• $7,3922
  • €8,9841
  • 442.844
  • 1546.86
04 Eylül 2011 Pazar

Kimi zıplatıyor, kimi daldırıyor, kimi uçuruyor

Denizde eğlenmek ya da adrenalin isteyenler için, çok değişik ürünler var. Denizin en güzel dönemi başlarken sakin günlerine hareket ve eğlence katmak isteyenler için işte son çıkan deniz oyuncakları...
Deniz tatilinin en güzel ve en verimli ayına girmiş bulunuyoruz... Eylül, denizin, kıyıların, koyların, doğanın nimetlerini çok daha az kişiyle paylaşarak tatilden sonra başlayacak yoğun iş temposuyla kışın kasvetli havasına daha keyifli girmenin en iyi zamanı.
Bu sezonda bangır bangır müziğiyle günlük turlar yapan tekne sayısı azalıyor; plajlarda şezlong kıtlığı yaşanmıyor; restoranlar daha bir sakin oluyor; barlarda daha kaliteli müzik dinlemek de cabası.
'Sakinlik güzel de biraz da eğleneyim' diyenlerin de üzerinde tuhaf ve meraklı bakışlar olmadan deniz sporlarına, eğlencelerine daha çok zaman ayırmaları mümkün. Malum kalabalık yerler, keyifli zaman geçirmek için her zaman iyi bir altyapıya sahip olmuyor.
Esas işlevi insanların hayatını kolaylaştırmak olan teknoloji, son yıllarda 'keyif' kavramına odaklanınca deniz sporları da bundan payına düşeni alıyor. Her tatil sezonu denize indiğimizde insanların elinde farklı deniz araçları görüyoruz. Sadece 'şambrel'in olduğu günlerden denizin üzerinde zıplamayı sağlayan aletlere kadar geldik. Bu hafta Türkiye sahillerinde yeni yeni görmeye başladığımız, Batı'da ise geçmişi sadece birkaç yıl öncesine uzanan bazı deniz oyuncaklarını inceledik. Denizde daha çok zaman harcamak, yorulmadan eğlenmek ve adrenalin isteyenler için süper oyuncaklar var. Bir kısmını deniz malzemeleri satan mağazalardan temin etmek mümkün, bazıları otel ya da plajlardan kiralanabiliyor ama bazıları da var ki ya yurtdışında deneyimlemek gerekiyor ya da sipariş etmek. Herkesin keyfine kesesine göre yani...

Denizler altında 20 bin fersah
Bu aletin iki adı var; kimi 'bladefish' diyor kimi 'sea scooter'. Birkaç yıl önce İngiltere'de ortaya çıkmış, özelliği yüzme bilsen de bilmesen de su altında yüzmeyi sağlıyor. Beş ayrı modeli olan bladefish, modeline ve fiyatına göre farklı özelliklere sahip. Eğer yüzme bilmiyorsanız palet kullanmadan suyun altını izlemek, kıyıdan açılmak mümkün. Daha iyi bir model satın alırsanız            30 metreye kadar dalıp 2 saate kadar balıklarla yarışıp yeni dünyalar keşfedebilirsiniz. En düşük modeliyle su altında 40 dakika kadar kalmak mümkün. Hızlı şarj olan bu aleti istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Ağırlığı yaklaşık 4 kilogram kadar ama denizde bu ağırlığı hissetmiyorsunuz bile çünkü sizi, o taşıyor zaten. Türkiye'de de bu cihazı bulmak mümkün. Fiyatı modeline göre, 300-750 dolar arasında değişiyor.

Topu düşürmek yetenek istiyor
Bu oyuncak hem çocuklar, hem büyüklerin; hem deniz, hem plaj hem de havuzda keyifli saatler geçirmesi için. Hydrocatch adlı bu oyuncak oldukça yumuşak bir malzemeden yapılmış, iki eldiven-raket ve bir toptan oluşuyor. Farklı renkleri de olan bu oyuncakla zıplayarak topu yakalayıp rakibinize atıyorsunuz. Deniz malzemeleri satan mağazalarda ya da online alışveriş sitelerinde bulmak mümkün. Fiyat, kalitesine göre değişiyor, 20 liraya da 40 liraya da alabilirsiniz.

Nefes al, zıpla ve dal
Çok eğlenceli olduğu fotoğrafından bile belli. Özellikle çocuklu ailelerin ve gençlerin tercih ettiği bu oyuncakla suyun altına dalıp nefesiniz yetene kadar kalıyorsunuz ardından sıçrayıp tekrar nefes alıyor yine dalıyorsunuz. Kısaca önemli olan düşmeden kaç defa sıçrayacağınızı göstermek ve suyun altında en uzun süre kalmak. Adı 'sub jumpa'. Düzeneğin altına bir top yerleştirilmiş, bu topun suyla dolması suyun altında ayakta kalmayı sağlıyor. Fiyatı ise 60 dolardan başlıyor. Online alışveriş sitelerinde bulmak mümkün.

Karada da içerim denizde de
Klaik şişme botlar tarih oldu, çocuklar bile yüzüne bakmıyor. İnsanoğlunu şımartmak isteyen üreticiler de farklı fonksiyonları olan botlar üretiyor. 4-5 kişilik botların yanı sıra deniz koltukları, tenteli botlar, müzik dinlemenin mümkün olduğu modeller de var. Bu da denizde içmek isteyenler için. Su geçirmez mp3 player'ınızı yanınıza alıp izolasyonlu bölmeye de içkilerinizi yerleştirip eşiniz, sevgiliniz, arkadaşınızla deniz üstünde keyif yapmak için bire bir! Fiyatı 100 TL...

Denizde uçmak isteyenler, buraya!
Geçmişi birkaç yıl öncesine dayanıyor ancak son hali bu yılın ilk ayında Londra'da yapılan tekne fuarında görücüye çıktı. Bir Alman firması tarafından yapılan ve gücünü sudan alan 4 vitesli motorlu 'jetlev flyer' adlı bu araç oldukça ilgi görmüştü. Cihazın arkasındaki hortum denizden suyu alıyor ve basınçla püskürterek                10 metre yüksekliğe çıkarıyor. Aracın hızı saatte 35 kilometre ve 2 saat durmadan çalışabiliyor. Bu 'su roketi'nin fiyatı 100 bin Euro. Dünyanın farklı bölgelerine distribütörlük vermeye başlayan şirket yakın zamanda seri üretime de başlamış. İlgilenenler için adres şöyle: www.jetlev-flyer.com

San Diego'dan hediye: Wakeboard
1980'lerin sonunda San Diego'da ilk kez kullanılmış bu alet, basınç kaynaklı bir sörf... Üstüne çıkıp, suda özgürce gezinmek, takla atmak için bir tekneye bağlıyorsunuz ve eğlence başlıyor. Piyasada çeşitli modelleri var.  Eğitim için ya deneme yanılma yöntemi ya da kulüpler önerilir. Fiyatlar modele ve kaliteye göre değişiyor, ancak iyi bir sete sahip olmak için bin lira yeterli.

<p>EGE'DE TÜRKİYE'NİN HAKLILIĞI ÇOK AÇIKTIR'</p><p>'Adına Egeler denilen, aslında bizim Adala

'Ege'de Türkiye'nin haklılığı çok açıktır'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yüksek Hızlı Tren testlerini yapan tren Sivas'a geldi

Haftanın yalanları