• $15,7576
  • €16,8339
  • 939.409
  • 2380.9
11 Aralık 2011 Pazar

İki saat uykuyla dört okyanus aşacaklar

Denizcilerin 'Everest'i olarak bilinen Volvo Ocean Race'in ikinci ayağı bugün Cape Town'da başlıyor. Usta yelkenciler, iki saat uyuyup, kuru gıdalarla beslenerek dört okyanus geçip 7 Temmuz'da İrlanda'ya ulaşmaya çalışacak.

"esin.20111211011616.jpg"

ki yılda bir düzenlenen ve dünyanın en zor yarışı olarak kabul edilen Volvo Ocean Race'in  2011-12 ayağı 5 Kasım'da Alicente'de başladı. En iyi teknelerin ve yarış ekiplerinin katıldığı yarışın ilk ayağı daha Cebelitarık Boğazı'nı geçmeden kazalara sahne oldu. Abu Dhabi ve Puma'nın yelken direği kırıldı, Sanya'nın gövdesinde çatlak oluştu. Bugün Cape Town'da yarışın ikinci ayağı başlayacak, hedef Abu-Dhabi. Ekiplerin 5 bin 430 deniz milini 1 Ocak'ta bitirmeleri bekleniyor. On günlük molanın ardından ekipler üçüncü durakları olan Çin'in Sanya Limanı'na yelken basacak.
'Yelkenin Everesti' adıyla anılan yarışın geçmişi 100 yıl öncesine dayanıyor. Cesur denizcilerin 'kim daha iyi'ye karar vermek için limanlar arasındaki kıyasıya yarışmalarından esinlenerek oluşturulan Volvo Ocean Race, ilk kez 1973 yılında düzenlendi. Daha önce dünya turu yapan Sir Francis Chichester ve Sir Robin Knox-Johnston'ın girişimleriyle  17 tekne ve 167 yarışçının katılımıyla Whitbread Round the World Race adıyla düzenlendi. İlk yarışta üç, ikinci yarışta ise dokuz denizci ölmesine karşın yarışlar dört yılda bir düzenlenmeye devam etti. 2001 yılında Volvo'nun yarışa adını vererek iki yıllık periyoda indirdi. Yarışlara dair ilginç istatistikler var. Bugüne kadar yarışlara 147 tekne katılmış. İlk yılın birincisi Meksika, üç kez birinci olan tek ülke Hollanda. Hollandalı Cony von Rietschoten ise kupayı iki kez kazanan tek isim. 
EN UZUN YARIŞ BU YIL
Volvo'nun yarışa adını vermesiyle niteliği de değişti. Teknik özellikleri daha güçlü tekneler yarışa katılmaya başladı, çok uluslu şirketler teknelere ve ekiplere sponsor olarak isimlerini verdiler. Yarışlara katılan ülkeler ve ekipler de değişmeye başladı, güzergah da değişti. Daha çok kişiye ulaşmak ve yarışın etki derecesini artırmak isteyen düzenleyiciler bu yıl en uzun rotayı belirledi. Ekipler, Temmuz 2012'ye kadar 40 bin deniz mili katedecek. En uzun etap ise Büyük Okyanus'un geçileceği 6 bin 705 millik yarış olacak.
 Altı ekibin dört okyanusu aşacağı yarış öncesinde ekipler yoğun bir hazırlık süreci yaşadı. Dokuz aylık maratonda denizciler, güçlerini son damlasına kadar harcıyor, sınırlarını zorluyorlar, hayati tehlike de cabası. Tüm bunları da her türlü konfordan uzak bir ortamda yapmak zorundalar. Örneğin hiçbir teknede su yok! Mininum eşya ve malzemeyle yola çıkıyorlar. Yarışçılar 4-5 saat güvertede, iki saat de bilgisayar başında çalışıyor. Ardından sadece iki saat uyuyup tekrar işe koyuluyorlar. Vitamin ve kalori açısından zengin kurutulmuş gıdalarla besleniyor, arada çikolata, kurutulmuş meyve yiyerek güçlerini artırıyorlar. Her yarış sonunda da epeyce kilo kaybetmiş olarak karaya çıkıyorlar. Banyo keyfini sadece yağmur yağdığında yaşayabiliyorlar.

Bu yılın cesur yürekleri
l Groupama: Fransız yelken yarışçısı Frank Cammas'ın liderliğini yaptığı ekipte 5 ayrı ülkenin vatandaşı yarışacak. Teknelerini Juan Kouyoumdjian tasarladı.
l Abu-Dhabi Team: İngiliz skipper Ian Walker, rakiplerinin gözünü korkutuyor. Yedi ayrı ülke vatandaşının bulunduğu ekipte genç ve gelecek vaat eden denizciler de var.
l Puma: Ekibin skipper'ı Ken Read. Altı ayrı ülkeden denizcinin olduğu ekip, 2009-2010 yılında da yarışmıştı.
l Sanya: Yarışa ilk kez katılan ekip, kupaya daha önce defalarca katılmış olan Mike Sanderson'u lider olarak seçti.
l Team Telefonica: Ekibin lideri çift olimpiyat madalyalı Iker Martinez, bu yıl üçüncü kez yarışıyor. Valencia Kral Marine tersanesinde inşa edilen tekneleri Juan Kouyoumdjian imzasını taşıyor.
l Camper: Emirates Team New Zealand ile ilk kez işbirliği yapan İspanyol ayakkabı markası Camper, oldukça iddialı. Daha önce farklı ekiplerle yarışan Chris Nicholson ekibin lideri.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor