• $13,4532
  • €15,3095
  • 795.125
  • 2042.08
12 Şubat 2012 Pazar

Koç, Oyster'dan sonra RMK 4500'ü de suya indirdi

Her şey Rahmi Koç'un kişisel merakıyla başlamıştı ancak yat yapımı ya da daha geniş ifadesiyle tersanecilik artık Koç Holding çatısı altında ciddi bir faaliyet alanına dönüştü. Ardı ardına farklı kategorilerde yat ve teknelere imza atan RMK Marine, şu sıralar en yoğun zamanlarını yaşıyor. Çünkü, şirket, sektörün heyecanla beklediği Oyster'ın ardından mega yatı RMK 4500'ü de suya indirdi.
45 metrelik süper yatın, iç dekorasyon tasarımı Design Unlimited, ana dizaynı Ron Holland ve tüm detay dizaynları RMK Marine uzmanlarının imzasını taşıyor. Kısa bir süre sonra sahibine teslim edilecek olan RMK 4500, teknoloji ve konforun birleştiği yeni nesil ürünlerden.
Megayat geniş bir ana kamaraya, jakuziye, özel güverte ve 24 kişiyi aynı anda ağırlayabilen güneşlenme güvertesine sahip. Yatın içinde kullanılan tüm mobilyalar da RMK imzasını taşıyor; mobilyalar tersanedeki marangoz atölyesinde üretilmiş. RMK 4500'de dört misafir kamarası, bir VIP odasıyla tekne sahibinin odası olarak tasarlanan ana kamara bulunuyor. Tekne sahibinin kullanım alanı olan özel güvertede iki banyo, giyinme odası ve dinlenme mekanı yer alıyor.
HİDROLİK YÜZME PLATFORMU VAR
Yatın en önemli özelliklerinden biri de kişiye özel alanları koruyan bir tasarıma sahip olması. Kaptan kabinleri ve köprü arasında yer alan özel geçişler, tekne sahibi ve mürettebatın alanlarını birbirinden ayırıyor. Yukarıda da belirtmiştik, yatın en önemli özelliklerinden biri teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanılmış olması. Üreticilerin 'insanız makine dairesi' adını verdiği bölümde tekneyi uzaktan kumandayla makine dairesi dışından kontrol etmek de mümkün. Tamamen otomatik olan 'hidrolik yüzme platformu' ise hem denize girmeyi kolaylaştırıyor hem de deniz oyuncaklarını indirip kaldırmak için kullanılıyor.
EL DOKUMASI İPEK KUMAŞLAR KULLANILDI
Misafir kabinlerinde ayna görünümünde ancak çalıştırıldığında televizyon işlevini gören 'mirror TV'ler'  keyif katlıyor. RMK 4500'ün iç tasarımında venge ve dişbudak ağaçları, bazı mobilyalarda ve tüm kapılarda ceylan derisinin tabaklanmış hali olan 'parchment' kullanılmış. İç duvarlarına krem ve kemik tonlarında el dokuması ipek kumaşlar döşenen yatın kabinlerindeki banyo taşlarında 'lime stone' ve 'pebble stone' kullanıldı. Kabin zeminlerinde ise mermer ve granit seçilmiş. Teknenin sahibinin banyosunda ise özel tasarım paneller dikkat çekiyor.
Teknik Özellikler:
İki adet Caterpillar C32 1.300 beygir gücündeki ana makineyle 12,5 knot seyir, 14 knot maksimum hıza ulaşılıyor. Yakıt kapasitesi 60 bin litre, su kapasitesi 15 bin 600 litre.

"es.jpg"

'Denizlerin Bentley'i Oyster hazır
RMK'da inşa edilen bir diğer tekneyse Oyster 100. RMK'nın 2007 yılında dünyaca ünlü yat markası Oyster'la imzaladığı anlaşma çerçevesinde üretilen yelkenliyi yatçılık dünyası büyük bir merakla bekliyordu. Yelkenlinin ilk fotoğrafları geçen yılın sonlarında İngiliz dergilerinde bile yayımlandı. Oyster, 14 metreden 38 metreye kadar geniş bir yelpazeye sahip. RMK'nın ürettiği Oyster 100 ise markaya sınıf atlattı, süper lüks yat kategorisine girdiler. Aynı durum üretimi devam eden Oyster 125 için de geçerli. Projenin bir diğer ortağı da yat tasarım dünyasının divası Ed Dubois. Sarafin adı verilen bu kuğu gibi yelkenli, şu an Marmara Denizi'nde. Test seyirleri yapan tekneyi Kalamış Marina'da görebilirsiniz.
Ancak yakında yola çıkacak ve Türkiye'yi terk edecek olan Sarafin'in kime satıldığı ve fiyatı saklanıyor.

Tolga Pamir'in yeni sponsoru Kaya Ropes
Mini Transat'ı başarıyla tamamlayan tek Türk yelkenci olan Tolga Pamir, yeni sponsoruyla yeni yarışlara hazırlanacak. Ünlü yelkenci Pamir'e destek verecek olan şirket Kaya Ropes.
2012 yılında 7 yarışa katılarak 4 bin 500 deniz miline yakın seyir yapacak olan Pamir ile Kaya Ropes arasındaki anlaşma yılın ilk ayında imzalandı. Ürettiği halatlarla denizcilik sektöründe bilinen bir isim olan Kaya Ropes, Pamir'in teknesinin halat donanımını da yeniledi. Sezona 'Les Sables Les  Açores' yarışıyla başlayacak olan Pamir, gelecek yıl da Mini Transat yarışında yine yer alacak.

2013 Piri Reis'in yılı olacak
Haritaları Türk Lirası'nın üstünü süsleyen, Osmanlı'nın en güçlü deniz donanmasına sahip olduğu yıllarda dünya denizcilik tarihinde çığır açan Piri Reis, önemini hala koruyor. Çünkü UNESCO, 2013 yılını 'Piri Reis Yılı' olarak kutlayacağını açıkladı. Çünkü 2013, Piri Reis'e ait dünya haritasının çiziminin     500. yıldönümü...
Ege ve Akdeniz kıyılarını, limanlarını ve yerleşim yerlerini anlattığı Kitab-ı Bahriye adlı eseri hala denizcilik ve haritacılık tarihinin kaynak eseri olarak kullanılan Piri Reis, Kitab-ı Bahriye'nin yanı sıra 1513 ve 1528 yıllarında bitirdiği iki dünya haritası da oldukça ünlü. Afrika ve Avrupa'nın batı kıyıları, Atlas Okyanusu ile Amerika kıtasının doğu kıyılarını gösteren ilk harita  1513 tarihli.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.

Rusya-Ukrayna gerginliği nereye evrilir?

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın