• $8,4423
  • €10,2034
  • 492.872
  • 1441.33
30 Mart 2011 Çarşamba

Dijital Türkiye'nin 'zoraki başkanı' Eczacıbaşı

Avrupa Birliği'nin geçen yıl açıkladığı 'DigitalEurope' vizyonu çerçevesinde Türkiye'de bilişim sektöründe faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları 'Dijital Türkiye' adlı bir platform oluşturdu. Dijital Türkiye Platformu, Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) ve Elektronik Cihazlar İmalatçıları Derneği'nden (ECİD) oluşuyor. Platformun kuruluşu nedeniyle düzenlenen basın toplantısında 'Platformun işleyişi nasıl olacak, başkanlık dönüşümlü olarak mı yapılacak' sorusuna iki ayrı yanıt aldık. Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı 'Her kuruluş çalışmalarını bağımsız olarak sürdürecek, üç ayda bir toplanıp ortak yapacaklarımızı değerlendirip kararlar alıp uygulayacağız, başkanlık sistemi olmayacak' dedi. Diğer başkanlar Eczacıbaşı gibi düşünmüyor ki TÜBİSAD Başkanı Turgut Gürsoy, 'Yönetimler ve komisyonlar düzeyinde çalışmalar yapacağız ancak platformun başkanı olarak Faruk Eczacıbaşı'nı seçtik, kendisi başkanlığımızı yapacak' dedi. Eczacıbaşı'na 'neden başkanlığı istemediniz, Türkiye'de herkes başkan olmak için çaba sarf ediyor' diye sordum.
Yanıtı 'Başkanlık Türkiye'de çok cazip ancak benim için öyle değil. Zaten başkanlık konusunu açmasaydın gündeme gelmeyecekti' dedi.
Kısaca diğer başkanlar biraz da benim devreye girmemle(!), Eczacıbaşı'nı başkan seçtiler...
Dijital Türkiye'nin çok sayıda hedefi var ancak en önemlisi; Türkiye'yi teknolojide Avrupa Birliği'nin DigitalEurope 2020'nin vizyonuna taşımak. Bu süre içinde bilgi, iletişim ve elektronik dünyasının gelişimi ve rekabetçi bir duruma gelmesi için strateji ve politikalar oluşturmak, ortak sorunlar hakkında çözüm önerileri geliştirilmek, sektörü ilgilendiren düzenleme ve gelişmeler konusunda görüş ve strateji oluşturmak.. Platforum üyeleri koltuk kaygıları olmadan sektörlerinin gelişimi için çabalıyor ancak ülke gündeminin de bilişimcileri dinleyecek, anlayacak olgunluğa ve farkındalığa sahip olması gerekiyor...

Seçim öncesi liderlere de gidilecek
ECZACIBAŞI, Türkiye'de herkesin bilişimden, teknolojiden söz ettiğini ancak konunun yeterince 'seksi' bulunmaması nedeniyle kaynak ayrılmadığını belirtiyor. 'Teknoloji yaratalım, çağın gerisinde kalmayalım deniyor ama bunun için uzun vadeli planlar hazırlamak ve yatırım yapmak gerekiyor. Örneğin Avrupa Birliği, 18 milyar euroluk kaynak ayırdı, geniş bant bağlantısı için. Türkiye'de bu işi özel sektöre bırakılmış durumda oysa devlet de yatırım yapmalı' diyor. Bu noktadan hareket eden Dijital Türkiye Platformu, seçimler öncesinde siyasi partileri ziyaret ederek bu alandaki planlarını öğrenecek, görüş alışverişinde bulunacak.

<p>İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda şehit  sayısı 14'ü kadın, 5'i çocuk olmak üzer

İslam ülkeleri Mescid-i Aksa için harekete geçecek mi?

Şırnak Valisi Pehlivan, Cudi Dağı'nda konuşlu üs bölgelerinde incelemelerde bulundu

Bayram alışverişinin kalbi Eminönü ve Mısır Çarşısı sessiz

Toroslar'da baharla yeşile bürünen yaylalar görenleri kendine hayran bırakıyor