• $13,5987
  • €15,3036
  • 794.017
  • 1951.17
26 Şubat 2012 Pazar

Hız tutkunlarına özel Lamborghini gezi teknesi

Türkiye'de offshore yarışlarının en önemli ismi Uğur Işık, yarış için üretilen iki tekneyi 'modifiye' ederek gezi teknesine çevirmiş. TÜYAP'taki İstanbul Boat Show Fuarı'nda sergilenen teknelerden biri Lamborghini'nin 'Murcielago' konseptini yansıtıyor diğeri de Cadillac esintileri taşıyor.
şadamlığının yanı sıra Türkiye'de offshore yarışlarının en önemli ismi olarak da bilinen Uğur Işık, hobisini ayrı bir iş kolu yaratmak için kullanmaya karar verdi. Uzun zamandır Türkiye'de düzenlenen Dünya Offshore yarışlarının sponsorluğunu da yapan ve aynı zamanda iyi bir yarışçı olan Uğur Işık, biliyorsunuz İstanbul Offshore Kulübü'nün de başkanlığını yapıyor. TÜYAP'taki İstanbul Boat Show Fuarı'nı gezerken İstanbul Offshore Kulübü'nün standında iki yeni yarış teknesi gördüm. Ancak bu yarış tekneleri, yarışmak için değil, gezmek için dizayn edilmiş ve satılık!
İstanbul Offshore Kulübü Genel Sekreteri Emre Güler, sergilenen iki yarış teknesini de kendilerinin tasarladığını ve Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini söylüyor. Teknelerden biri ünlü İtalyan otomobil markası Lamborghini'nin 'Murcielago' konseptinden esinlenerek yapılmış. Diğeri de Cadillac esintileri taşıyor. Teknenin öyküsü kısaca şöyle:
Uğur Işık, dünya offshore yarışlarında yarışması için üretilen bu tekneyi bir süre önce satın almış. Sonra da ABD'de örnekleri çok olan ancak Türkiye'de hiç olmayan bir konsepte imza atmaya karar vermiş. Kendisine ait olan Tuzla'daki bir imalathanede Molinare dizaynı olan bu yarış teknesini modifiye ederek bir gezi teknesi haline getirmiş. Yarışlarda boy göstermek için hazırlanan bu tekne, şimdi hız tutkunlarını gezdirmek için kullanılacak.
Gövdesi tamamen karbon olan teknenin çok güçlü iki Lamborghini motoru var. Zaten Lamborghini yarış tekneleri için ürettiği motorlarla bu alanda oldukça güçlü bir marka. Uzunluğu 14,30, genişliği 5 metre olan bu isimsiz yarışçı, beş kişilik oturma kapasitesine sahip.
Emre Güler, 'Teknenin iç dizaynı tamamen değiştirildi, sistemleri değiştirdik ve tam bir gezi teknesi haline getirdik. Şimdi de satışa sunduk, bu işin elbette ticari bir hedefi var ancak bizim için önemli olan farklı bir şey yaratmaktı onu da başardık' diyor.
Fuardaki en hızlı teknelerden biri olan Lamborghini Murcielago, 450 bin dolarlık fiyatıyla da dikkat çekiyor. Emre Güler, teknenin çok ilgi gördüğünü hız tutkunlarının bu konseptte tek olan tekneye özel ilgi gösterdiklerini söylüyor.
Peki tekne ne vaat ediyor? İlk olarak bir koleksiyon ürüne sahip olunacak. İkincisi de teknoloji, hız ve konforu aynı anda yaşatıyor. İstanbul'un bir ucundan tekneye atlayıp Adalar'a, Yalova'ya ya da Tuzla'ya gitmek beş bilemedin 10 dakika...
CADILLAC KONFORU
Uğur Işık ve ekibi tarafından geliştirilen bir diğer tekne ise Cadillac formatında. Steve Cortis tarafından geliştirilen Cougar modelinden yola çıkılarak yapılan bu tekne de kırmızı rengiyle gözleri alıyor. Emre Güler'in bu tekneyle ilgili verdiği bilgiler şöyle: 'Cougar'un kalıbına sadık kalarak bizim tasarladığımız bu teknenin uzunluğu 9,70 metre. Teknenin tüm iç donanımı elden geçirildi ve içine girdiğinizde bir Cadillac'ı kullanıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Bu da beş kişilik kapasiteye sahip ve 125 beygir gücünde motoru var.' Diğer arkadaşına göre daha küçük ve bir miktar daha yavaş olan bu teknenin fiyatı da 125 bin dolar.

KUZEY'İN SAĞLAMLIĞI GÜNEY'İN ZARAFETİ
2004 yılında faaliyete başlayıp altı adet tekne ürettikten sonra varlığını askıya alan İzmirli Kybele Boat yeniden karşımıza çıktı. İstanbul Boat Show'da yeni tekneleri Nostalgia'yı sergileyen Kybele Boat, 2011'in sonlarında iki ortağın buluşmasıyla yeniden denize açılmaya karar vermiş. İkisi de deniz tutkunu olan ve tekne sahibi Nuri Otay ile Erhan Kum, hobilerini ticarete dönüştürmeye karar vermişler. Şirketin Genel Müdürü Volkan Dayanç, 'Denizcilik dünyasının karşısına ilk ürünümüz olan sekiz metrelik Nostalgia ile çıktık. Şimdi yedi ve dokuz metrelikleri yapıyoruz. Beklediğimizin çok üstünde ilgi gördük, denizde test sürecine başlayacağız, 10'a yakın satış kesin gibi' bilgisini verdi. Nostalgia'nın bu kadar ilgi görmesinin nedeni ilk başta göze çok hoş görünen tasarımı olsa da güvenlik ve seyir kolaylığı dikkat çekiyor. Dayanç, 'Teknenin gövdesi Kuzey Denizi'nde kullanılan teknelerden yola çıkılarak yapıldı, güçlü gövdesi nedeniyle yalpalamalara karşı çok dirençli. Bu tekneler Kuzey'deki güçlü dalgalara dayanaklı olmasıyla biliniyor' diyor. Teknenin diğer bölümleri ise Güney'in izlerini taşıyor; tasarımı, şirketin ortaklarından Nuri Otay'a ait.
Dayanç, güverte ve küpeştede tik ağacı kullanıldığını, pirinç malzemelerin hepsinin özel döküm olduğunu söylüyor. Teknenin içindeki ahşabıysa müşterinin talebine göre değişik malzemelerden yapabildiklerini belirten Dayanç, 'Teknedeki bizim üretimimiz olmayan iki şey var, biri motor, diğeri buzdolabı. Onun dışındaki her malzemeyi biz üretiyoruz' diyor.
Güçlü gövdesi nedeniyle tek başına seyrin de rahatlıkla yapılabileceğini belirtiyor Dayanç. üç kişinin rahatlıkla geceleyebileceği geniş bir kamarası ve mutfağı da olan Nostalgia, kısa mesafeli gezilerde keyifli bir yolculuk vaat ediyor. Dayanç, denemek isteyenler için Marmaris, Çeşme ve İstanbul'a tekneler getirileceğini söylüyor.
Teknik özellikler:
Boy: 8 metre
En: 2,92 metre
Su tankı: 240 lt
Pis su tankı: 80 lt
Maksimum hız: 7,5 deniz mili
Fiyatı: 28 bin 800 euro (motorsuz), 41 bin euro (motorlu) her iki fiyata KDV ve ÖTV'nin dahil olmadığını belirtelim.
"tekne.20120226011834.jpg"

<p> </p>

İBB karla mücadelede neden sınıfta kaldı?

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!