• $7,2842
  • €8,7901
  • 404.508
  • 1527.45
10 Nisan 2011 Pazar

Ege Yat, dünyanın ilk 10'u arasına girdi

Türkiye'de tersanecilik özellikle de yat imalatı yapan şirketler bir süredir çok önemli işlere imza atıyor. Tuzla ve özellikle Bodrum, Antalya gibi yerlerdeki tersaneler dünyanın en lüks, en teknolojik yatlarını tasarlıyor, üretiyor; yurtiçi ve yurtdışı fuarların en çok ziyaret edilen şirketleri arasına giriyorlar. Bu gelişim beraberinde çeşitli ödülleri de getiriyor. Geçen hafta aldığımız bir haber de artık Türk tersanelerinin dünya sıralamasında ön sıralara girdiğini gösterdi.
Sektörün dünyaca ünlü önemli dergilerinden The Yacht Report, son sayısında yer verdiği araştırmada Ege Yat'ı dünyanın yedincisi olarak açıkladı. Araştırmayı ünlü İtalyan yelkenli imalatçısı Perini Navi yapmış. Türkiye'de de Tuzla'da tersanesi olan Perini Navi, 45 metre üzeri yelkenli yat imalatçıları arasında yaptığı araştırmada Ege Yat'ı 2007 yılında yaptığı 50 metrelik Galileo ve 2009 yapımı       57 metrelik Montigne yatlarına attığı imza nedeniyle sıralamaya soktu. Araştırmada Perini Navi, yüzde 48'lik payla listenin ilk sırasında yer alıyor. Yeni Zelandalı Alloy Yachts yüzde 10, Hollandalı Royal Huisman yüzde 8, Hollandalı Vitters yüzde 6, İngiliz Pendennis yüzde 5, Hollandalı Van Der Graaf ise yüzde 3'lük paya sahip. Ege Yat'ın payı da yüzde 3...

TASARIMLARIYLA DA DİKKAT ÇEKİYORLAR
Ege Yat'a sınıf atlattıran Galileo ve Montigne hem büyüklükleri hem de tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Özellikle Montigne'nın tasarımı ve kullanılan malzemeler dikkat çekiyor. Montigne'in dış mekanlardaki zeminde tik, mobilyalarda maun; iç mekanlarda ise ağırlıklı kiraz kaplama ve oküme kullanılmış. Tavanlar deri kaplı ama teknenin tasarımını farklı kılan en büyük özellik 90 metrekarelik salondaki dragon tekne modeli. Ege Yat, bu oturma grubunu özel olarak Çin'de ürettirmiş. Oturma grubu ve yemek masası dışında salonda bir de kuyruklu piyano yer alıyor. Mobilyalar da tekne için özel olarak üretilmiş. Dorya Home tarafından özel olarak tasarlanan mobilyalar, teknenin karakteristiğine uygun olacak ve kullanım kolaylığı sunacak şekilde el işçiliğiyle üretilmiş. Kamaralarla salonun tavanında kullanılan, deri efekti veren ışıltılı özel kumaşlar İtalya'dan getirtilmiş. Aynı özen mutfak bölümü için de gösterilmiş. Bir adet VIP, 2 adet çift kişilik ve bir adet de 3 kişilik kamaranın olduğu Montigne de iletişim teknolojilerinin son örnekleri de kullanılmış.

Şirketler Dragon'da kozlarını paylaşacak
Ekip ruhunu güçlendirmek isteyen şirketlerin  insan kaynakları birimleri, sporu önemli bir araç olarak görüyor. Bu etkinliklerin arasında deniz sporlarının önemli bir yeri var; özellikle yelken ve kürek son yılların gözde sporları... Çok sayıda şirketin yelken ve kürek ekibi yarışlara katılıyor. Bu trendde son yıllarda sayıları artan spor organizasyonu yapan şirketlerin de payı var. Bu şirketlerden biri, 2008'den bu yana şirketler arası Dragon Festivali düzenliyor.
Bu yıl iki farklı tarihlerde İstanbul'da yapılacak olan festivale, İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir'den takımlar katılacak. Festivalin tarihleri ise 28-29 Mayıs ve 17-18 Eylül olarak belirlendi. Organizasyon şirketi, şu ana kadar yaklaşık  100 şirketin kayıt yaptırdığını açıkladı. Volvo, Arkas, FMV Işık Okulları, Mey İçki gibi şirketler hem ekipleriyle yarışacak hem de festivale sponsorluk yapacak.

KAZANANA AVRUPA YOLU...
Dragon takımı kürekçiler, davulcu ve dümenciden oluşuyor. Takımın yükünü çeken kürekçiler ama davulcular yarış sırasında arkadaşlarının senkronize halde kürek çekmesini sağlıyor. Davulcular arasında düzenlenen kostüm yarışması da festivale renk katıyor. Kazananlar madalya, kupa ve sponsorların çeşitli ödüllerini alacak, ancak en önemli hediye Avrupa'da gerçekleşecek bir dragon festivalinde Türkiye'yi temsil etme şansı; birinci Avrupa'ya gidecek!

<p>Bursa'da kısıtlamada denetim yapan bekçilerin 'dur' ihtarına uymayan sürücünün, savunması şaşkınl

Bekçilerin 'dur' ihtarına uymayıp kaçtı, savunması şaşkınlık yarattı

Niğde'de kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu