• $15,8458
  • €16,7382
  • 931.545
  • 2403.72
25 Şubat 2011 Cuma

Megalli'nin iş dünyasına verdiği önemli mesaj

Önceki gün Yeniköy'deki Sait Halim Paşa Yalısı'nda kısa bir süre önce kaybettiğimiz bir bankacının anma törenindeyim. Salon tıklım tıklım... Türkiye'nin çok yakından tanıdığı işadamları, patronlar ayakta kalmış. Yerli ve yabancı bankaların yöneticileri de orada... Bu kadar ismi bir araya getiren JP Morgan Chase Bank'ın üst düzey yöneticisi merhum Mourad Michael Megalli idi...
Megalli, 5 Şubat'ta Irak'ın Süleymaniye kentinden kalktıktan kısa bir süre sonra düşen özel bir jette hayatını kaybetti. 1957 doğumlu, hayatının en verimli döneminde iş dünyasının ve bankacılığın kaybettiği önemli bir isim. Anmanın Sait Halim Paşa'da olmasının   nedeni Megalli'nin İstanbul'da en sevdiği birkaç mekandan biri olmasıymış.
İşini hakkıyla yapan çok insan var ancak bazı insanlar diğerlerinden ayrılıyor. Megalli bu isimlerden biri, çünkü daha önceki sohbetlerimize ve anmadaki konuşmalara dayanarak şunu söylemeliyim; bir insanı anımsatan, dostlarının arkadaşlarının kalbinde yer etmesini sağlayan şey; ne kadar çok para kazandığı ya da imza attığı çok başarılı işler değildir. Yaşamı boyunca dünyaya kattığı güzellikler, manevi mirası, çevresiyle iletişimi ve sevgisidir. Megalli'yi farklı kılan esas nokta bu. 

ESNAF LOKANTASI
Megalli ile çalışan bir arkadaşının anlattıkları da bu saptamamızı doğruluyor: Dikilaş'taki binamızın etrafındaki esnaf lokantasında yemek yerdik, bana çeşitli oyunlar öğretirdi, semt berberine gitmenin ne kadar önemli olduğunu ondan öğrendim. Bir başka çalışanı; 'Sabah erkenden Ankara'ya gider, işimizi halleder öğlen İstanbul'a dönerdik. Mutlaka sahil yolundan gelir, güzergah üzerindeki tarihi bir camiye gider oturur, bir esnaf lokantasında yemek yer, denizi seyrederdik. Mourad olmasaydı bunları yapmak aklıma bile gelmezdi.'
Bir diğeri; 'Beni götürdüğü bir seyahatte karayoluyla Ortadoğu'yu gezdik, o bölgenin bu kadar güzel ve ilginç olabileceğini tahmin etmezdim' dedi. 
Birçok işadamının bırakın ziyaret etmeyi uçakla üstünden bile geçmeye korktuğu Afganistan'a yaptığı seyahatler, Orta Asya ve Ortadoğu kültürüne, tarihine, sanatına olan tutkusu ve engin bilgisi, Papermoon, Cipriani yerine 'tarihi yarımadadaki' esnaf lokantalarını tercih etmesi, pazar günlerini Kapalıçarşı'da geçirip, her fırsatta tarihi bir camiyi, kiliseyi ziyaret etmesi. Yaşadığı birçok ülkenin dilini, kültürünü, tarihini öğrenip derin dostluklar kurması ve bitmeyen İstanbul sevgisi.

İSTANBUL ÖZLEYECEK
Mourad Michael Megalli aslen Mısırlı. George Washington ve Yale'de mühendislik, fen bilimleri, kamu yönetimi üzerine eğitim aldıktan sonra, 1985 yılında bankacılık sektörüne girmiş. Uzun yıllar ABD, Türkiye, Rusya, Polonya gibi yerlerde çalışmış. Yaşadığı her yeri sevmiş ama tek aşkı İstanbul'du. Hayat arkadaşı, anmada yaptığı konuşmada 'İstanbul da seni çok özleyecek' diyerek bu sevgiyi bir kez daha yineledi. Megalli, 2007 yılında birçok Türk işadamıyla birlikte Türk-Amerikan Derneği'nin yönetimine girecek kadar bu toprakların insanı. Örneğin Megalli, Darüşşafaka'ya bağışta bulunan ilk yabancı kurum yöneticisi. Anmada Zekeriya Yıldırım da Megalli'nin 'Yaşam Boyu Öğrenen Öğretmenler Projesi'ne 300 bin dolarlık kaynak sağladığını yineledi. Hepimiz için örneklerle dolu bir yaşam!

Ortadoğu sanatının hamisiydi
KOLEKSİYONERLİĞİYLE de ünlü olan Megalli, özel ikat koleksiyonunu Washington'daki Tekstil Müzesi'ne bağışladı. Hatta Tekstil Müzesi, 14 Ekim 2010 tarihinde Türk Büyükelçiliği Konutu'nda düzenlenen bir etkinlikte, bu çarpıcı koleksiyonu bağışlayan Murad Megalli'yi Üstün Başarı Ödülü ile onurlandırdı. Sanat çevreleri Ortadoğu'nun renklerini yansıtan kilim, dokuma gibi ürünlere çok meraklı olan Megalli'nin dünya sanat çevresinin bakışını bu alana yönlendirdiği kanısında.

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı

Yavrularını korumak için ölümü göze aldı! Leoparla domuz kavga ederse...