• $13,6504
  • €15,2311
  • 788.614
  • 1997.69
3 Şubat 2013 Pazar

İstanbul'a 300 milyon euroluk tekne geliyor

Denizcilik dünyasının en büyük etkinliği Avrasya Boat Show başlıyor. 15 Şubat’ta kapılarını açacak fuara katılacak teknelerin toplam değeri 300 milyon euroyu aşıyor.

Geçen yıl yuvadan uçan ancak, bir yıl sonra yeniden CNR’a dönen Avrasya Boat Show, bu yıl 300 milyon euroluk teknelere ev sahipliği yapacak. 15-24 Şubat tarihleri arasında yerli ve yabancı ziyaretçilere kapısını açacak olan CNR Avrasya Boat Show’a değeri 300 milyonu aşan 250’ye yakın yeni tekne, yat ve motoryat katılacak. Fuarın bu yılki ziyaretçi hedefiyse 125 bin kişi…
85 bin metrekare alanda, binin üzerinde markanın katılımıyla gerçekleştirilecek fuarın 1 milyar dolarlık iş hacmi yaratacağı tahmin ediliyor. Bu yılın milyonlarca dolarlık yıldızlarıysa Sessa 68, Monte Carlo 65, Princess 78, Absolute 70, Fairline 65, Numarin 78, Uniesse 65 ve Azimut 55S ve 72S olacak.

ARAPLAR'IN YOĞUN İLGİSİ
Malumunuz ekonomik krizle birlikte ekonominin ekseni Batı’dan Doğu’ya kaymaya başladı. Arap ve Çinli yatırımcılar dünyaca ünlü Batılı tekne markalarını bünyesine kattı, tekne satışı Doğu’da daha çok arttı. İlk sırada da Arap dünyası geliyor. Her ne kadar dünyanın en büyük bot şovlarından biri Dubai’de yapılıyor olsa da Arap dünyası İstanbul’daki görsel şölene de kayıtsız kalmıyor. Fuar yetkilileri bu yıl Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu, Körfez ve Arap ülkelerinden yoğun katılım bekliyor.
Fuara katılacak olan şirketlerinden biri olan Sirena Marine, Türkiye’de ilk defa tanıtacağı ürünleriyle dikkat çekecek. Bursa’da üretilen Azimut 55S’in yanı sıra 72S’de ilk kez Türkiye’de boy gösterecek.
Lüks motoryatların yanı sıra özel amaçlı tekneler de meraklılarıyla buluşacak. Örneğin dünyanın en iyi balıkçı teknesi olarak bilinen Grady White ve dünyanın en iyi offshore tekneleri arasında yer alan Cigarette Racing de fuara katılan markalar arasında.
Nestek Marine tarafından Türkiye’ye getirilen Cigarette Racing, 2 adet 750 beygirlik Mercury racing motoruyla saatte 182 kilometre hıza ulaşabiliyor. Hollywood yıldızlarının gözdesi olan Cigarette’in fiyatları 800 bin dolar ila 1.5 milyon dolar arasında değişiyor.
Deniz tutkunlarının merakla beklediği Absolute 55 Fly ve Galeon 420 Fly tekneleri 2012 CNR Avrasya Boat Show ile Türkiye’de ilk defa gösterime çıkacak. Geçen yıl fuarın en büyük teknesi ile ziyaretçi akınına uğrayan Deniz Yatçılık, bu yıl da beklenen iki modelin Türkiye lansmanını yapacak.
Deniz Yatçılık fuara Absolute 55 FLY, Absolute 70 STY, Galeon 420 FLY, Sea Ray 280 SD, Sea Ray 240 SD, Four Winns H240 ve Four Winns S215 ile katılıyor. Türkiye lansmanı yapılacak olan Absolute markasının Absolute 70 modeli fuarın da en büyük tekneleri arasında yer alıyor.

ABD gemisi dünya mirasına zarar verdi
Dünyanın her bir kara parçasında her denizinde ABD ordusuna ait bir üs, radar ya da gemi bulunuyor. İşte bu gemilerden biri geçen hafta bir çevre katliamına yol açtı. ABD Donanması’na ait USS Guardian gemisi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Tubbataha Mercan Resifi’nde 1000 metrekarelik alanı tahrip etti. Açıklama Filipinler devletinden geldi.
Filipinler devletinin sözcüsü, Edwin Lacierda, geminin karaya oturduğu alanın UNESCO’nun koruması altındaki 97 bin 30 metrekarelik toplam alanın yüzde 1’inden fazla olduğunu söyledi. Alanın dar olmasına karşın geminin verdiği hasarın büyük olduğunu belirten Lacierda, “Sonuçta bir dünya mirasına zarar verildi. Bu önemli bir alana verilmiş bir zarardır. Bu resifin bir miras alanı olarak önemini anlatamam” dedi.
Tubbataha Resifi, dünyanın bir numaralı dalış alanlarından biri olarak biliniyor. Resifte bulunan iki mercan atolünde 600 balık türü, 300 mercan türü, 11 köpekbalığı türü 13 balina ve yunus türü, 100 kuş ve deniz kaplumbağası türü yaşıyor.

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Polisleri şaşkına çeviren suçluların ilginç fotoğrafları

dünyanın en zor testi olduğu iddia edilen dikkat testi! Sosyal medyayı salladı

Limonu mikrodalgada 20 saniye ısıtırsanız... Bakın nasıl bir etkisi var