldıklarını söyleyen Özilhan, 'Gürcistan'da büyük kaynak var ve Gürcü yetkililerle yaptığımız görüşmelerde bize başka yatırımlar için de yeşil ışık yaktılar. Kısa bir süre sonra oradaki proje sayımız birkaçı bulacak' diyor.

YİK konusu hala belirsiz
TUNCAY Özilhan'a son günlerde en sık sorulan soru TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı. İki dönemdir bu görevi yürüten Mustafa Koç'un görev süresi bir ay sonra bitecek. Koç'un devam edip etmeyeceği belli değil, bu ay sonunda kararını vermiş olacak. Koç'un kararı net olmadığı için alternatif isimler tartışılıyor, ilk sırada da Tuncay Özilhan bulunuyor.  
Özilhan 'henüz hiçbir şey net değil' diyor. Bir ay önce toplanan Başkanlar Konseyi'nde konunun gündeme gelmediğini söyleyen Özilhan, 'Sanıyorum Başkanlar Konseyi toplanacak ve bu konu konuşulacak. Böyle bir teklif gelirse kabul edip etmeyeceğim bile belli değil, bunu konuşmak için çok erken olduğu için de bir yorum yapamıyorum' diyor.

<p>Gençler nöbet tutuyor. Sürücüleri  uyarıyorlar. İstanbul Arnavutköy'de uçuran kasis sürücülere zo

Arnavutköy'de uçuran kasis

Mersin Uluslararası Limanı'nda 60 kilo 950 gram kokain ele geçirildi

Hayvancılıktan sağladıkları gelirle 35 ülke gezdiler

Japonya'da Prenses Mako ile Komuro Kei evlendi