• $7,3634
  • €8,9029
  • 410.397
  • 1528.82
10 Nisan 2011 Pazar

Müteahhitler, Libya'dan sonra Türkmenlerle de sorun yasıyor

Türk müteahhitler için en büyük pazar haline gelen Türkmenistan'da sıkıntılı günler yaşanıyor. Türkmen yöneticileri çeşitli gerekçelerle bazı Türk şirketlerinin işlerini alıp paralarını ödemiyor. Olay yargıya taşınınca Türkmenistan Başkanı Berdimuhamedov, Gül'ü arayarak 'Sorunu çözelim' dedi
Türk müteahhitleri Çin'den sonra dünyada en çok işi yapan isimler. Batılı şirketlerin çekindiği ülkelere büyük riskler alarak gidiyorlar. Bazen çok iyi para kazanıp dünya sıralamasına giriyor bazen de aldıkları riskin bedelini ödeyerek zarar ediyorlar. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren birkaç hafta önce düzenlediği basın toplantısında 'Eyfel Kulesi'nin restorasyonunu bize verdiler de almadık mı'  diyerek bu saptamayı doğrulamıştı. Türk müteahhitleri kendilerini kabul ettirmek için siyasi ve hukuki altyapısı oturmamış yerlerde çok büyük meblağlı işler yapıyorlar. Bunlardan birisi Libya... 1980'li yıllarda Libya'yla yurtdışına açılan şirketler uzun yıllar paralarını alamamıştı. 'Tam işler düzeldi Libya'da çok önemli projelere imza atıyoruz' diyorlardı ki Libya yeniden karıştı. Keza Tunus, Mısır, Bahreyn ve son olarak Suriye'de aynı sorunu yaşıyorlar...
HAPSE BİLE ATTILAR
Türklerin Libya'dan sonra en çok iş yaptıkları ikinci ülke Türkmenistan. Bugün burada 10 milyarlarca dolarlık projeler yürütülüyor. İşler yolunda görünmesine karşın çok ciddi problemler var. Son bir yıldır bu ülkede çeşitli projeler üstlenmiş olan bazı şirketler, Türkmenistan yönetimi ile çok ciddi sorunlar yaşıyor. Sayıları 20'yi geçen bu firmaların bir kısmının işleri elinden alınıp, paraları verilmezken bazılarının yöneticileri aylarca cezaevinde yattı. Kurtulanlar ise geriye bakmadan Türkiye'ye döndü.

Cumhurbaşkanı Gül devrede
TÜRKMEN devletinin işlerin gecikmesi, projeye uygun olmaması gibi nedenleri öne sürdüğünü söyleyen mağdur şirket sahipleri 'Bu ülkede yasal olarak hak aramak çok zor, bazı arkadaşlarımız gibi cezaevine girmemek için işlerimizi yarıda bırakıp Türkiye'ye döndük' diyor. Hiçbiri adını vermek istemiyor, hem diğer ülkelerdeki hem de Türkiye'deki işlerinin bu durumdan etkilenmesini istemiyorlar.
Türkmenistan'da haklarını arayamayan şirketler, Türkiye'ye döndükten sonra hem buradaki mahkemelerde hem de uluslararası mahkemelerde davalar açtı. Bazı davalar Türk mütehhitlerin lehine sonuçlanınca Türkmenistan Devlet Başkanı Gurganguli Berdimuhamedov devreye girdi. İşadamları 'Davaları kazanmaya başlamamız üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü arayarak 'Bazı sorunlar yaşandı bunun için mahkemelere gitmeye gerek yok, biz kardeş ülkeleriz kendi içimizde halledelim' dediğini öne sürüyorlar. Muhamedov'un bu isteği üzerine durumdan haberdar olan Cumhurbaşkanı Gül, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ı arayarak konu hakkında ayrıntılı bilgi alıp, sorunu çözmesini istiyor.

Çağlayan mağdur şirketlerle buluştu
BAKAN Çağlayan yaklaşık 10 gün önce Türkmenistan'da sorun yaşayan şirketlerle İstanbul Conrad Oteli'nde bir toplantıda buluştu. Toplantıya Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren de katıldı. Çağlayan işadamlarına 'tek kuruş paranız kalmayacak' garantisi vererek 'Bir heyet oluşturup Türkmenistan'a gidelim' önerisinde bulundu.  Ancak işadamlarının önemli bir kısmı 'Gidince hapse atabilirler, çıkışımıza izin vermezler' diyerek bu öneriyi kabul etmiyor. Sıkıntının tam olarak hangi nedenlerden kaynaklandığını öğrenmek ve şirketlerin mağduriyetini önlemek için bu ülkeye gitmeye karar verdiklerini belirten Erdal Eren 'Gidip bu konuyu görüşeceğiz, bizim saptadığımız zarar 600 milyon doları geçiyor. İkili görüşmelerle bu sorunu çözeceğiz' dedi.

600 milyon Ş
Türkmenistan'da çeşitli nedenlerle mağdur olan şirketlerin zararı 600 milyon  doları geçti.

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İnsan Hakları Eylem Planı'nı açıkladı. İnsan Hakları Eylem Planı'nın

Başkan Erdoğan İnsan Hakları Eylem Planı'nı açıkladı

Düzce'de altyapı çalışması sırasında şans eseri bulundu!

Her yerde uyuyabilen vurdum duymaz insanlar

Endonezya'nın Sinabung Yanardağı'nda hareketlilik