• $13,4383
  • €15,3104
  • 795.634
  • 2042.08
14 Ağustos 2011 Pazar

Denizin üstünde yürümek isteyenlere!

Sörf tahtasına atlayıp elinizde kürekle hem etrafı seyredip hem de spor yapmak istiyorsanız SUP tam size göre... Hawaii kıyılarından çıkıp dünyaya yayılan SUP, artık Türkiye'de... Her yaştan insanın yapabileceği bu spor, 'çalışmadan çalıştırıyor!'

'Deniz çok bereketlidir' sözü yine doğruluğunu kanıtladı, karşımızda yepyeni bir su sporu var. Kısa adı SUP yani Stand Up Paddle! Türkçeye ayağa kalk ve kürek çek olarak çevirebiliriz. Kürekle sörf yapmak olarak özetlersek gözünüzün önünde canlandırabilirsiniz. Dünyada birkaç yıldır yapılan Jennifer Aniston, Alessandra Ambrosio, Sting, Rihanna gibi ünlülerin rağbet ettiği SUP, bu yıl Türkiye sahillerinde de görülmeye başlandı. Bu aktivitenin Güney Amerika, özellikle de Hawaii bölgesinde doğduğu biliniyor, yerel dilde Ku Hoe He'e Nalu yani 'dalgada ayağa kalkmak' anlamına gelen bu sporun geniş kitleler tarafından tanınması, 1960'lı yıllarda The Beach Boys grubunun Waikiki plajında uzun tahtalar üstünde kürekle az dalgalı havalarda hem turistlere hem de acemi sörf meraklılarına dalga sörfünü tanıtmak, sevdirmek ve öğretmek için kullanmalarıyla başladığı belirtiliyor. Rüzgarın olmadığı zamanları değerlendirmek amacıyla 'yaratıcı' sörf hocalarının yerlilerden etkilenerek spor dünyasına kazandırdıkları SUP, denizin üstünde yürüyor hissi veriyor. Bu sporu yapanlar eğlenceli olmasının yanı sıra sıkı bir şekilde vücudun tüme yakın kas ve organlarını çalıştırması nedeniyle bir antrenman sporu olduğunu da vurguluyor. Kadınların daha çok tercih ettiğini de belirtelim çünkü kadınlar denge ve yetenek açısından bu sporda erkeklere oranla çok başarılıymış.
CADDEBOSTAN'DA SUP İŞGALİ!
SUP, uzun yıllar bireysel bir spor olarak Güney Amerika sahilleriyle yetinirken Laird Hamilton ve Dave Kalama adlı iki sporcu 2004 yılında Makaha Plajı'nda boy gösterdi. Aynı yıl, Brian Keaulana adlı sporcu da bugün dünyaca tanınan 'Buffalo Big Board Yarışları'nda, 49 kişilik bir ekiple bir yarışma düzenledi. Brezilyalı iki sporcu da ilk SUP takımını kurarak, 2006 yılında Molokai'den Oahu Kanalı'nı stand up paddle'ları ile geçince SUP Güney Amerika sınırları aştı. İstanbul'da sörf hocalığı yapan Serhan Balcı, İspanya'ya yarışlara gittiğinde görmüş, 'Rüzgar olmadığı zamanlar herkes SUP yapıyordu, ilgimi çekti. Benim de çok öğrencim var ve artık İstanbul'da rüzgar çok az. Ders saatlerinde öğrenciler gözümün içine bakıyordu. Ben de SUP öğretmeye karar verdim. Şimdi sörf öğrencilerimin dışında sadece SUP yapmak için gelenlerin sayısı çok fazla' diyor.
Balcı, İstanbul Caddebostan'daki İstanbul Windsurf Center (IWC) ve Göcek'teki şubelerinde SUP eğitimleri veriyor. 'Maceramız Nisan ayının soğuk bir günü önce 1 adet, daha sonra ona eklenen 3 adet SUP tahtasıyla başladı. Şimdi o ilk günü o kadar iyi hatırlıyoruz ki okulumuzun sezon hazırlıkları esnasında ilk SUP tahtası geldiğinde denize düşme korkusu ve endişesini bir yana bırakarak sırayla Caddebostan sahilinde çarşaf gibi bir denize açılmıştık. Şimdi SUP tahtalarımızın sayısı 15'i buldu' diyor.
Balcı, yeni siparişler de vermiş; diyor ki: Şu an dünyada satılan 700 bin sörf tahtasının 300 bini SUP tahtası olarak kullanıyor. Yelken takılanları da var, takılmayanları da. Biz de sürekli yeni sipariş veriyoruz, talep oldukça fazla...

Diğer sporlara göre ucuz!
5 kişilik gruplarda 1,5-2 saatlik turlar, kişi başı 20 TL. Eğer 10 kişi iseniz bu rakam 10 TL'ye düşüyor. SUP yaparken fitness programı da istiyorsanız ayrı bir ücret ödenmesi gerekiyor.

Malzemeler bir sırt çantasına sığıyor
Serhan Balcı, bu sporu denedikten sonra sürekli yapmak isteyenlere kendi tahtalarını almalarını öneriyor. '1000-1.500 TL vererek uzun yıllar kullanacağınız ekipmana sahip olabilirsiniz, isteyenler spor merkezlerinden de kiralayabilir. Zaten şimdi şişme tahtalar da çıktı. Deniz yatağı gibi düşünmeyin oldukça sert, kürekleri de katlanabiliyor. Bir sırt çantasına koyup istediğiniz yerde yapabilirsiniz' diyor.

Bir tahta, bir kürek yeter
SUP'ın rüzgar sörfünden farkı, yelken ve rüzgara ihtiyaç duyulmaması, dalga sörfünden farkı ise dalga olmadan da yapılabilmesi. Hemen hemen her türlü hava şartında, her su kaynağında yapma olanağı var. Öncelikle karada 20 dakikalık bir teori eğitimi aldıktan sonra hoca eşliğinde, gruplar halinde (önerilen 5 ya da 10'lu gruplar), suya çıkılıyor. 7'den 77'ye her yaşta yapılan SUP, 20 dakikada denizde dengeyi sağlamayı öğrendikten sonra etrafı seyrederek, arkadaşlarınızla sohbet ederek suyun üstünde yürüyormuş gibi spor yapmaya başladınız demektir.

Alman futbol takımı da SUP yapıyor
Serhan Balcı, SUP'ın çok iyi bir kardiyo sporu olduğunu belirtiyor. 'Alman Milli Futbol Takımı, İsveç Milli Kayak Takımı bu sporla antrenman yapıyor. Çünkü vücuttaki tüm kasları çalıştırıyor' diyen Balcı, gerekçelerini şöyle açıklıyor: Öncelikle isteğe göre sakin ve huzurlu egzersizler eşliğinde veya daha sert bir programla kullanılabilir. Klasik antrenmanlar vücudu bölge bölge çalıştırırken SUP antrenmanları tüm vücudu ç ok-orta ve az etkileyecek şekillerde çalıştırma şansına sahiptir.
Çünkü tahta üstünde denge de durmaya çalışırken, devamlı bir şekilde vücut ağırlığınızı bir ayağınızdan diğer ayağınıza aktarırsınız ve bu arada ileri doğru kürek çekersiniz, bu gücü dağıtmak ve dengelemek dengesiz bir yüzey üzerinde iyi bir çalışmadır.
Kürek çekerek de hem kollarınızı hem de vücudunuzun diğer kaslarını çalıştırmış olursunuz. Aslında SUP çalışmadan yapılan bir çalışmadır. Bu sporu yapanlar geçirdikleri 2 saat boyunca ne kadar uzağa gittiklerini fark etmedikleri gibi, ne kadar antrenman yaptıklarını da   tahmin edemiyor.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.

Rusya-Ukrayna gerginliği nereye evrilir?

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın