• $13,2364
  • €15,0319
  • 757.454
  • 1857.4
21 Temmuz 2013 Pazar

Güneş enerjili katamaran Kanada’ya ulaştı

Dünyanın ilk güneş enerjili katamaranı Planet Solar, ABD’deki duraklarını bitirip Kanada’ya ulaştı. Dünya turuna çıkan bu fütüristik teknenin uğrayacağı limanlar arasında Türkiye de var. 

Engin denizler, engin fikirlere de esin kaynağı oluyor. Çılgın modeller, hız sınırlarını zorlayan tekneler, alternatif enerjili deniz araçları, ‘fütürizmin deniz halini’ oluşturuyor. Bu fütürist araçların bir kısmı normal proje halinde finansör bekliyor ancak çok önemli bir bölümü de suya inmiş durumda. Planet Solar da bu ‘dâhiyane’ araçlardan biri. 
Dünyanın ilk Güneş enerjili katamaranı olan Planet Solar, 2010 yılında suya indirilmişti. İlk dünya turunda 28 ülkede 52 limanda mola veren tekne, ikinci dünya turunun önemli ayaklarından biri olan ABD limanlarını tamamlayarak Kanada’ya ulaştı. ABD’de çok sayıda meraklının ziyaret ettiği tekne için özel partiler, toplantılar düzenlendi. Dünya turuna devam eden katamaran, şu anda Kanada sahillerini turluyor. Kanada’nın ardından rotasını Uzakdoğu’ya çevirecek olan Planet Solar, dünya turu kapsamında İzmir ve İstanbul’a da gelecek. 
Teknenin bu ikinci turunun ikinci bir misyonu daha var. Cenova Üniversitesi işbirliğiyle başlatılan Deep Water adlı proje kapsamında dünya turu yapan Planet Solar, deniz araştırmaları, deniz temizliği gibi işlere de ev sahipliği yapıyor. 

ÖZEL BAKIMDAN GEÇTİYapımına Ocak 2009’da Almanya’nın Kiel şehrindeki Knierim Yachtbau Tersanesi’nde başlanan Planet Solar, üzeri 536 metrekare fotovoltaik güneş paneliyle kaplı bir katamaran. 585 gün süren ilk turunda, ‘sıfır’ fosil yakıt harcayan ve bugüne kadar yapılan en büyük güneş enerjili tekne olma özelliğini taşıyan Planet Solar, ikinci tur için özel bir bakımdan geçti. 
Çeşitli araştırmalara ev sahipliği yapan teknenin donanımına yeni özellikler eklendi. Bu çalışmalar sayesinde tekne Atlantik’in en kuzeydeki kesimlerine gidip Golfstream akıntılarını incelemeye başlayacak. Planet Solar ilk turun ardından daha yeni bir teknolojiye sahip oldu ama aslında teknedeki birçok bölüm de yenilendi. Kamaralar yeniden döşendi, güneşlenme güvertesi oluşturuldu, su tankının kapasitesi artırıldı, pervane sistemi geliştirildi. Planet Solar’ın bir önceki dünya turu projesinde görev alan mürettebat da yenilendi. 

BOND’UN DENİZALTISI SATILIYOR

‘007 James Bond’ serisinin 1977 tarihli ‘The Spy Who Loved Me-Beni Seven Casus’ adlı filmindeki denizaltı-otomobil açık artırmayla satılacak. Bu filmde Beyaz Perde’de ilk kez görünen Lotus Esprit adlı ‘araç’, Perry Oceanographic şirketi tarafından üretildi. Yapımına 500 bin dolar harcanan Lotus Esprit, Londra merkezli müzayede evi RM Auctions London tarafından 8-9 Eylül’de açık artırma yoluyla satışa çıkacak. 007’nin en ünlü otomobillerinden Aston Martin DB5, 2010’da yaklaşık 4 milyon 400 bin dolara satılmıştı. Uzmanlar, bu denizaltının da en az Aston Martin kadar ilgi çekeceğini belirtiyor. 

 

 

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı