• $7,369
  • €8,975
  • 441.97
  • 1551.57
06 Mayıs 2011 Cuma

İndirim dünyasına Garipoğlu ve Acar da girdi

Bankalararası Kart Merkezi'nin son açıkladığı verilere göre yılın ilk üç ayında kredi kartıyla yapılan e-ticaret harcama oranı yüzde 40 oranında artmış. 3 ayda yapılan işlem adedi 28 milyon 96 bin, harcama miktarı ise 4 milyar 843 bin. Bu veriden yola çıkarak perakendede geleceğin e-ticaret olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye'deki geçmişleri birkaç yılı bile bulmayan indirim, kampanya, fırsat sitelerinin yayılma hızı da bu trendi gösteriyor. Yüzbinlerce kişi, güne bu sitelerden alışverişle başlıyor. Büyük şirketlerin, plazaların posta bölümlerine gelen paketlerin çoğu indirim sitelerinden.
MOR PAYLAŞILAMIYOR
Sektöre ilk olarak yabancı şirketler girdi. Hızlı bir tanıtımla kapıyı açan bu şirketleri, çoğu genç ve küçük girişimciler tarafından kurulan siteler izledi. Ancak artık sektörün profili değişiyor. Sektörde satın alma ve birleşmeler göreceğiz ama öncesinde başka bir gelişme yaşanıyor. Sektöre artık büyük ve güçlü gruplar da yatırım yapıyor. Bazıları tanıtıma önem verirken bazıları sessiz kalmayı tercih ediyor. Bunlardan biri Garipoğlu Grubu... İnternet İnteraktif adlı şirketiyle teknoloji sektöründe uzun zamandır yatırım yapan Garipoğlu, 'www.istelezzet.com' sitesiyle online yemek siparişi hizmeti veriyordu buna ek olarak www.pembemor.com adlı bir fırsat sitesi kurdu. Erkek, kadın, çocuk giyiminin yanı sıra ev tekstili ve aksesuar kategorisinde de indirimli satış yapan site, 'mor' adını da ilk kullananlardan... Vakko da buydaybuy.com sitesiyle Vakko çadır indirimini internete taşıdı.  Sektöre hızlı giriş yapan ve 'mor'u tercih eden şirket Boyner Grubu oldu. www.morhipo.com adlı site açan Boyner Grubu, hem ünlü markaları hem de sezon ürünlerini satıyor. 
Sanal alışveriş dünyasına giren üçüncü 'mor' ise www.morevizyon.com. Merterli tekstilcilerin kurduğu morevizyon.com'un önderliğini Luvya markası yapıyor. Site, 'Merter piyasasını' herkesin kullanımına sundu. Bu siteye Acarkent'in sahibi olan Acar Ailesi'nin oğlu Erdal Acar'ın da ortak olduğu söyleniyor. Acar'ın ismi kayıtlarda görünmüyor ama sitenin yöneticileri, Erdal Acar'ın da ortak olduğunu ve modacı eşi Emel Acar destek verdiğini belirtiyor.

GRUPANYA YURTDIŞINA AÇILIYOR
BİR yandan büyük gruplar sektördeki etkinliklerini artırırken küçük girişimcilerin açıp kısa zamanda büyüttüğü fırsat siteleri de yurtdışına açılıyor. Ürün yerine sadece hizmet konusunda fırsatlara odaklanan Grupanya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan'da faaliyet gösterecek bir şirket kurdu. Şirketin genel müdürü Esra Sertoğlu, 'Doğu Avrupa ülkeleri, bu alanda büyük potansiyel taşıyor, incelemelerimiz sonucunda bu iki ülkeye karar verdik, hızlı bir giriş yapacağız' diyor. Aslında Grupanya'nın hedefinde Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkeleri de var ancak son aylarda yaşanan siyasi karışıklıklar nedeniyle bu planlarını bir süre ertelemek zorunda kalmışlar.

<p>Amerika Birleşik Devletlerinde 46. Başkan Demokrat Lider Joe Biden oldu. </p><p>ABD'de yeni

ABD'de yeni dönem başladı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Uludağ'a yerleşen çiftin kentten uzak sıra dışı hayatı

Yılanların yuttukları dev canlılar