• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
12 Haziran 2011 Pazar

Ekibini kur Azuree tekneleriyle yelken aç

Azuree markasının üreticisi Sirena Marine, Türkiye'de bir ilke imza atarak 'One Desing Regatta' başlattı. Dört ayrı ekipten oluşan Bosch yöneticileri Azuree 40'larla Kalamış'tan yelken basarak Trilye'ye ulaştı. İki gün süren yarışların sezon boyunca başka ekiplerle sürmesi hedefleniyor...

Son yıllarda ödüllü tekneleriyle dikkat çeken ve sektörünün önemli markalarından biri haline gelen Azuree, Türkiye'de de deniz kültürü alanında bir dizi etkinliğe öncülük ediyor. Bu etkinliklerden biri birkaç gün önce İstanbul'da yapıldı.
Azuree'un Türkiye temsilcisi olan Sirena Marine'in Pazarlama Müdürü Deniz Özçakır, uzun yıllardır yelken eğitimi veren Kechi Sailing ile bir toplantı sırasında bu fikrin ortaya çıktığını belirterek 'One Design Regatta'lar, dünyanın farklı ülkelerinde farklı markaların farklı modelleri için yapılıyor. Yarışlar bazen belli kulüplerin üyeleri arasında, bazen eğitim veren kuruluşların öğrencileri arasında bazen de şirketlerin insan kaynakları çalışmaları bünyesinde gerçekleşiyor. Swan 42, Open 40, Open 60 gibi modeller için yapılan regattalar yelkenli dünyasında merakla takip ediliyor. Azuree 33 ve 40, farklı ve çekici tasarımıyla dikkat çeken teknelerimiz. Biz de birden fazla Azuree'nin yan yana denizde seyretmesinin çok keyifli olacağını düşündük ve bu fikirden de Türkiye'nin ilk one design regattasını organize etme projesi doğdu' diyor. Son yıllarda yerel ve uluslararası şirketlerin dünyanın başka ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de yelkene büyük önem verdiklerini söyleyen Özçakır 'Artık birçok şirket yelken yarışlarına, ekiplere sponsorluk yapıyor. Çok sayıda şirketin yelken ekibi var, üst düzey yöneticileri dahil olmak üzere eğitim alıyorlar. Kechi Sailing de farklı sektörlerdeki pek çok şirkete eğitim veriyor. Bosch da bunlardan bir tanesi. Kechi Sailing'in ortaklarından biri olan İbrahim Dumanlı, projemizi Bosch yetkilileriyle paylaştı ve onlar da ilk regattayı beraber düzenlemeye karar verdiler.  İlk yarışımızı Bosch'la yapmamız da bizi çok sevindirdi' diyor.  Ortakların hedefi bu yarışları yıl içinde tekrarlamak. Bu yıl 'bahar, yaz ve güz' olmak üzere üç farklı regatta düzenleyeceklerini söyleyen Deniz Özçakır 'İlkini 10 Haziran'da yaptık. Diğerlerini de bu periyotta yapacağız, çeşitli ekiplerle, şirketlerle görüşmelerimiz sürüyor, hedefimiz şirket yöneticileriyle bu seriyi sürdürmek' şeklinde konuşuyor.

AKDENİZ'E DE AÇILACAK
İstanbul'un yanı sıra Bodrum, Göcek gibi marinaların bulunduğu lokasyonlarda da regatta organize etmeyi düşündüklerini kaydeden Özçakır bu bölgelerde temsilcilikleri olduğunu, iş ortakları Kechi Sailing de eğitimler ve organizasyonlar düzenlediğini belirtiyor. Yaz aylarında Ege ve Akdeniz'de de bu etkinlikleri görebiliriz.

NY'DE 157 YILLIK YARIŞ
Dünyanın en eski yarışlarından biri olan New York Yat Kulübü Regattası da Azuree Regetta ile aynı gün başladı. Her yıl düzenlenen 3 günlük tekne yarışı bugün sona eriyor. Yarışların bu yıl 157.'si düzenleniyor. Yarışta 1928 Olimpiyatı'nın şampiyonu Angelita da var...New York Yat Kulübü Yıllık Regatta'sının organizasyon komitesi başkanı Peggy Comfort, bu yıl yarışa çok sayıda 'ilk katılım' olduğunu söyledi. Comfort'a göre çok sayıda ilk katılım olmasının nedeni yat yarışları takvimindeki düzenlenmeden kaynaklanıyor. Rolex'in desteklediği yarışa 6, 12 ve 15 metreliklerin de aralarında bulunduğu çok çeşitli sınıfta tekne katılıyor.

GÖZLER ANGELİTA'DA
Büyük tekneler izleyicilerin dikkatini çekecek çekmesine ama göz kamaştırması beklenen bir klasik de var. 1928 Olimpiyat Oyunları'nın altın madalyalı 8 metrelik ahşap teknesi Angelita, ustası olduğu sularda ilerlerken dikkat çekecek. Bu arada yarışa katılan 12 metreliklerden üç tanesi daha önce American Cup'ı kazanmış olan tekneler Columbia, Courageous ve Intrepid.

SOSYAL ETKİNLİK OLARAK REGATTA
Regatta aslında büyük ödül vaat eden bir yarıştan daha çok sosyal bir etkinlik olarak biliniyor. Bu terimin hakkını da New York Yat Kulübü'nün verdiğini söylemeliyiz. 'Tekne yarışı' anlamında kullanılan regatta, İtalyanca kökenli bir sözcük ancak bu da tartışma konusu. Bir iddiaya göre söz konusu kök kelime 'Riga' (başlangıç çizgisi). Bir diğer iddiaya göre de yarışlara anlamını veren bu kelimenin kökü 'yarış' anlamındaki 'aurigare'dan geliyor. Diğer bir iddiaya göre ise, regatta kelimesinin etimolojik kökeni 'remus' kelimesine (kürek) dayanıyor. Kökeni ne olursa olsun kesin olan 'regatta'nın kanallar şehri Venedik'ten çıktığı.
"esin.jpg"

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak