• $13,4411
  • €15,3104
  • 795.995
  • 2042.08
9 Aralık 2012 Pazar

Hız rekorunu 1953'te Ferrari ile kırdı

Su üstünde rüzgarla yarışan en hızlı tekne, bu rekora ne zaman ulaştı biliyor musunuz? İnanması zor ama 1953'te... Kuzey İtalya'daki Iseo Gölü'nde saatte 241,7 kilometreye ulaşarak o büyüklükte tekneler için hız rekoru kıran Achille Castoldi'yi, söz konusu tekne büyüklüğü ve ağırlığıyla bugüne kadar kimse geçemedi.

"tekne.20121208203050.jpg"

İnsanoğlunun 'hep daha fazlasını isteme' güdüsü yüzyıllardır devam ediyor. Günümüz insanı, rekorların ve çılgınlıkların kendi yaşadığı döneme ait olduğunu sansa da geçmişte yaşayanların bizden daha çılgın olduğu aşikar. Bizim yaptığımız sadece var olanı geliştirmekle ilgili... Oysa geçmişte, daha az ya da 'hiç' teknolojiyle bugün dahi tahmin edemediğimiz çılgınlıklara imza atılmış. Bu kişilerden biri de 1953 yılında sürat teknesiyle Kuzey İtalya'daki Iseo Gölü'nde saatte 241,7 kilometreye ulaşarak o büyüklükte tekneler için hız rekoru kıran Achille Castoldi.
Achille Castoldi, o yıllarda Ferrari'nin sahibi olan Enzo Ferrari'yi sürat teknesinin yapımı için bilgi ve teknik yardım sağlamaya ikna etmişti. Kendisi de bir tekne tasarımcısı ve hız tutkunu olan Castoldi, 1951'de Scuderia'ya ilk dünya şampiyonluğunu kazandırmış Type 375 Grand Prix otomobilde de kullanılan, 4,5 litrelik, 12 silindirli bir Ferrari motoru kullanmış.

MURADINA ERİYOR
1940'lar gürültülü, hızlı yarış otomobillerinin en revaçta olduğu yıllar. Yarışçılar sadece karada hız rekorları kırmakla yetinmeyip suya da açılmaya karar verdiler. Tüm dünyada büyük bir hızla yayılmaya başladı bu akım. Zenginlere yarış otomobilleri ve motorlar üreten firmalar, motorlarını sürat teknelerine yerleştirmeye başladı. Bu alanda öncülüğü, günümüzün en hızlı otomobillerini üreten İtalyanlar üstlendi.
O yılların ünlü yarışçısı olan Achille Castoldi de bot sahibiydi. 1940'ta 81,10 mil ile 400 kilo sınıfında dünya rekorunu Arno isimli Alfa Romeo 158 tipi motoruyla kazanan Castoldi, daha iyisini aramaya odaklandı.
Alfa Romeo ve Maserati tarafından verilen motorların olduğu tekneleri kullandı. Ancak 'daha iyisi' arayışı, onu Ferrari'yle buluşturdu.

1,5 MİLYON EURO
Castoldi, 15 Ekim 1953'te Ferrari tarafından desteklenen ve kendi tasarımı olan tekneyle istediği rekorun sahibi oldu. 1954 yılında emekliliğe ayrılan tekne, uzun yıllar gözlerden uzaktı. 25 yıl sonra yarışlara meraklı bir mühendis satın aldı, ancak daha sonra Ferrari koleksiyoneri Luciano Mombelli'nin mülkiyetine geçti.             12 Mayıs 2012 günü de açık artırmaya çıkarılarak 1,5 milyon Euro'ya satıldı.

BUZDAĞININ FOTOĞRAFI SATILIYOR
Yıl sonu yaklaştıkça müzayede şirketleri, ellerindeki en değerli ürünleri satışa çıkarıyorlar.Satışa çıkarılan ürünlerden biri de ünlü Titanic gemisiyle ilgili. Bugüne kadar Titanic'le ilgili onlarca iddia ortaya atıldı, filmler çekildi, müzayedeler yapıldı. Ancak son satışa çıkarılan eser, bence en orijinallerinden biri. Zira 1912'de Titanic gemisinin çarptığı buzdağının, olaydan 2 gün önce çekilen fotoğrafı açık artırmayla satılacak.
ABD New Hampshire'daki RR Auction isimli müzayede sitesi, Titanic'in çarptığı buzdağının başka bir geminin mürettebatı tarafından, olaydan iki gün önce çekilen fotoğrafının, 13 Aralık'tan itibaren, 8-10 bin dolara açık artırmaya sunulacağını duyurdu. ABD'deki gazeteler fotoğrafı bir kaptanın çektiğini iddia ediyor. İngiliz medyası ise fotoğrafı çeken kişinin o sırada 24 yaşındaki J. John Pillsbury olduğunu yazıyor. Fotoğrafın sahibi ise Pillsbury'un 73 yaşındaki torunu Helen Waldron.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.

Rusya-Ukrayna gerginliği nereye evrilir?

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın