• $16,6917
  • €17,4331
  • 972.352
  • 2391.49
3 Haziran 2012 Pazar

'İlahi güzellik' İstanbul'a geliyor

Cruise şirketi MSC'nin, 4 bin 500 kişilik, 18 katlı dev gemisini geçtiğimiz hafta Sophia Loren suya indirdi. Adını Loren'in güzelliğinden alan Divina, Marsilya'da ilk seferine başladı 6 Haziran'da da İstanbul'da olacak...
Cruise turizminin (gemi turizmi) önemli şirketlerinden MSC, Fantasia Ailesi'nin ikinci üyesini geçen hafta denize indirdi. Dünyanın en büyük cruise'larından biri olan Divina'yı suyla buluşturan isim, ünlü İtalyan oyuncu Sophia Loren oldu. MSC Cruise gemilerinin vaftiz anneliğini yapan Loren, şirketin tüm gemilerini kendisi denize indiriyor.
Fransa'nın Marsilya Kenti'nde düzenlenen denize indirme törenine dünyanın birçok yerinden gelen davetli ve gazeteciler katıldı. Binlerce kişinin olduğu törende tüm ilgi Sophia Loren'in üzerindeydi.

"tekne.20120602222944.jpg"
İlerleyen yaşına karşın güzelliğini koruyan Sophia Loren, hem basın toplantısında hem de törende kıyafetleri, makyajı ve konuşmasıyla yine herkesi kendine hayran bıraktı.
Denize indirme töreni, Divina'nın heybetine yakışır şekilde yapıldı. Özel gösteri ekibi Breitling Jet'in gökyüzündeki şovu nefesleri kesti. Geminin animasyon ekibinde yer alan Captens Aerobik Gösteri Takımı da çok özel bir gösteri sundu. Törende UNICEF'in davet ettiği çocuklar da vardı. Ellerinde balonlarla sahneye çıkan çocuklar geminin denize indirilişinde de Loren'e eşlik etti.
ÇOCUKLAR İÇİN GEMİYE
Sophia Loren törende yaptığı konuşmada gemiye ismini verme hikayesini de paylaştı. İtalyan aktris, 'Bir gün MSC'nin kurucusu Gianluigi Aponte ile sohbet ediyordum. İsmimi bırakacağım bir geminin olmasını hayal ettiğimi söyledim. O da bana olağanüstü bir deneyimin sonsuza dek süren anılar bırakacağını söyleyerek 'Divina' ismini önerdi (Divina İtalyanca ilahi güzellik anlamına geliyor). Ve işte MSC Divina gemisinin ismi böyle doğdu. Çünkü benim için seyahat, birçok kültürün ortak bir noktada buluşacak insanlarda sonsuza dek kalacak anılar bırakması demek' dedi.
Tören öncesinde ise Sophia Loren'e ünlü Fransız oyuncu Gerard Depardieu da katıldı. İkiliyi görüntülemek isteyen gazeteciler epeyce çaba harcadı. Gazetecilerin yanı sıra ünlü oyuncuları yakından görmek isteyen konuklar da ellerinde makineler ve telefonlarla fotoğraf çekme yarışına girince basın toplantısı hayli geç başladı.
Toplantıda her iki oyuncu da MSC'nin UNICEF ile sürdürdüğü kampanyanın önemine değindi. MSC, her yolcusundan UNICEF'e aktarılmak üzere 1 euro alıyor. Yetkililer bugüne kadar 1 milyon euroya yakın para toplandığını bu kaynağın da özellikle Latin Amerika'da gecekondu bölgelerinde yaşayan çocukların eğitim ve sağlığı için harcandığını söyledi. Törende UNICEF'in İyi Niyet Elçisi dünyaca ünlü keman sanatçısı Maxim Vengerov da küçük bir dinleti sundu. Vengerov, bir süredir MSC'nin yürüttüğü 'Çocuklar İçin Gemiye Binin' projesine büyük destek veriyor.
2,2 MİLYAR EURO
MSC'nin denize indirdiği Divina, Fantasia serisinin ikinci adımı. Fantasia, Divina'nın denize inme töreni sırasında Marsilya'daydı yolcularıyla beraber Divina'yı selamlayarak Akdeniz'e açıldı. Ailenin üçüncü üyesi olacak Preziosa da Mart 2013'te denize inecek.
Basın toplantısında üç gemi için       2,2 milyar euro harcadıklarını söyleyen MSC Cruises CEO'su Pierfrancesco Vago, 'Bu üç gemiyle Fransa ekonomisine ve cruise turizmine ciddi bir katkı sunuyoruz. Divina, çok özel bir tasarımla, çok özel malzemeler kullanılarak yapıldı. Her yeni gemimizle hizmet ve gemi çıtamızı yükseltiyoruz' dedi. 4 bin 345 yolcusuyla Marsilya'dan yola çıkan Divina, 6 Haziran'da İstanbul Boğazı'na demirleyecek. Roma'dan 300 Türk yolcusunu da alarak yola devam eden Divina, öncesinde Dubrovnik, İtalya'nın Venedik ve Bari ile Yunanistan'ın Katakolan limanlarına uğrayacak.

CASINO DA VAR, SPOR SALONU DA...
1.751 kamara, 25 asansör, bir kumarhane, 7 restoran, 20 bar ve salon, 4 yüzme havuzu, bowling ve jimnastik salonu, SPA merkezine sahip olan Divina'nın boyu 333, genişliği ise 38 metre. 4 bin 345 kişi kapasiteli gemi, 18 kattan oluşuyor. Yapımında 30 bin ton çeliğin kullandığı gemide 300 kilometrelik boru sistemi, 2 bin kilometrelik elektrik kablosu, 70 bin adet ışıklandırma noktası var.       
Yapımı için 2,7 milyon saat harcanan geminin dekorasyonunda İtalyan egemenliği göze çarpıyor. Divina, özel yolcuları için ayırdığı 'Yacht Club'ıyla da dikkat çekiyor.
Ayrı restoranları, spor salonu, havuzu olan bu bölüme sadece özel kartı olanlar çıkabiliyor. Süit odalardan oluşan ve çok daha özel malzemenin kullanıldığı bu bölümde kalmak için ekstra para ödemek gerekiyor.

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...