• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
17 Temmuz 2011 Pazar

Keyifli tekne yolculuğu rehberi

Tatilini daha önce karaya ayak basmadan geçirmemiş biri için ürkütücü gelebilir ancak teknenin tadına varınca bir daha animatörlerin cirit attığı, defileye gelmiş gibi giyinen kadınların yarıştığı, açık büfe kuyruğu beklediğiniz tatil köylerinin önünden bile geçmeyeceksiniz. Önemli olan denizin kurallarını bilmek...

Beklenen yaz geldi nihayet, havalar ısındı ve tatil sezonu resmen başladı. Tatilin deniz üzerinde olan kısmı bu köşenin konusu olduğuna göre tekne tatilini konuşalım bu hafta. Şanslı olan kendilerinin ya da arkadaşlarının teknesinde  denizin keyfini çıkarıyor.  Ancak tekne kiralamak ya da 'mavi yolculuk' turlarına katılmak da bir seçenek.
Daha önce böyle bir deneyimi olmayanlar için teknede tatil ya da mavi yolculuk, 'acaba' sorularına yol açabilir. Özellikle de kadınlar daha zor ikna oluyor. Ancak bir kez mavi yolculuğa çıkarsanız tüm tatillerinizi teknede geçirmek isteyeceğinize garanti verebilirim. Tabii iyi bir tekne ve mürettebat seçimi ve yolculuk arkadaşları olması şart. En makbulü kafa dengi arkadaşlarınızla bir ekip oluşturup yola çıkmak... Eğer kabin kiralayacaksanız seferde kimlerin olduğunu genel hatlarıyla öğrenin.
MÜRETTEBATA KATILABİLİRSİNİZ
Okurlarımızın bazıları tepki gösterecek ancak ben kabin kiralayıp mavi yolculuğa çıktığımda çocuksuz bir teknede olmayı tercih ediyorum. Eşiniz ya da sevgilinizle sakin bir yolculuk düşünüyorsanız çiftlerin ağırlıkta olduğu bir tekneyi tercih edebilirsiniz.
Tekne tatilini cazip kılan bir başka nokta da yanınıza çok az şey almanız. Birkaç parça kıyafet ve kişisel bakım ürünü yeterli. Zaten koca koca valizler de hazırlasanız teknede koyacak yer bulamayacağınız için anlamsız bir hareket olur. O nedenle katlanabilir bir valiz yeterli olacaktır.
Denizde güne çok erken başlanır. Denizin en sakin ve güzel zamanı sabahın ilk saatleridir. Herkes uyurken usulca çarşaf gibi denize girmek başka bir keyif. Güne bu şekilde başladığınızda da kahvaltıda ne var, ne yok süpürüyorsunuz. Mavi yolculukta (biraz da kaptana ve havaya bağlı olarak) günde birkaç koy ziyaret edilir. Kahvaltının ardından yavaş yavaş yol hazırlıkları başlar. En fazla 4 saat yol alındıktan sonra öğle saatlerinde başka bir koydasınızdır. Yolculuk sırasında yelken yapılıyorsa mürettebata yardımcı olun mutlaka. Hem keyfini çıkarırsınız hem de denizcilikle ilgili pratik yapmış olursunuz. Güneşlenmek, kitap okumak, sohbet etmek, çeşitli oyunlar oynamak da seçenekler arasında ama benim en büyük zevkim mürettebata yardım etmek. Bulaşık,       temizlik gibi...
Kısaca denizle ve tekneyle bütünleşeceğiniz bu fırsatı iyi değerlendirmenizi öneririm. Kısa bir tekne turu rehberini de aşağıda hizmetinize sunuyoruz...
Kaptanı can kulağıyla dinleyin
Yolculuk başlamadan önce kaptan ve mürettebat kısa bir brifing verip teknede dikkat edilmesi gereken konular hakkında yolcuları bilgilendiriyor. Çünkü teknede lavabo, klozet, banyo evde gördüğümüz şekilde çalışmaz, farklı özellikleri ve kullanma biçimleri var, mutlaka öğrenin.
Bir şort, bir terlik yeter
Teknede ayakkabıyla dolaşılmaz ancak yalınayak dolaşmak da tehlikeli olabiliyor, küçük kazalara zemin hazırlayabilir. O nedenle kaymayan bir sandalet ya da deniz ayakkabısını tercih edin. Gösterişli kıyafetlere gerek yok, tüm günü bir bikini ve şortla geçirebilirsiniz. Akşam içinse sade birkaç elbise işinizi görecektir. Bazı turlarda güzergaha göre karaya çıkmak da mümkün oluyor. Eğer akşamı karada geçirecekseniz, ek bir kıyafet bulundurmanız faydalı olabilir. Değerli takılarınızı yanınıza aldıysanız kaptana teslim etmeniz de fayda var.
Cildinize ve saçınıza iyi bakın
Güneş kremi ve güçlü bir nemlendirici olmadan sakın yola çıkmayın. Şampuan, duş jeli, saç kreminizi de alın çünkü rüzgar, güneş ve deniz suyu saçı çok yoruyor. Makyaj malzemeleri ya da ojeye pek ihtiyacınız olmayacak ama akşamları hafif bir yaz makyajı değişiklik yaratabilir. Teknede sağlam bir ilaç kutusu var ancak siz yine de yanınıza ağrı kesici ve her ihtimali düşünerek yanıklara karşı bir pomat alın.
Gece güvertede güzeldir
Teknedeki en keyifli zamanlardan biri de akşamlar. Geceyi kamarada değil de güvertede geçirecekseniz sabaha karşı sizi ıslatacak çiğe karşı önlem alın. Yoksa sırılsıklam uyanabilirsiniz. Kamarada sigara içmek hem kokuyu tüm tekneye yayacağı için hoş değil hem de ciddi bir tehlike yaratabilir.
Dalın, kayın, balık tutun
Artık teknelerin çoğunda su sporlarıyla ilgili ekipman bulmak mümkün. Su kayağı, rüzgar sörfü, olta takımı, şnorkel vs... Yüzmekten ve deniz yatağında keyif yapmaktan sıkılırsanız teknenin demirli olduğu saatlerde bu sporlarla ilgilenebilirsiniz.
Bahşiş vermeyi unutmayın
Yat dünyasının geleneğidir, eğer yolculuk sonunda memnun kaldıysanız (ki çoğu zaman yeni dostluklar kurarak tatil bitiyor) bahşiş vermeniz gerekiyor. Kaptan bu bahşişi mürettebat arasında paylaştırıyor.
Son not: Güvenliğiniz için kaptanın direktifleri dışına çıkmamak iyi bir mavi yolculuk üyesinin en asli görevidir!

Hiç bu kadar dondurma yememiştim
Aslında ne kadar az kişi haberdar olursa, çekilişte bu yelkenliyi kazanma şansım fazla olur ama yazmadan edemeyeceğim, Magnum'un kampanyası çok etkileyici. Geçen yıl, sanırım çok lüks bir otomobil promosyonu vardı ama bu yılki süper ötesi. Magnum dondurma çubuğundaki şifreyi gönderenler arasında yapacağı çekilişle bir kişiye Beneteau'nun 2011 Oceanis 40 model teknesini hediye edecek. Ayda birkaç kez dondurma tüketiyorum ama son 20 gündür her gün bir tane Magnum yiyorum. Kampanyaya katılmak kolay, 20 Haziran - 31 Temmuz 2011 tarihleri arasında Magnum dondurma çubuğundaki şifreyi 2992'ye SMS'le gönderebilirsiniz, şirketin internet sitesine girerek de çekilişe katılmaya hak kazanabilirsiniz.
Şifreler birikecek ardından çekiliş  yapılacak ve şanslı bir kişi, bu süper teknenin sahibi olacak. Çekiliş 10 Ağustos'ta, 14 Ağustos'ta da kamuoyuna açıklanacak. Talihli 29 Ağustos'a kadar tekneyi almazsa şans yedeğe gülmüş olacak.

Güney'de boat show bolluğu
Yaz geldi boat show'lar da Güney'e indi. Yaz ayları boyunca irili ufaklı çok sayıda boat show düzenlenecek. Bu etkinliklerden en büyüğü olan Bodrum Yacht Show, 27 Temmuz'da başlıyor. D Marin Turgutreis Marina'da düzenlenecek olan fuar, 31 Temmuz'da sona erecek. Polisan sponsorluğunda yapılacak Yacht Show'da yelkenliler, motoryatlar, katamaranlar denizde olacak. Karada ise deniz motorları, aksesuarlar, dekorasyon malzemeleri, teknik servis hizmeti veren şirketlerin stantları yer alacak.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak